Recenze

Strážce Ztracených měst

Začínám sebe samu trochu děsit, nevím, zda nezačínám dětinštět, protože jsem se v poslední době “ nějak podezřele“ nadchla pro YA romány. A navíc jsem díky Megaknihy.cz objevila další autorku YA fantasy, která se čte jedním „vrzem“ 🙂 … Nechte se také ( bez ohledu na věk) americkou spisovatelkou Shannon Messenger pozvat do fantasy světa, kde žijí elfové, dinosauři, trpaslíci, draci a další všemožná bájná a pohádková stvoření.

Název: Strážce Ztracených měst

Autor: Shannon Messenger

Nakladatelství: Ocelot

Rok vydání: 2019

Počet stran: 400

Kniha vypráví příběh 12-cti leté Sofie Fosterové, které se celý její dosavadní život převrátí vzhůru nohama po té, co se v muzeu seznámí s nápadně hezkým mladíkem Fitzem Vackerem.

Sofie není u svých spolužáků nijak zvlášť oblíbená, všichni si o ní myslí, že je to podivínka a šprtka. Navíc Sofie sama tuší, že je jiná než – li ostatní lidé v jejím okolí, protože od 5 let umí číst lidem myšlenky. Mnoho věcí se jí objasní, jakmile jí Fitz ukáže svět, ze kterého pochází a kam skutečně patří – svět elfů. Sofie se tedy bude muset rozhodnout mezi svou lidskou rodinou, která ji přijala za svou a vlastními kořeny. Pro svou budoucnost si vybere Eternalii – hlavní město elfů a její nový život plný zvratů a dobrodružství může začít … Nejen, že se bude muset nadobro vzdát svých lidských rodičů a mladší sestry, ale bude si muset zvyknout na zcela odlišný svět, ve kterém navíc opět bude „jiná“ nežli ostatní. A nejen kvůli hnědým očím, které jsou pro elfy netypické, ale zejména díky neobyčejným schopnostem, které se u ní začnou postupně probouzet k životu a  rozhodně ne všichni z toho budou mít radost…

Obr. Sofie Fosterová hlavní hrdinka knihy, zdroj: Lost Cities Keeper Wiki

 

Pokud se rozhodnete pro knihu Strážce Ztracených měst, dostane se vám do rukou „vymazlený“ výtisk. Pevná vazba s pěkně ilustrovaným přebalem dává dopředu tušit, že se kniha bude čtenářům líbit. A jistě nejen cílové skupině. Já do ní již dávno nespadám a vyprávění z fantasy světa si mě i přesto získalo. Bylo to pro mě čtení, které mě bavilo, skvěle jsem si u knihy odpočinula od denní rutiny a povinností. Ovšem věřím, že pokud by se mi knížka dostala do rukou coby teenagerovi, byla bych z ní neskonale nadšená a autorka by se jistě ihned stala mou modlou!

Související obrázek

Shannon Messenger vystudovala filmovou produkci na Univerzitě v jižní Kalifornii. Již při svém studiu si uvědomila, že ji ovšem více baví se na filmy dívat, než je vytvářet, a její opravdovou vášní je psaní knih pro děti. Je uznávaná především pro svou dětskou sérii Strážce ztracených měst. Kromě té píše i romány pro mladistvé. Její knihy jsou překládány do několika jazyků a vydávány v mnoha zemích.

 

 

Shannon Messenger, autorka knihy. Zdroj obr.: Simon & Schuster

To, že současní anglicky čtoucí teenageři jsou do příběhů o elfech „pobláznění“, jednoduše zjistíte, jakmile se rozhodnete něco o Shannon Messenger „gúglit“. Sami uvidíte, že její knižní série si získala miliony obdivovatelů a internet je zaplavený obrázky knižních hrdinů. Mně jen nezbývá doufat, než že nakladatelství Ocelot vydává i další díly elfí fantasy…

Hrdinové knihy ( Sofiini kamarádi, spolužáci i rivalové) Strážce Ztracených měst, zdroj: Pinterest

Summa summarum

Příběh se čte lehce. Paní spisovatelka umí skvěle zaujmout a udržet čtenářovu pozornost. Fantasy svět má barvitě (ale ne nudně) popsaný a vymyšlený do posledních detailů. Větší logické nesrovnalosti jsem ve stavbě příběhu ani v textu nenašla. Překlad považuji za velice dobrý, žádné patvary a nelogismy. Kniha se mi velmi líbila a vřele doporučuji, ať teenagerům či i mnohem „zralejším“ milovníkům nenáročné fantasy četby 🙂 . Super práce 🙂 !

 

Moje hodnocení (jako ve škole): 1

V procentech: 98%

Za skvělý YA fantasy příběh, který se svou propracovaností (podle mě) zcela s přehledem vyrovná světu Harryho Pottera, děkuji nakladatelství Ocelot a Megaknihy.cz. Stejně tak i za recenzní výtisk.

Knihu lze zakoupit online na www.megaknihy.cz.

Megaknihy.cz

Zdroj obr.: shannonmessenger.com

 

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] a i řádkování knihy jí opticky přidává na objemnosti. Vzhledem k tomu, že jsem četla předchozí díl, jsem se na knihu těšila. Ač dávno nepatřím do cílové skupiny, příběh mě zaujal a baví. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *