Recenze

Zimní slib

Zima se nenápadně blíží, a jestli se chcete trochu naladit na vánoční strunu, sáhněte po románu ZIMNÍ SLIB. Oddechovka, která vás dojme a nadchne svým krásným příběhem o rodinných poutech, lásce, i nespravedlivém osudu. Výtečné čtení.❤

Název: Zimní slib
Autor: Rosie Goodwin
Překlad: Ingeborg Fialová
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2022
Počet stran: 352

Z Opal Sharpové a jejích sourozenců se náhle stali sirotci. I tak však může být situace ještě horší. Tři z nich – včetně Opal – napadne nemoc, která jim vzala otce. Charlie, nejstarší ze sourozenců, tak musí učinit nejtěžší rozhodnutí svého života. Ví, že menší děti nepřežijí, protože si nemohou dovolit lékaře. Umístí proto mladší sourozence do chudobince, kde budou mít alespoň co jíst a mít střechu nad hlavou. To mu ale Opal nemůže odpustit. Charlie, který se snaží udržet zbytky rodiny pohromadě a získat si Opalino odpuštění, musí čím dál víc riskovat a nakonec se ocitne v problémech se zákonem a je poslán na trestanecké lodi do Austrálie. Když je Opal nucena rozloučit se s posledním členem své rodiny, slíbí, že je jednoho dne všechny znovu spojí. Je však možné takový slib splnit?

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Zimní slib je oddechovým, ale nádherným čtením, které vás určitě bude bavit. Na jedné straně bída, utrpení, hlad a na druhé lesk, sláva vyšší společnosti, ale také bezcitnost a krutost. Dojemné a barvité vyprávění vás okamžitě vtáhne do příběhu, v kterém se život s nikým nemazlí a osud rozdává rány všemi směry.

Příběh je vyprávěn er-formou a sleduje osudy tří sourozenců. Všechny tři linie vyprávění jsou stejně poutavé i krásné a ve čtenáři vyvolávají zdravou dávku zvědavosti. Jejich životní cesty jsou totiž natolik pestré a nabité akcí, že vaše všetečnost po pokračování bude neutuchající. Ocitnete se ve vybrané společnosti boháčů i v bídném prostředí otrlých trestanců a na romantiku i emoce také dojde.

S povzdechem pohladila matčin prádelník. Krátce po svatbě jí ho vyrobil otec a byla to jedna z věcí, kterých si matka cenila nejvíc.
Sebrala raneček a ještě naposledy se rozhlédla. V očích se jí znovu zaleskly slzy, protože si tu představila Jacka, Susie a Charlieho. Teď nemám nikoho, pomyslela si a pevně sevřela v dlani matčin snubní prsten. Ještě nikdy se necítila tak sama.

Autorka rozehrála na svých stránkách příběh plný strádání, nespravedlnosti, lidské podlosti i závisti, ale i odvahy, lásky, naděje i víry v lepší zítřky. Vyprávění plyne svým specifickým tempem, který se zbytečně nezdržuje nezáživnými odbočkami, nýbrž cestou lemovanou zápletkami, romantikou a emocemi spěje ke svému jasně vytyčenému cíli, který čtenáři povědomě vytuší. Vlídný styl vyprávění vás uzavře do své bubliny, v které se cítíte dobře, a i když se jedná o nenáročnou oddechovku, příběh vás hluboce zasáhne.

Spisovatelka Rosie Goodwin je Angličanka a nemůžu si pomoct, ale její vyprávění má v sobě jistou auru Charlese Dickense. Chudoba naplněná láskou a rodinným poutem si nachází své štěstí navzdory osudu i nepřejícím lidem. Atmosféra zimní krajiny, třpyt společenských plesů i australská výheň, to vše zasazené do druhé poloviny 19. století, spolu dokonale štymuje a vtahuje vás na cestu příběhem, který nezná hranic.

Román Zimní slib je prvním dílem ze série Drahé kameny a já pevně doufám, že nakladatelství Euromedia Group má v plánu přeložit i další pokračování, protože tenhle román mě opravdu skvěle bavil i dojímal a byla by věčná škoda přijít o další čtenářskou lahůdku z pera této anglické spisovatelky. Druhý díl s názvem Osud sirotka je už na světě a dle slov autorky – setkáte se v něm s Pearl. Každý její román v sérii bude samostatným příběhem a každá hlavní hrdinka se bude jmenovat po nějakém drahokamu.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za krásné a dojemné čtení plné bolesti i lásky děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Zimní slib můžete pořídit na stránkách Knižního klubu.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách knihkupectví Luxor.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] Dceřin úděl je druhým dílem ze série Drahé kameny a předchozí počin Zimní slib mě naprosto okouzlil. Tentokrát je mé nadšení trochu umírněnější, ale pokud máte rádi […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *