V zajetí vlčích máků

Kniha V ZAJETÍ VLČÍCH MÁKŮ vás na začátku chytne do svých spárů a vy zůstane v jejím zajetí až do úplného konce. Tento YA román z nakladatelství Cosmopolis rozhodně baví.

Název: V zajetí vlčích máků

Autor: Dominika Digtyar – Vaňková

Nakladatelství: Grada – Cosmopolis

Rok vydání: 2019

Počet stran: 344

Zíkov je malá vesnice, kde lišky dávají dobrou noc a kde žije Anežka spolu se svými prarodiči. Anežka právě maturuje a čeká ji převzetí rodinného podniku, takže rozhodně nemá čas zabývat se něčím jiným. Ale co když se zrovna naproti přes ulici přistěhuje nový kluk Viktor – přezdívaný Falko, do kterého naráží na každém kroku a z kterého se jí rozklepají kolena, jen ho vidí. Falko žije se svým strýcem Rikem a jsou vážně divní. Nabručený strýc jí zapře Falka, ačkoli je doma, po té se na 14 dnů vypaří neznámo kam a vrcholem všeho je vysvětlení od Falka, které je tak přitažené za uši, že se tomu prostě nedá věřit. Ale co když je to pravda? A co když i Anežka se od této chvíle octne v nebezpečí? Anežce se během chvíle převrací celý její poklidně plynoucí život naruby, ale ani na jediný moment nepřemýšlí o tom, že by opustila Falka. I on se odmítá Anežky vzdát a Riko to musí přijmout. Od této chvíle se stala jejich prioritou a od této chvíle se také stala jejich slabinou…

Začátek knihy mě velmi příjemně navnadil na lehký YA románek, který přesně sedne do tohoto období bláznivého léta. Jednoduše vystavěný příběh vás nese na vlnách jiskření a prvních letmých dotyků hlavních hrdinů a vám tak nestojí nic v cestě si knihu prostě jen tak užívat. Zlom nastává ve třetině knihy, kdy se jako uragán do příběhu přiřítí fantasijní – nereálný prvek a mně se původní dojem z knihy zhroutil jako domeček z karet. Tohle jsem prostě nečekala. Škoda, že jsem na to nebyla upozorněna v anotaci, takhle jsem vyloženě byla naštvaná a pohrávala si chvíli s myšlenkou knihu odložit.

Autorka Dominika Digtyar – Vaňková má jediné štěstí, že píše opravdu velmi čtivě, takže jsem se smířila s fantasy žánrem a knihu dočetla. A udělala jsem nakonec dobře. Vystavěná zápletka rozhodně nepostrádá patřičnou dávku napětí, ale také netrpí originalitou. Toto téma bylo v literatuře s menšími či většími obměnami použito nesčetněkrát a i mně trochu připomínala upíří ságy – fantasijními, nereálnými prvky, které jsou ale nenásilně vsazeny do realistického děje. Zde se rozhodně o žádné upíry nejedná, ale víc nebudu prozrazovat, užijte si moment překvapení také ;-).

Pochopil jsem, že vlčí máky jsou znamení, že cesta, po který jdu, je ta správná. Je to jako ukazatel. Jako symbol, že se něco mělo stát. A když jsme na začátku léta kupovali tenhle dům, jeli jsme se na něj s Rikem noc před podpisem smlouvy podívat. Všechno kolem něj bylo zarostlý vysokou trávou a v ní jako rudý fáborky desítky máků. Věděl jsem, že to je dobrý znamení.“

„A bylo doopravdy?“

„Bylo.“ Odtrhl oči od silnice a zadíval se na mě. „Potkal jsem tu tebe,“ usmál se.

Autorce Dominice Digtyar – Vaňkové je dvacet šest let a musím přiznat, že její kniha nepostrádá vyzrálost ani nápaditost. Čte se opravdu lehce a navíc nenásilný humor, který vás bude provázet po celou četbu, mi sedl stoprocentně. Bylo ho tak akorát, žádné zbytečné tlačení na pilu s úkolem být vtipná za každou cenu. Zkrátka chválím autorčin nevtíravý smysl pro humor.

Co mně trochu v příběhu chybělo, byla jakákoli absence byť jen náznaku erotiky. Předpokládám, že pokud je to YA román, tak jeho čtenáři očekávají lehké až těžké (podle gusta;-)) pikantnosti a tady se jim dostane maximálně letmých polibků a držení za ruce. Největším sexuálním činem se tak zde stává, jak „Falko zalehl Anežku“. Toť celé.

O tom jak moc je kniha čtivá, svědčí fakt, že jsem ji měla přečtenou za jeden den a horko těžko se od ní odtrhávala. V příběhu najdete lásku, vzrušení, nebezpečí, ale i trochu toho tajemna a kniha V zajetí vlčích máků vám určitě bude milým a vítaným společníkem.

Hodnocení: 90 %

 

Za čtenářský zážitek z pera mladé autorky, který mě vážně bavil i za recenzní výtisk děkuji nakladatelství GradaCosmopolis.

Příspěvek vytvořen 144

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek