Recenze

Tajemství osudu

Poznejte příběh, v kterém hlavním hrdinům koluje v těle modrá krev a jejich šlechtický původ jim je spíš na překážku, než aby z něho měli užitek. Teprve třetí generace vynese na světlo TAJEMSTVÍ OSUDU této rodiny. Napsáno podle skutečných událostí.

Název: Tajemství osudu

Autor: Miriam Thun – Hohenstein

Nakladatelství: Moba

Rok vydání: 2020

Počet stran: 250

Nejasností v této rodině je celá spousta. Prvotní zmatek vyvolá Erwein von Thun Hohenstein, který se narodil ve Vídni roku 1896. Narodil se do šlechtické rodiny a prošel vojenskou školou, 1. světovou válkou a až 2. světová válka se mu stala osudnou. Nastoupil do Wehrmachtu k oddílu pro zvláštní účely a jeho působení v této jednotce dodnes vyvolává rozpaky. Na jedné straně odsouzení, na druhé obhajoba. Jeho nemanželský syn Miroslav nese důsledky svého otce, ale nejvíce se to asi projeví na vnučce této rozporuplné postavy Miriam. Vyrůstá v Československu za hlubokého komunismu a stále ve svém životě naráží na zákazy i následky související s jejím dědečkem. Rozhodne se vypátrat pravdu o svém předchůdci a vnést světlo do jeho kauzy. S tím souvisí i hledání kořenů šlechtické rodiny, z které pochází.

≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥

Román Tajemství osudu je hledání vnučky Miriam po skutečnostech o svém dědečkovi a rozmotávání klubka lží, které s sebou další generace nesla a ještě více do ní zabředávala.

Román je rozdělen na tři úseky. První se věnuje Erweinovi a přibližuje nám jeho život i celou větev jednoho šlechtického rodu. Druhá část vypráví příběh Miroslava, který prošel gestapem i poválečným obdobím, ale jeho život byl velmi brzo ukončen. Poslední část nás zavede k Miriam a jejím snahám prolomit všechny nejasnosti o své rodině a konečně ukončit cestu jedné lži, která zásadně změnila běh věcí a ovlivnila život několika generací.

Osudy mého tatínka i dědy mi připadají podobné. Lidé kolem nich jim zatajili důležité informace, a tím jim úplně změnili život. Bohužel ale špatným směrem. Celou cestu domů jsem o tom musela přemýšlet. Můj táta umíral a myslel si, že jeho otec byl válečný zločinec.

Začátek knihy je jako návštěva s průvodcem na hradě či zámku. Strohý styl vyprávění vás nemá šanci chytnout do svých spárů a vy jste pouze součástí jakýchsi odměřených konstatování, které mezi sebou chvílemi nesouvisle probíhají. Kapitoly jsou krátké a díky tomu se tento lehce unylý příběh čte velmi rychle. První záblesky prozření nastávají s Miroslavem a pro mě nejlepší částí se stala kapitola Miriam. Vrátila mě zpátky do období komunismu a tím, že začátek této části byl situován do dětství Miriam, už mi konečně sedl „dětský“ styl vypravování.

Chápu autorčiny pohnutky, které ji vedly k sepsání této knihy, a když pominu jisté nesrovnalosti i nedořešené myšlenky, děj je rozhodně zajímavým námětem na knihu. Ale bohužel autorkou uchopeno trochu nešťastně. Nicméně pokud vás zajímá tato rozporuplná osoba, dozvíte se plno informací, které vám možná vnesou světlo do minulosti této postavy a možná ve vás vyvolají ještě větší zmatek. 😉

Hodnocení: 60 %

Za informace o jedné šlechtické rodině děkuji nakladatelství Moba a samozřejmě také za recenzní výtisk knihy Tajemství osudu.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *