Recenze

Pohlednice z Paříže

Vydejte se s Annie do Paříže a společně odhalte tajemství starého domu i záhadný život její bývalé majitelky. Probuďte k životu přes 80 let staré tajnosti v poutavém románu POHLEDNICE Z PAŘÍŽE.

Název: Pohlednice z Paříže
Autor: Alex Brownová
Překlad: Jitka Jiterská
Nakladatelství: Grada Metafora
Rok vydání: 2022
Počet stran: 352

Píše se rok 1917, Evropou zmítá první světová válka a mladá zdravotní sestra Beatrice Crawfordová opouští bezpečí svého domova ve Velké Británii, aby se mohla na francouzských bojištích starat o zraněné vojáky. Ani o desítky let později, když Francie podlehne nacistické okupaci a Paříž přikryje temný stín, Beatrice nedokáže jen nečinně čekat na záchranu. Komu však v tomhle novém, nebezpečném světě může věřit?
V roce 2019 do Paříže přijíždí Annie Lovellová, jež bez rozmýšlení skočila po možnosti navštívit byt, který ve městě zdědila její londýnská sousedka. Vedle příjemného vytržení z každodenního života tam na ni čeká i překvapení, které možná změní celý její život – podaří se jí totiž objevit Beatriciny skryté deníky. Uchvácena strhujícím vyprávěním i nádherou Města světel skládá dohromady mozaiku dávných událostí, jež Beatrice uvedla do chodu… a které ještě stále čekají na své završení.

♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

Román Pohlednice z Paříže je dalším milým vyprávěním z pera spisovatelky Alex Brownové. Už její předchozí kniha Pohlednice z Itálie dávala tušit, že tato autorka dokáže své čtenáře lapit do rozmanitého příběhu a bez větších obtíží přenést přes časové pásmo do fascinujících koutů Evropy. I tentokrát se jí podařilo vnést do románu lákavé tajemství, silné ženské hrdinky, a jelikož se příběh odehrává v Paříži, nemůže samozřejmě chybět romantika.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které sledujeme dvě dějové linie. První nás vezme do současnosti a její ústřední postavou se stává Annie, která se do Paříže vydává pátrat po tajemství kolem dědictví své přítelkyně a tak trochu i utíká před svým konzervativním životem. Poznává další dvě sympatické ženy a společně odkrývají minulost Beatrice, která je zahalena mlčením a dlouhotrvajícím tichem. Právě Beatrice obstarává druhou dějovou linku, která nás pomocí deníků a letmých náhledů vrací do minulosti k branám 1. a 2. světové války.

„Trixie, prosím, řekni mi, odkud jsi znala Joanie? Co je tím pojítkem mezi vámi, které mi uniká? A co se tehdy před lety stalo? Proč jsi věnovala německému vojákovi parfém? Proč si místní myslí, že ses spolčila s nepřítelem?“

Nenáročně, přesto velmi milé a nekonfliktní čtení vás čeká v příběhu, který umí zahrát na emoce. Živý styl vyprávění vás strojem fantazie přenáší do Paříže a vy se s lehkostí stáváte součástí lákavého vyprávění. Vlažný začátek, v kterém se pomalu rozkoukáváte a seznamujete s protagonisty, se pozvolna připravuje na svůj hlavní vstup a ten opravdu přijde. S příchodem hlavní hrdinky na pařížskou půdu dostává příběh grády tajemství i nezbytné romantiky a nic už nebrání užívat si další z působivých příběhů, jehož kořeny vedou do minulosti.

Velmi se mi líbilo pevné a ojedinělé spojení tří pařížských žen, jenž si od prvního okamžiku padly do oka a silné pouto, které se mezi nimi vytvořilo, bylo hnacím a dojemným motorem románu. Romantická linka je s citem uchopena a přesně pasuje do zamilovaného města Evropy. Něžné a jemné city prostupují knižními postavami a mluví ke čtenáři vábivým jazykem lásky. 🙂

Ačkoli příběh postrádá intenzivnější dějovou osu, daří se autorce přídavnými odbočkami zaujmout čtenáře a naladit je na svoji notu. Jemně plynoucí tok vyprávění postrádá výrazné dramatické okamžiky i energické výbuchy nečekaných zápletek, ale v tomto případě je vlastně vše v pořádku. Jemnocit tak vyhrává na celé čáře a získává si srdce i duši romantických čtenářek.

Já byla i tentokrát spokojena a román Pohlednice z Paříže mohu doporučit všem citlivým čtenářkám, které milují sympatické hrdé ženy, zajímavý námět, jehož kořeny sahají do minulosti a hlavně Paříž – město lásky, které se neptá na důvod, ale svojí atmosférou dokáže strhnout do víru romantiky nejednu ženu. 😉

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za další romantickou i poutavou jízdu děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Pohlednice z Paříže pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *