Recenze

Strom čarodějnic

Příběh starý jako sám čas a duše, která nenalezla klid. Román STROM ČARODĚJNIC v sobě propojuje dva časové rámce, které spolu úzce souvisejí a přinášejí vyprávění plné lásky, nenávisti i bolavé duše. Okouzlující magická atmosféra i souznění s malebnou přírodou vás nadchne svojí laskavou výpovědí.
Kniha mi byla poskytnuta v rámci spolupráce s Knihcentrum.cz za účelem recenze.

Název: Strom čarodějnic
Autor: Elena Collins
Překlad: Jana Buchalová
Nakladatelství: Dobrovský – Red
Rok vydání: 2024
Počet stran: 392

Přítomnost
Když se Seleně rozpadne vztah a spolu s ním i sny o budoucnosti, zatouží malířka z Manchesteru po dovolené. Chata Trnka jako by vypadla z pohlednice a zdá se být tím pravým místem, kde Selena zapomene na všechny své problémy. A tak se s přicházejícím jarem nastěhuje do svého nového domova. Ale už zanedlouho k ní začne promlouvat minulost. Chata Trnka ukrývá tajemství, která nehodlají zůstat ukrytá.
1682
Grace Cotterová netouží po ničem jiném než po muži a rodině. Je sice spokojená se svou prací na statku, ráda pečuje o otce a od báby Bett se nechává zasvěcovat do léčivých praktik, i tak ale stále touží po lásce. Jenže doba snílkům nepřeje a pomluvy i klepy dokážou přivodit smrt. Jediná chybička může Gracein osud navždy zpečetit…
Dvě ženy od sebe dělí tři sta let a přes to je k sobě svede dům plný krve a kouzel. Graceina duše touží po odpočinku a jen Selena jí v tom může pomoci.

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Poutavý román Strom čarodějnic je velmi čtivým a zajímavým výletem do časů, v kterých bylinkářky i porodní báby neměly příliš na růžích ustláno a hon na jejich znalost přírody a moudrost předků je dostala až na zapálenou hranici. Dvě ženy, které dělí několik století, a přesto mají mnoho společného. Najít klid v duši bude pro obě velkou výzvou.

Příběh se odvíjí ve dvou dějových linkách. První se datuje do roku 1682 a seznamujete se v ní s mladičkou dívkou Grace, která by ráda našla velkou lásku a žila spokojený život, ale osud s ní má úplně jiné plány a její znalost bylinek i soucit s lidmi ji přivede k bráně pomsty i nenávisti. V druhé linii zůstaneme v přítomnosti a její hrdinkou se stává mladá malířka Selena, která má za sebou ošklivý rozchod a tragickou životní událost, která ji zavede do chaty Trnka. Malebné, tiché místo je balzámem na duši, ale stíny i zvuky minulosti, z něho dělají trochu strašidelné bydlení. Osudy obou žen se propojují, aby našly klid ve své duši.

Grace odvrátila zoufalé oči plné slz k reverendu Waltersovi. „Ale jak se mám potom v království nebeském setkat se svou maminkou a časem i se svým synem tak, jak jste nám o tom říkal?“
Reverend se k ní otočil zády, takže už jen viděla, jak beze slova sestupuje z povozu.
Grace na něj volala: „Jak se odtud má duše dostane?“
Reverend Walters ji dál zarytě ignoroval.
Grace znovu zvolala: „Mějte s mou duší slitování, jak mohu jinak odpočívat v pokoji?“
Barnaby mladší zavřel oči. „Obávám se, že na soucit už je pozdě. Grace Cotterová, jsi čarodějnice a za všechno zlo, které jsi ve svém životě napáchala, teď budeš…“

Autorka má čtivý a velmi vlídný až poetický styl psaní, který souzní s přírodou i rodinnými kořeny a vám tady bude nadmíru dobře. Nenápadně rozvíjí svůj příběh dvou statečných žen, které si musely projít životním příkořím, a postupně přidává na dějové intenzitě a emocích. Své hrdinky obohatila vlídností, něhou i soucitem a poslala je do náruče životních dramat, osudových rozhodnutí i lásky.

Dějová osa nepřichází s ničím novým a musím zkonstatovat, že jsem od samého začátku tušila, kudy se bude příběh vyvíjet a vždy byla o krok napřed před autorkou. Trochu mně to kazilo dojem z četby a nedokázala jsem se do příběhu zcela ponořit, ale co mohu vypíchnout a co mě přesvědčilo o tom, že kniha je opravdu pěkná, je její pojatá atmosféra. Stará studna, do které se šeptají svá přání i touhy, trnka, jejíž větve jemně ťukají do oken chaty a horlivým návštěvníkům její trny dokáží způsobit drobná zranění, i mohutný strom čarodějnic obklopený tajemstvím přidávají románu na atraktivitě stejně jako jímavé popisy přírody a prostředí. Jistá něžnost a laskavost, která z obou linek vystupuje, vás s jemností obejme a dokáže ve vás navodit klid a souznění s ženami, které si prošly dramatickými událostmi a z jejich vnitřní síly tak čerpáte i vy.

Román Strom čarodějnic se mi líbil a pro nenáročné fanoušky čarodějnických honů i příběhů silných žen je kniha jak dělaná. S připodobněním k Barbaře Erskine či Dianě Gabalton bych byla opatrná (přeci jenom tyhle autorky jsou o nějaký ten level výš 😉 ), každopádně okouzlující atmosféra, která obklopuje děj mě naprosto uchvátila. Ponořte se do dojemného příběhu naplněného tajemstvím, životními ztrátami, magií i laskavostí a poznejte i nespravedlivé období dějin.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *