Recenze

Pohlednice z Itálie

Poutavý román POHLEDNICE Z ITÁLIE vám nabídne příběh dvou žen, které od sebe dělí několik desítek let. Obě dvě ženy spojuje psychický nátlak od despotické matky i nelehký životní osud, který jim postavil do cesty nejednu překážku. Gracino pátrání po Connie ji nasměruje myšlenky do utajených koutů její mysli. Nastal čas. Čas, aby se Grace pohnula z místa. Čas, aby si uzmula kousek života pro sebe.

Název: Pohlednice z Itálie

Autor: Alex Brownová

Nakladatelství: Metafora

Rok vydání: 2020

Počet stran: 336

Grace Quinnová žije v Londýně a má spoustu starostí a zlomené srdce k tomu. Stará se o svoji nemohoucí matku a svůj život podřídila plně její péči. Kdysi byla tanečnicí, ale nyní pracuje ve skladu a je ráda, že její zaměstnavatelé tolerují její pozdní příchody do práce, když se kvůli matce zdrží. Při jednom vyklízení skladu, který už rok nikdo nezaplatil, narazí na jméno Constance di Donatové. Tento sklad obsahuje spoustu cenných obrazů a šperků, ale také dopisy a deníkové zápisky Connie. Grace se rozhodne vydat po stopách tajemné Connie a najít její potomky, kteří by si majetek převzali. Díky deníkům tak poznává životní peripetie Connie, která se v roce 1939 bláznivě zamilovala do Jimmyho, a následky na sebe nenechaly dlouho čekat. Problém je, že Jimmy není Žid a rodina Connie ho odmítne přijmout mezi sebe. Navíc do jejich vztahu zasáhne 2. světová válka a jejich cesty se rozdělí. Grace nachází styčné body mezi jejím životem a osudem Connie a uvědomuje si, že pokud má se svým životem ještě šanci něco udělat, právě teď je ta největší šance posunout ho do zářivých barev naděje.

„Život může být krásný… kdyby mu Grace dala šanci.“

Jemně laděný román Pohlednice z Itálie je příjemným čtením, jenž nepostrádá romantiku, napětí i komplikovanou cestu za lepším životem. Vydejte se do malebné Itálie spolu s Grace a odkryjte tak životní příběh ženy, která si musela projít nejednou zatěžkávací zkouškou.

Dvě dějové linie, v níž jedna začíná rokem 1939 a druhá je situována do současnosti, vám dají nahlédnout do osudů jedinečných žen, jenž zdobí vytrvalost, odhodlání i síla prát se svým životem. Obě linie se během času, jak postupuje pátrání Grace, začnou prolínat a před vámi tak vyvstane dramatický příběh Connie i nelehký osud Grace. Obě dvě hrdinky mají společného jmenovatele v panovačné, despotické matce a právě tento prvek dělá z celého románu originální námět lišící se od ostatních knih podobného žánru. Ustavičný, psychologický nátlak od nejbližší osoby ve vás vyvolá víření emocí a vy si uvědomíte, jak snadno někdo může zmanipulovat váš život ve svůj prospěch, aniž by mu záleželo na vaší osobě. Musím říct, že právě tyto konflikty mezi matkou a dcerou patřily mezi to nejlepší, co vám kniha nabídne.

Obě dvě dějové linie jsou, co se týče námětu, naprosto vyrovnané. Možná je trochu škoda, že většího prostoru se dostalo Grace, určitě by bylo zajímavé sledovat i podrobnější životní osud Connie, ale v konečném důsledku působí dílo velmi uceleně a lehce romantická zápletka pak dodává celému románu jiskru.

Deštivé prostředí Londýna vystřídá sluncem zalitá Itálie a atmosféra Benátek i osamocené vily s překrásným výhledem na zátoku vás okamžitě přenese do této jižní země a navodí jedinečnou atmosféru.

Konec knihy je tak trochu jedno optimistické finále, kde se vyřeší všechny problémy světa a na můj vkus to bylo malinko příliš, ale zase s vámi budou řádně cloumat emoce. Je to romantická kniha, takže se dá tento pohádkový konec předpokládat.

Poznejte nelehký osud dvou žen, které dělí několik desítek let, a přesto je jejich život protkán podobnými žilkami dramatických událostí, ale také životních změn a nadějí. Pohlednice z Itálie je určena převážně ženám, jenž ohodnotí sílu příběhu, jemné nuance lidské přeměny a hlavně romantický nádech.

Hodnocení: 90 %

Za přívětivý příběh ženských osudů děkuji nakladatelství MetaforaGrada a samozřejmě také za recenzní výtisk knihy Pohlednice z Itálie.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] je dalším milým vyprávěním z pera spisovatelky Alex Brownové. Už její předchozí kniha Pohlednice z Itálie dávala tušit, že tato autorka dokáže své čtenáře lapit do rozmanitého příběhu a bez […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *