Recenze

Další osudy Popelky po svatbě

Děti „od přírody“ věří na pohádky, zázraky a kouzla, pak vyrostou a stane se, že na výlety do světa čar nezbývá čas. Jen málokdo po mnoha a mnoha letech zjistí, že mu „setkání“ s Babou Jagou může pomoci s penězi a polibek Sněhurky ve skleněné rakvi mu může pomoci k lepšímu partnerskému sexu. Pokud vás láká úžasný svět mýtů a pohádek, dopřejte sluchu Janu Bílému a jeho „pohádkovo-konstelační“ knize s názvem Další osudy Popelky po svatbě.

Název: Další osudy Popelky po svatbě

Podtitul: Konstelace pohádek a mýtů pro pokročilé dospělé

Autor: Jan Bílý

Nakladatelství: Maitrea

Rok: 2016

Počet stran: 160

Kniha obsahuje 23 konstelací pohádek a mýtů pro pokročilé dospělé a je doplněna 22 mytologickými a pohádkovými archetypy, jež žijí svůj život v každém z nás. Tento druh vnímání není vázán na logiku a racionalitu, nemůže být podroben žádnému vědeckému ověření a je tak doménou básníků, kreativců, mágů, snílků a šamanů. A ačkoliv máme mnohdy pocit, že schopnost mytologického vnímání nám k ničemu není, je to právě tento druh komunikace s tím, co je „větší“, co nás ochrání od deprese a co nám ukazuje cestu ven z životních krizí a takzvaných bezvýchodných situací. Což může být právě nyní užitečné …

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Jan BílýJan Bílý se narodil v roce 1954 v Praze, v roce 1976 odešel do Německa a od roku 2003 žije opět v Praze, kde vede semináře systemických konstelací, píše knihy a články a přednáší o proměně na osobní, ekonomické a společenské úrovni. (Foto, text: Maitrea)

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Summa summarum

2. přepracované rozšířené vydání knihy Jana Bílého vychází v nakladatelství Maitrea, je brožovaná s měkkými deskami a žábou s královskou korunkou na hlavě. Malinko předešlu, že mně se kniha četla velice lehce a bavila mě ALE: zajímám se o mytologii, psychologii a metafyziku. Zároveň rozumím tomu, že pokud se kniha dostane do rukou někomu, kdo věří  striktně pouze „ve vědecká fakta“ a „nevěří“ v konstelace ,  v psychických odezvách účastníků pak většinou vidí „zcestné reakce“ a jejich výklad jako „fabulování“. Takový čtenář bude zklamaný a knihu zřejmě odhodí… a naopak: pokud máte chuť poznat neviditelný svět, kam se dostanete pouze díky své intuici a mytologickému  vnímání –  máme ho v sobě zakořeněné všichni, jen většinou umlčené a uspané – je kniha napsaná právě pro vás.

… Jistě, mezi oběma oblastmi – tedy mezi ´normální, každodenní realitou´ a mezi ´mytologickým krajem´- neexistuje žádná široká, čtyřproudová dálnice. To, co se děje tady nebo tam, se neprojeví hned jako užitek nebo překážka na druhé straně. Přesto ale oba dva světy spolu souvisí.  Jejich spolupráce a propojení se může například projevit v hlubokém pochopení toho, co se děje za oponou všednosti a normálnosti, v uzření zákonitostí a souvislostí, které bychom bez zakořenění v obou světech přehlédli. Naše intuice se skrze naše putování mezi realitou a mýtem může zpřesnit, dokonce se často začnou dít podivné náhody, které se v onom druhém, magickém světě nazývají zázraky. …

Obsah knihy je členěný 3 části:

Poznámka ke druhému rozšířenému vydání

Poděkování 

Na úvod

Část první: Rodiče a děti

Část druhá: Přechodové rituály a iniciace

Část třetí: Ženy, muži a „to větší“

Dodatek: Pohádkové archetypy

… Druhá cesta není ani opakem vědeckého poznání, ani negací samostatnosti, je nutným doplněním logického poznání, je to cesta domů, do lidskosti a do vědomí, že jsme částí něčeho většího. Představuje znovuobjevení mytologického vnímání světa jako jakéhosi „cesty zázraků“. Tato cesta nás vede k pokorné prosbě či modlitbě, k odevzdání se většímu, k uznání a akceptaci našich vlastních hranic … .

Jan Bílý ve své  „učebnici mytologického vnímání  a chápání“ čtenáři předkládá mnoho let svých zkušeností z desetitisíců „postavených konstelací“. Mytologického vnímání podle něho tvoří druhý, zčásti zapomenutý způsob vnímání reality kolem nás. Autor nám na konstelacích pohádkových příběhů ukáže, že schopnost „číst“ v mytologii a magii je to, co nám může pomoci orientovat se ve vlastním „reálném“ životě a problémech. „Rozpomenutí se“ na naše oblíbené pohádky z dětství, “ vžití se“ do hlavních protagonistů nám může ukázat cestu z „beznadějných“ situací a tyto zkušenosti pro nás mohou být velmi užitečné. A právě podrobný a čtivý „návod“ k „ozdravné návštěvě“ pohádkové říše nám dá kniha Další osudy Popelky po svatbě. Knihu doporučuji.

Hodnocení: 100%

Za nádhernou knihu pohádkových konstelací děkuji nakladatelství Maitrea . A zároveň i za výtisk poskytnutý k recenzi.

 

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] Ovšem, pokud se konstelacemi setkáváte poprvé, doporučuji autorovu jinou knihu s názvem Další osudy Popelky po svatbě, podle mého názoru je pro začínající ´konsteláře´ více uchopitelná, protože pracuje s […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *