Recenze

Zen v umění konstelací

Jan Bílý ve své deváté knize s názvem Zen v umění konstelací spojuje učení svých dvou životních mistrů, indického mystika Osha a zakladatele rodinných konstelací Berta Hellingera, s radikálním přístupem zen-buddhismu. Setkáme-li se s tím, co je větší než my, hledáme-li smysl života, chceme-li se vymanit z neustálého hodnocení i sebehodnocení, mohou nám zenová „konstelační ristretta“ sloužit coby výborný průvodce na naší cestě k větší celistvosti.

Název: Zen v umění konstelací

Podtitul: 33 příběhů na cestu k celistvosti

Autor: Jan Bílý

Nakladatelství: Maitrea

Rok: 2020

Počet stran: 98

„Konstelační ristretta“ jsou krátké, do veliké hloubky jdoucí konstelace, které mají podobnost se zenovými kóany – s paradoxními, dualitu vnímání překračujícími otázkami a úlohami, které byly zadávány adeptům zenu jako pomůcka k osvícení.

Na příkladu 33 takových „ristrett“ ukazuje autor, jak skrze bezpodmínečné přijetí toho, co je, je možné se dostat k samé podstatě našich životních těžkostí, porozumět jim a překonat je.

Konstelační příklady jsou vybrány z mnoha oblastí našeho života – zabývají se rodinnými, partnerskými, pracovními či zdravotními otázkami klientů a jsou doplněny komentáři, vysvětleními i krátkými kóany.

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Kóan (japonsky 公案) je krátký iracionální příběh obsahující nelogickou „hádanku“, která osvobozuje mysl od zavedených konceptů. Název pochází z nejznámější sbírky čínských zenových kóanů Brána bez dveří, čínsky Wumenguan (無門關).

Několik známých kóanů

  • Kam jde světlo žárovky, když se zhasne?
  • Žák se zeptal mistra: „Co je osvícení?“ Mistr odpověděl: „Když jsi hladový, tak jez. Když jsi unaven, spi!“
  • Světlo a tma jsou vzájemně na sobě závislé. A ty?
  • Mnich se zeptal mistra Kegona: „V jakém stavu se vrací osvícený do světa?“ Na to Kegon: „Jednou rozbité zrcadlo již nikdy nezrcadlí, jednou spadané listí se nevrátí k původní větvi.“ Zdroj: Wikipedie

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Summa summarum

Zen v umění konstelací je objemem útlá publikace, nicméně pokud se zajímáte o konstelace a jste s nimi (jako s nástrojem k osobnímu růstu) zvyklí pracovat, najdete v nejnovější knize Jana Bílého nepřeberné množství námětů k zamyšlení, k meditaci a k inspiraci vlastního rozvoje. Ovšem, pokud se konstelacemi setkáváte poprvé, doporučuji autorovu jinou knihu s názvem Další osudy Popelky po svatbě, podle mého názoru je pro začínající ´konsteláře´ více uchopitelná, protože pracuje s obecně známými archetypy z mýtů a pohádek, zatímco konstelační ristretta se vymykají našemu západnímu způsobu myšlení a nejsou ´logická ani normální´.

Mně se kniha ´plná podivných konstelačních hádanek líbila´, ale (jak jsem již psala výše), doporučuji ji čtenářům – konstelářům, ideálně těm, kteří jsou zvyklí uvažovat v rovině zenových koánů a mají praktické zkušenosti s meditací, kdy člověk přestane kontrolovat ´realitu rozumem´ a začne naslouchat ´jinak´. V opačném případě je kniha skvělá pro všechny, kteří chtějí najít správnou cestu na cestě k sobě, ovšem nesmíme čekat, že tato cesta bude ´přímá a logická´ – to není ani tato kniha, může trvat delší dobu, než-li čtenář text a obsah ´stráví a pochopí´.

Hodnocení: 100%

Za zenový pohled na konstelace děkuji nakladatelství Maitrea a zároveň za výtisk poskytnutý k recenzi.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *