Recenze

Tichá srdce

TICHÁ SRDCE afghánských žen v sobě skrývají osudové příběhy, o kterých se v Afghánistánu nemluví – jenom potichu. Vy si o jednom takovém osudu můžete přečíst v nové knize z nakladatelství Metafora a poznat život, který je natolik odlišný od toho našeho pohodlného…

Název: Tichá srdce

Autor: Gwen Floriová

Nakladatelství: Grada – Metafora

Rok vydání: 2019

Počet stran: 392

Září 2001 a teroristický útok v Americe se dotkne osudů dvou žen. Farida je pákistánská dívka, která nějaký čas s rodinou žila v Anglii, kde studovala, a tedy zná velmi dobře jejich jazyk. Díky tomu je provdána ve sjednaném manželství za negramotného syna afghánského obchodníka – Gula a jejím novým působiště se stane Kábul. Její tchán se kdysi živil pašováním opia, ale teď, kdy je po 11. září všechno více kontrolováno mu obchod vázne. Amriki – termín používaný pro Američany – zachraňují tuto zem, která si přeje hlavně mír a v klidu žít ve své kultuře. A mezi Amriki patří i Liv, která se ocitá v Kábulu se svým mužem Martinem – oba pracují pro nevládní organizaci „Postav se budoucnosti“, která má pomáhat afghánským ženám. Zatím mapují terén a zjišťují, jak by jim mohli nejvíc pomoci, ale opravdu se zde jedná o péči afghánských žen, nebo je vše jen přikrytá zástěrka pro něco jiného?

Osudy Liv a Faridy se střetnou a vzniká mezi nimi cenné pouto přátelství, které navzdory odlišným kulturám přetrvává a jejich společným pojítkem je oblíbená kniha Alenka v říši divů. Vše graduje osudovým rozhodnutím, které změní životy obou hlavních hrdinek.

Emotivní příběh dvou žen mně neskutečně sedl. Po invazi thrillerů, detektivek a románů pro ženy mi Tichá srdce přinesla svěží závan v podobě krásného, strhujícího příběhu, který nepostrádá empatii ani napětí.

Celá kniha je napsána velmi přitažlivým vypravěčským stylem, kdy se střídají dějové linky dvou žen – Liv a Faridy. Ani delší odstavce popisující afghánskou kulturu či politickou situaci nejsou obtěžující díky čtivosti psaného textu.

„Staneš se tvrdou,“ řekla jí Alia noc před odjezdem. „Navenek budeš působit jemně. Budeš jako nejjemnější broskev. Kámen ukryješ uvnitř. Budeš dělat, co ti řeknou.“ Prsty přizvedla koutky Faridiných úst. „Tvou maskou bude úsměv. Bude chránit tohle.“ Zvedla prsty k Faridinu čelu a poklepala na něj. „Tvou hlavu.“ Posunula ruku níž a položila ji Faridě na hrudník. „Tvé srdce. Ty zůstanou stejné.“

Na pozadí příběhu Liv a Faridy poznáte strastiplný život místních obyvatel – hlavně postavení žen ve válkou zmítaném Afghánistánu, jejich kulturu i politické dění a hlavně myšlení tohoto národa, které si prošlo invazí Ruska, Tálibánu i Ameriky. Díky vložené dějové lince Gula poznáte i mužskou populaci a naprosto odlišný úhel pohledu.

Na celém příběhu je znát, že autorka Gwen Floriová tuto zemi navštívila jako americká novinářka a válečná korespondentka a dokonale ji poznala. Byla reportérkou v Afghánistánu, Iráku i Somálsku a její popisy místního prostředí jsou vykresleny i s nepřehlédnutelnými detaily.

Obě hlavní hrdinky knihy jsou autorkou dokonale představeny, včetně jejích rozdílných životů i náhledů na svět, který se ale spojuje v otázce přežívání afghánských žen. Dějová linka Faridy je čtenářsky více atraktivnější, ale i Liv má co nabídnout ze svého života s nemastně – neslaným manželem. A vlastně i ona je svým manželem určitým způsobem ovládána a jak vidno i přes kulturní rozdíly jsou některé ženy na tom stejně napříč celým kontinentem.

Tento filmově vyprávěný příběh vás strhne svou aktivitou a neustále běžící akcí, která se více a více rozvíjí a větví do dalších zákoutí děje a nese se sebou stopy tajemství, krutosti i naděje afghánských obyvatel.

Tichá srdce jsou příběhem, který vás zasáhne a nenechá laxními. Zadře se vám pod kůži, a i když jsem četla i lepší knihy s touto tematikou, určitě tato kniha patří k těm zajímavějším.

Hodnocení: 90 %

 

Za recenzní výtisk a nahlédnutí do strastí a životních osudů obyvatel jiné země děkuji nakladatelství GradaMetafora.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *