Recenze

Stín v nás

Pojem „stínu / Stínu“ není v dnešní době neznámý, díky neutuchající popularitě jungiánské psychoterapie a freudovské hlubinné psychoanalýze si mnoho lidí uvědomuje, že má v sobě „stinné stránky“, které nechce ukazovat druhým a často se za ně i stydí. Ovšem potlačování a popírání toho, co k nám patří, působí pouze problémy nám osobně i našemu okolí. To, jak vlastní stín přijmout, nám v knize Stín v nás poradí známá autorka a psycholožka Verena Kast.

Název: Stín v nás

Podtitul: Podvratná životní síla

Autor: Verena Kast

Nakladatelství: Portál

Rok: 2020

Počet stran: 144

V Jungově pojetí je „stín“ to, za co „stydíme“.  Stín představuje to, co vytěsňujeme a co se neshoduje s pojetím našeho „Jáství“ a okolního světa. Stín ale nemusí znamenat vyložené zlo, nýbrž častěji něco, co je méněcenné a nedokonalé. Ten, kdo si neuvědomuje vlastní stín, ho často promítá na druhé. Integrovat vlastní stín znamená překonat úzkost a paradoxně jí odebrat sílu. Znamená to přijmout vlastní životnost, stát se realističtějším a méně narcistickým. Verena Kast existenci stínu dokládá na mýtech, pohádkách i příkladech z terapie či z každodenního života. Popisuje individuální i kolektivní stín a způsoby, jak stín přijmout.

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Psycholožka Verena Kast ví, jaký je Stín v nás | Nakladatelství PortálVerena Kast

Vystudovala filozofii a psychologii, působí jako analytička ve švýcarském St. Gallenu a přednáší na institutu C. G. Junga v Curychu. Do roku 1998 byla předsedkyní Mezinárodní společnosti pro analytickou psychologii.

V nakladatelství Portál vyšly její knihy Imaginace jako prostor setkání s nevědomím (1999), Krize a tvořivý přístup k ní (2000), Dynamika symbolů (2000), Otcové–dcery, matky–synové (2004), Hněv a jeho smysl (2010), Touha po druhém (2011), Úzkost a její smysl (2012), Sny (2013), Truchlení (2015), Závist, žárlivost a jejich smysl (2016). (Text, obr.: Portál).

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

… Jak je stín druhých zajímavý, tak je vlastní stín trapný a na obtíž. O své vlastní aktuální snášenlivosti na stín si můžeme udělat představu pomocí jednoduchých otázek: Dokážeme se znát k chybám, které jsou nám trapné? Nebo máme vždycky výmluvu? Nebo dokonce shromažďujeme drobné výmluvy pro případ potřeby? Jsou nějaké vlastnosti, které na druhém člověku neodvolatelně a  neochvějně nenávidíte? … 

Summa summarum

Portálovská publikace k nám přichází v brožované vazbě s měkkými deskami. Již při zběžném prolistování „a prolétnutí knihy očima“ zjistíte, že se paní spisovatelka zhostila tématu velmi čtivým způsobem a pokud máte v oblibě psychologické knihy, věřím, že ji přečtete skutečně rychle. Téma Stínu patří dnes mezi oblíbená psychologická témata, kterými se autoři často zabývají v populárně-naučných publikacích. Kniha Vereny Kast se od podobných liší zejména tím, že varuje před „zjednodušením“ konceptu freudovského stínu, kdy se lidem doporučuje, aby vlastní Stín (stín) integrovali. V textu velice hezky vysvětluje rozdíl mezi akceptací/přijetím a integrací/ „zvnitřněním“. Pokud totiž stín integrujete do své Persony (té stránky osoby, kterou ukazujete navenek), časem se stín stane „berličkou“ a výmluvou/omluvou pro cokoli ( „Vždyť víš, že jsem vztahovačný. Já vím, že jsem žárlivá, ale to jsem já… Jsem vzteklý, jenže to ke mně patří. „ apod.). V knize čtenář nalezne i psychoanalytický rozbor snů, kdy se na konkrétních příkladech ukazuje projekce stínového Já do snů. Autorka publikace nás seznámí s psychologickými mechanismy, které fungují při kopírování vlastních stínových vlastností na cizí lidi, a mj. nám tím vysvětlí nám, jak vznikají předsudky. Na druhou stranu nám představí „dospělé“ uchopení stínu a znaky, podle kterých poznáme, že člověk má či nemá „vyřešený“ svůj Stín.

Kniha mě bavila, je napsaná srozumitelně, neobsahuje složité vědecké obraty a díky zajímavým příkladům z praxe paní autorky je text snadno vstřebatelný a  zapamatovatelný. K textu se budu ráda vracet. DoporučujiSrdce stock fotografie, royalty free Srdce obrázky | Depositphotos ®.

Hodnocení: 100% Srdce stock fotografie, royalty free Srdce obrázky | Depositphotos ®

Za další obsahově parádní knihu děkuji nakladatelství Portál. A zároveň i za výtisk poskytnutý k recenzi.

 

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *