Recenze

Musím tě zradit

Tak tohle bylo velmi silné čtení, které si rozhodně nenechte ujít!!! Smutné, dojemné, nespravedlivé a plné temnoty rumunského komunismu. Román MUSÍM TĚ ZRADIT je emotivní výpovědí mladého studenta o dospívání v totalitním, nelidském režimu.

Název: Musím tě zradit
Autor: Ruta Sepetysová
Překlad: Petr Eliáš
Nakladatelství: Albatrosmedia CooBoo
Rok vydání: 2022
Počet stran: 360

Rumunsko, 1989. Sedmnáctiletý Cristian Florescu sní o tom, že se stane spisovatelem, ale Rumuni nemají svobodu snít. Režim diktátora Nicolaea Ceauşesca provází izolace a strach. Na Cristiana se zaměří tajná policie a nutí ho, aby donášel na své blízké. Mladík se rozhodne riskovat vše, aby odkryl pravdu o režimu a ukázal světu, co se v jeho zemi děje. Když přijde čas, dychtivě se připojí k revoluci a je odhodlaný bojovat za změnu. Jaká je však cena za svobodu?

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Strhující román Musím tě zradit je smutným, ale nádherným čtením, které ve vás dlouho zůstane. Neuvěřitelné a přesto naprosto reálné vyprávění vás hluboce zasáhne a vaše myšlenky i srdce navždy pohltí dojemný příběh o životě v totalitním režimu, kde udávání, nedůvěra, strach, hlad i mlčení jsou součástí každodenního života rumunských obyvatel.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavního hrdiny, čímž ještě více cílí na emoce čtenářů. Rozervanost i zmatek v srdci i duši mladého studenta čiší z každé stránky stejně jako jeho bojovnost a přesvědčení. Celé vyprávění se odehrává v roce 1989 a vy tak máte možnost poznat zrůdný komunistický režim i dramatický převrat, jež se v tomto roce odehrál.

„Je to jasné, co dělají, viď, Gabrieli?“ otázal se bunu. „Nedůvěra je druh útlaku. Režim nás poštvává proti sobě. Nemůžeme držet pospolu, protože nikdy nevíme, komu můžeme věřit a kdo je dost možná informátor.“
„Nech si ty řeči,“ okřikl ho táta.
„Vidíš, i tady venku na ulici se bojíš mluvit se svým vlastním otcem! Stal se z tebe člověk bez hlasu. Nedůvěra je zákeřná věc. Způsobuje syndrom rozdvojené osobnosti, rozvrací vztahy. Doma jsi jeden člověk, mluvíš jen šeptem. Venku, na ulici nebo ve frontě před obchodem, jsi někdo jiný. Řekni mi, kdo jsi?“

Autorka si dala za cíl dostat do povědomí čtenářů kus tragické historie Rumunska a podařilo se jí to na výtečnou. Kolik z nás doopravdy tušilo, co se dělo v době komunismu v této zemi proslavené Drákulou? Ceauceskovo Rumunsko ukazovalo Západu vlídnou tvář, ale reálně v něm vládnul jeden z nejhorších diktátorských režimů ve východním bloku.

Ruta Sepetys opět dokázala, že tyhle „opravdové“ příběhy umí bravurně napsat a vy se zatajeným dechem čtete neuvěřitelnou story, z které vám běhá mráz po zádech a pouze několik málo světlých bodů v životě hlavního protagonisty vnímáte jako životní výhru. Krátké kapitoly, ukončené větou plnou obav, společně s šedivou, strachem prorostlou atmosférou, vás neustále drží v šachu a vy s obavou očekáváte, o jakých dalších zvěrstvech se ještě dočtete. Stejné jako jsou bezútěšné rumunské paneláky, je i živořící úděl tamních obyvatel. Bude se vás emočně dotýkat a proroste vás svým intenzivním poselstvím.

Hluboký, silný román Musím tě zradit si rozhodně nenechte ujít. Já byla velmi spokojena a řadím ho mezi mé TOP knihy letošního roku. Doporučuji!❤

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za velmi výživné, smutné i obohacující čtení děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Musím tě zradit pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *