Recenze

Mezi námi lháři

Tak tohle byl teda hukot. Přes rozpačitý začátek mě nakonec čekala parádní, psychologická jízda plná polopravd, lží a odkrývání. V knize MEZI NÁMI LHÁŘI poznáte lidské bytosti ve všech polohách i s jejich nedostatky. Ale nikdo přece není dokonalý, že? 😉

Název: Mezi námi lháři

Autor: Caroline Englandová

Nakladatelství: Jota

Rok vydání: 2020

Počet stran: 400

Čtyři nerozluční přátelé, kteří se znají od dětství. Tři kluci a mezi nimi dívka. Vždy byli spolu a vždy táhli za jeden provaz. Byli tu jeden pro druhého a teď v dospělosti, kdy každý z nich má svůj život, rodinu i svoje starosti, nic se nezměnilo, stejně o sobě pořád vědí a stále jsou tu pro sebe navzájem. Všichni vypadají dokonale – šťastní, plní humoru a legrácek, ale pod tou nastavenou maskou se skrývá ani ne tak klubko, jako spíše moře lží. Spouštěčem „mlýnku s pravdou“ se stane svatba jednoho z nich a pak už nastává jedno překvapení za druhým, aby nakonec zjistili, že nikdo není tím, za koho se původně vydával a jak se prezentoval. Každého z nich provází jeho osobní hodina duchů, která ho mění před očima. Všichni ukrývají hluboko v sobě pravdu, která teď, když se dostala ven, může napáchat nepředstavitelné škody, které někomu z nich změní život a někomu ho můžou ukončit…

„Prohlíží si ostrý porcovací nůž. „Bude šest nožů stačit? Není čas dokupovat další.“

Zírá na ni a to se jí nelíbí. A k tomu všechny ty jeho lži, podělané lži.

„Dlouho jsem to nevěděla,“ zašeptá. „Nebyla jsem si jistá, ale teď vím, cos udělal.“

Anotace knihy Mezi námi lháři vás zaujme na první dobrou a já byla přesvědčená, že tohle je kniha pro mě. Začetla jsem se do prvních stránek a začala být rozčarovaná, že jsem asi sáhla dost vedle, ale s každou další přečtenou stranou jsem byla spokojenější a spokojenější a po dočtení přímo nadšená.

Čtyři přátelé, kteří se znají od dětství. Teď v dospělosti má každý z nich svůj život a také svoje starosti, které jim přerůstají přes hlavu. Autorka knihy se ponořila „do hlav“ hlavních představitelů opravdu precizně. Budete se proplétat všemi zákoutími jejich myšlenek i tajemství, která mají ukrytá v té nejtmavší a nejodlehlejší části a autorka vám je bude odkrývat postupně, stejně jako se bude stupňovat i vaše zvědavost s každým odhaleným kouskem.

Děj vyprávěný v er-formě vám umožní získat si mírný odstup od hlavních hrdinů a vše sledovat z pozice diváka, kterému se před zraky odvíjí život čtyř postav. Ke každému z nich si najdete cestu a budete nad nimi kroutit hlavou i chápat jejich provinění.

„Slzy – poslové zdrcujícího žalu, hluboké kajícnosti a nevýslovné lásky.“

Rozhodně nečekejte velké akce, které se na vás budou hromadně valit z každé strany. Stejně jako si autorka vychutnává každou svou postavu a pomalu ji před vámi odkrývá, i vy si budete užívat postupné dávkování a odhalování lží, které si najdou svou cestu ze spletitých uliček, aby za sebou zanechaly prozření i zmar.

Jediné co bych knize vytkla je právě ono nevyvážené tempo příběhu. Začátek knihy byl hrozný. Vleklé, nudné a pro mě zmatené vyprávění a kdo je kdo jsem vážně netušila. Ve třetině knihy přijde zlom, kdy se už začínáte konečně orientovat a osobní lži jednotlivých účastníků se vám už zlehka zažírají pod kůži. Poslední třetina knihy je naprostý opak začátku. Neskutečná jízda, kdy nevíte koho dřív sledovat a čtete do „bezvědomí“, jenom abyste už konečně zjistili, co se za všemi tajemstvími skrývá. Neuvěřitelná paráda. Pokud vydržíte pomalé, táhle tempo začátku, kniha se vám nakonec odvděčí skvěle vypracovaným příběhem, který vás připoutá ke svým lžím a pravdám.

Knize bych asi nedala jednoznačnou nálepku thrilleru, spíše se jedná o psychologický román, který s sebou nese prvky napětí a pokud máte rádi postupné odhalování zápletky, určitě budete s knihou Mezi námi lháři spokojeni stejně jako já.

Hodnocení: 90 %

Za skvělou, psychologickou jízdu i za recenzní výtisk knihy Mezi námi lháři děkuji nakladatelství Jota.

 

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *