Recenze

V zajetí vlčích máků

Kniha V ZAJETÍ VLČÍCH MÁKŮ vás na začátku chytne do svých spárů a vy zůstane v jejím zajetí až do úplného konce. Tento YA román z nakladatelství Cosmopolis rozhodně baví.

Název: V zajetí vlčích máků

Autor: Dominika Digtyar – Vaňková

Nakladatelství: Grada – Cosmopolis

Rok vydání: 2019

Počet stran: 344

Zíkov je malá vesnice, kde lišky dávají dobrou noc a kde žije Anežka spolu se svými prarodiči. Anežka právě maturuje a čeká ji převzetí rodinného podniku, takže rozhodně nemá čas zabývat se něčím jiným. Ale co když se zrovna naproti přes ulici přistěhuje nový kluk Viktor – přezdívaný Falko, do kterého naráží na každém kroku a z kterého se jí rozklepají kolena, jen ho vidí. Falko žije se svým strýcem Rikem a jsou vážně divní. Nabručený strýc jí zapře Falka, ačkoli je doma, po té se na 14 dnů vypaří neznámo kam a vrcholem všeho je vysvětlení od Falka, které je tak přitažené za uši, že se tomu prostě nedá věřit. Ale co když je to pravda? A co když i Anežka se od této chvíle octne v nebezpečí? Anežce se během chvíle převrací celý její poklidně plynoucí život naruby, ale ani na jediný moment nepřemýšlí o tom, že by opustila Falka. I on se odmítá Anežky vzdát a Riko to musí přijmout. Od této chvíle se stala jejich prioritou a od této chvíle se také stala jejich slabinou…

<<<<<<<<<<<<<<<

Začátek knihy mě velmi příjemně navnadil na lehký YA románek, který přesně sedne do tohoto období bláznivého léta. Jednoduše vystavěný příběh vás nese na vlnách jiskření a prvních letmých dotyků hlavních hrdinů a vám tak nestojí nic v cestě si knihu prostě jen tak užívat. Zlom nastává ve třetině knihy, kdy se jako uragán do příběhu přiřítí fantasijní – nereálný prvek a mně se původní dojem z knihy zhroutil jako domeček z karet. Tohle jsem prostě nečekala. Škoda, že jsem na to nebyla upozorněna v anotaci, takhle jsem vyloženě byla naštvaná a pohrávala si chvíli s myšlenkou knihu odložit.

Autorka Dominika Digtyar – Vaňková má jediné štěstí, že píše opravdu velmi čtivě, takže jsem se smířila s fantasy žánrem a knihu dočetla. A udělala jsem nakonec dobře. Vystavěná zápletka rozhodně nepostrádá patřičnou dávku napětí, ale také netrpí originalitou. Toto téma bylo v literatuře s menšími či většími obměnami použito nesčetněkrát a i mně trochu připomínala upíří ságy – fantasijními, nereálnými prvky, které jsou ale nenásilně vsazeny do realistického děje. Zde se rozhodně o žádné upíry nejedná, ale víc nebudu prozrazovat, užijte si moment překvapení také 😉 .

Pochopil jsem, že vlčí máky jsou znamení, že cesta, po který jdu, je ta správná. Je to jako ukazatel. Jako symbol, že se něco mělo stát. A když jsme na začátku léta kupovali tenhle dům, jeli jsme se na něj s Rikem noc před podpisem smlouvy podívat. Všechno kolem něj bylo zarostlý vysokou trávou a v ní jako rudý fáborky desítky máků. Věděl jsem, že to je dobrý znamení.“

„A bylo doopravdy?“

„Bylo.“ Odtrhl oči od silnice a zadíval se na mě. „Potkal jsem tu tebe,“ usmál se.

Autorce Dominice Digtyar – Vaňkové je dvacet šest let a musím přiznat, že její kniha nepostrádá vyzrálost ani nápaditost. Čte se opravdu lehce a navíc nenásilný humor, který vás bude provázet po celou četbu, mi sedl stoprocentně. Bylo ho tak akorát, žádné zbytečné tlačení na pilu s úkolem být vtipná za každou cenu. Zkrátka chválím autorčin nevtíravý smysl pro humor.

Co mně trochu v příběhu chybělo, byla jakákoli absence byť jen náznaku erotiky. Předpokládám, že pokud je to YA román, tak jeho čtenáři očekávají lehké až těžké (podle gusta ;-)) pikantnosti a tady se jim dostane maximálně letmých polibků a držení za ruce. Největším sexuálním činem se tak zde stává, jak „Falko zalehl Anežku“. Toť celé.

O tom jak moc je kniha čtivá, svědčí fakt, že jsem ji měla přečtenou za jeden den a horko těžko se od ní odtrhávala. V příběhu najdete lásku, vzrušení, nebezpečí, ale i trochu toho tajemna a kniha V zajetí vlčích máků vám určitě bude milým a vítaným společníkem.

Hodnocení: 90 %

 

Za čtenářský zážitek z pera mladé autorky, který mě vážně bavil i za recenzní výtisk děkuji nakladatelství GradaCosmopolis.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *