Recenze

Zvěrolékařka – Velké sny

Poutavý a obsáhlý příběh o ženách, jež se snaží proniknout a uspět v povolání, které je ryze mužské, vypráví román ZVĚROLÉKAŘKA. VELKÉ SNY jsou od toho, aby se plnily a žily a tyhle dvě dívky se jen tak nevzdávají. Krásný příběh – doporučuji!

Název: Zvěrolékařka – Velké sny
Autor: Sarah Larková
Překlad: Zuzana Soukupová
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2022
Počet stran: 480

Aby v roce 1912 mohla pracovat jako zvěrolékařka, vdala se Nellie za svého přítele z dětství Philippa De Groota, který převzal veterinární praxi po svém otci. Sice ho nemilovala, ale už od dětství je oba spojovalo pevné přátelství. Před sňatkem mu slíbila, že mu dá svobodu, kdyby se mu naskytla příležitost věnovat se svému vysněnému povolání hudebníka. Ta se opravdu objevila po skončení první světové války a Phillip tehdy bez váhání zmizel z jejího života. Nellie se spolu se svou kolegyní Mariou pokusila vybudovat veterinární praxi v Berlíně. Jenže minulost a láska Nellie záhy dostihly…

ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ

Zajímavý román Zvěrolékařka – Velké sny je strhujícím a atraktivním čtením, které vás okouzlí a nadchne svým příběhem o silných, nezlomných ženách, jež se odmítají podřídit zavedeným konvencím i tvrzením o neschopnosti žen jako zvěrolékařek a jdou si za svým vysněným cílem.

Příběh je vyprávěn er-formou a sleduje osudy dvou mladých dívek Nellie a Mariou. Je situován do rozmezí let 1906 – 1929 a jeho působištěm se stávají Belgie, Holandsko a Německo. Životy těchto naprosto rozdílných hrdinek se spojují v touze po milovaném a obdivovaném povolání a jejich osudy se později propojí, aby společně čelily předsudkům a společnosti.

„Nebudu se tady s vámi hádat o způsobech léčby,“ pronesl chladně Neuner, „zvlášť když zcela jistě nedosahujete mé úrovně. Musím vás varovat, abyste se už nikdy nepokusily lovit v mém revíru…“
Nellie se zhluboka nadechla. „Zavolali nás, jak už jsem vám řekla. Nenabízely jsme tu své služby.“
„Mohly jste ošetření odmítnout!“ obořil se na ni Neuner. „Už z kolegiálních důvodů – pokud se tedy považujete za veterinářku…“

Autorka píše živým, rozvětveným stylem, v kterém jde po hlavní linii příběhu, ale zároveň nezapomíná ani na poetické a podrobné popisy jak prostředí, tak i doby, čímž vás ještě více vtáhne do svého poutavého vyprávění. Ačkoli je kniha obsáhlá, nekonečné množství zápletek vás stále drží ve střehu. S napětím hltáte životní osudy mladých dívek, od jejich nesnadného studia, které jim dokáže okolí velmi znepříjemnit, až po vybudování vlastní veterinární ordinace. Jejich život je naplněn nejen zvířaty, ale i množstvím zážitků jak osobních, tak i těch profesních a vy s nedočkavostí vyhlížíte další jejich dobrodružství na cestě za svým splněným snem.

Příběh zvěrolékařek Nellie a Marii je fiktivní, ale jeho hrdinky vystupují na dobře prostudovaném historickém pozadí. Autorka vás tak provede 1. světovou válkou, nastupujícím nacismem a seznámí vás s povoláním profesionálních tanečníků či otázkou nasazení miliony jezdeckých a tažných koní do války.

Mně se román Zvěrolékařka – Velké sny velmi líbil. Nenásilně vplujete do živého vyprávění, které plyne zlehka za to s důrazem, a já netrpělivě budu vyhlížet další pokračování pestrých osudů odvážných dívek, v kterých nechybí romantika, láska, bolest, zklamání i naděje v lepší zítřky.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za úžasné a strhující čtení o zvěrolékařkách děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Zvěrolékařka – Velké sny můžete pořídit na stránkách Knižního klubu.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách knihkupectví Luxor.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] díl Zvěrolékařka – Velké sny se mi líbil o malý kousek víc, ale ani román Zvěrolékařka – Velké naděje nenabídla moc […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *