Recenze

Nekončící drama

Máte v rodině či ve svém okolí někoho, kdo „nedokáže žít v klidu a v pohodě“? Stále se kolem „Něho“ něco negativního děje: neustále mu „někdo/ něco“ škodí či ubližuje? Možná je tento člověk závislý (do slova a do písmene) na (životním) dramatu – přežívá v chaosu a dokonce jej i úmyslně vytváří, libuje si v hádkách a krizích. Být tzv. „Drama Queen“  znamená být „závislák“ se všemi aspekty, tedy s tím, co si většinou vybavujeme v souvislosti se závislostí na drogách: takový jedinec ničí sám sebe fyzicky, psychicky, ničí všechny vztahy pracovní, osobní, rodinné na milostné. Někdy si takto postižený člověk dokonce uvědomuje, že je „chyba“ v něm, ale neumí si pomoci…. Dr. Scott (autor) ve své knize Nikdy nekončíčí drama shrnul své poznatky získané z výzkumu, ze své praxe i ze svého osobního života, kdy otevřeně přiznává, že část života prožil jako „čistokrevná“ Drama Queen. Pojďte a otevřete knihu nakladatelství Portál a dozvíte se, jak se závislým na dramatu žije, jak jim lze pomoci, či jak pomoci sám sobě, pokud „s takovou Drama Queen (nerozlišujme pohlaví) musíme žít.

Název: Nekončící drama

Podtitul: Jak zmírnit vypjaté prožívání

Autor: Scott Lyons

Nakladatelství: Portál

Rok: 2024

Počet stran: 280

“ Poznání se stává moudrostí, když se stane vaší osobní zkušeností.“

cit. Dr. Scott Lyons

Oficiální anotace

Znáte někoho, kdo jako by si liboval v krizi? Někoho, kdo si vytváří vypjaté situace i tam, kde nejsou? Často takové lidi označujeme jako „hysterky“ či „chaotiky“, přitom ale trpí i oni sami, protože se nacházejí v setrvalém stavu stresu a vnitřní nejistoty. Jedná se o jedince, kteří prostřednictvím dramat řeší pocit, že nejsou dost „živí“, že mezi nimi a ostatními je nějaká bariéra, že něco v jejich životě je špatně. Podobně jako u jiných typů závislostí se zvyšuje jejich tolerance vůči tomu, co prožívají, takže potřebují stále kritičtější situace a své blízké vtahují do stále větších dramat. Lékem na závislost na dramatech je podle autora pocit, že daný jedinec někam náleží, že má skutečné vztahy s druhými lidmi. Lyons zároveň ukazuje, že podobný mechanismus se vyskytuje v celkovém nastavení společnosti.
Kniha vám pomůže odhalit, jak objevit závislost na dramatech u jiných lidí i sami u sebe, a nabídne vám různé metody, jak tento stav léčit pomocí meditace, vizualizace, práce s myšlenkami, dýchání či psaní deníku. Knihu využijí i terapeuti, kteří mají klienty s některými poruchami osobnosti.

∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑∑

O autorovi

Dr. Scott Lyons je licencovaný holistický psycholog, pedagog a autor knihy, kterou v českém překladu vydalo nakladatelství Portál pod názvem Nekončící drama s podtitulem Jak zmírnit vypjaté prožívání. Scott je také moderátorem podcastu The Gently Used Human Podcast, hlubokého a často zábavného zkoumání toho, co to znamená být člověkem, žít spokojený a naplněný život. Jako renomovaný odborník na tělesná traumata, doktor osteopatie (Španělsko) a specialista na medicínu mysli a těla pomáhá Scott lidem vymanit se z cyklů bolesti, omezených přesvědčení a traumat. Scott je inovátorem v oblasti transformativního wellness a terapie traumatu a za posledních dvacet let naučil více než půl milionu lidí po celém světě, jak zmírnit stres a obnovit vitalitu. Scott spolupracoval s mnoha nejvyššími lídry a generálními řediteli v zemi jako výkonný kouč a wellness konzultant. Scott je tvůrcem The Embody Lab – největší online vzdělávací platformy pro terapie traumatu založeného na těle – a vývojářem Somatic Stress Release™, holistického procesu obnovy biologické odolnosti, který se vyučuje ve více než 20 zemích. Scott je certifikovaný učitel a praktik zaměřený na™ tělo a mysl, kraniosakrální terapeut, terapeut viscerální manipulace, neurovývojový terapeut, pedagog dětského vývojového pohybu, registrovaný pohybový terapeut a pedagog, terapeut traumatu, praktik somatického prožívání, praktik thajských masáží, klinický hypnoterapeut, výkonný kouč založený na všímavosti, praktik zážitkové anatomie/vývojového pohybu a jógy a 500hodinový registrovaný učitel jógy. Kromě toho je Scott držitelem titulu BFA v oboru divadlo/psychologie, MFA v tanci/choreografii, MS v klinické psychologii a doktorátu v klinické psychologii a medicíně mysli a těla.

(Text, foto: O společnosti Scott — Dr. Scott Lyons (drscottlyons.com))

„Drama je příšera ve skříni , o níž každý ví, ale málokdo dokáže určit, o co se jedná.“

cit. Dr. Scott Lyons

Summa summarum

Kniha doktora Scotta mě šokovala – v tom nejlepším smyslu: otevřeností, s jakou autor popisuje osobní zkušenost se závislostí na drama, kdy čtenář nejlépe pochopí, že to není „sranda“ ani žádný jednoduše odstranitelný problém. Líbily se mi pečlivě vybrané kazuistiky jednotlivých klinických případů, na který autor ukazuje , jak náročný je být „dramatikem“ či s někým takovým být ve vztahu. Z knihy mj. zjistíme, že existuje šest klíčových rysů prožitků typických pro lidi se závislostí na dramatu (např.: nedostatek kontroly, stálý pocit neklidu a nepohody, přecitlivělosti nebo naopak otupělosti…) a „dojde“ nám, v čem tkví to, že  jsou „dramatici“ ze začátku vztahu přitažliví.

Obsah knihy je rozdělen na 3 samostatné části a 13 samostatných kapitol.

Výběr z obsahu: 

ČÁST PRVNÍ

Co je závislost na dramatu?

  1. Lovec bouří, tvůrce bouří: Jak rozpoznat člověka závislého na dramatu
  2. Dvě strany mince: Jak vidíme lidi závislé na dramatu my – a jak vidí sami sebe
  3. Běžné příznaky a dopady závislosti na dramatu
  4. Koloběh tvoření a ničení: Drama a vztahy

ČÁST DRUHÁ

Jak porozumět příčinám závislosti na dramatu

5. Stvoření dokonalé bouře: Výchozí bod závislosti na dramatu

6. Nastavení na drama: Role stresu

7. Chyceni v kleštích: když se ze strategie přežití stane závislost

8. Koloběh dramatu: Chaos během okamžiku

9. Přestimulovaný a nedostatečně propojený: Globální drama dramatu

ČÁST TŘETÍ

Cesta k vyléčení ze závislosti na dramatu

10. Prolomení, nalezení, uvolnění a učení: Příběhy uzdravení

11. Milníky uzdravování

12. Jak využít „archetypů závislosti na dramatu“, aby vám pomohly k uzdravení

13. Ptáček v bouři: Jak prospívat ve vztahu k loidem se závislostí na dramatu

ROZLOUČENÍ

PŘÍLOHA : CVIČENÍ A PODNĚTY K UZDRAVENÍ

O AUTOROVI

Kniha mě mimořádně bavila – celkem překvapivě, protože se jedná o populárně-naučnou literaturu. Knihu můžeme uchopit buď jako výlet „mezi dramatiky“ či, pokud z ní  potřebujeme vytěžit co nejvíce, jako „příručku a cvičebnici“ sepsanou za účelem pomoci lidem závislým na dramatu – ať už je to někdo jiný, nebo jste to přímo vy… Knihu doporučuji, je psána nekomplikovaným slohem a nabušená informacemi, které nejsou „profláklá“ či „jednoduše vygúglitelné“. 

Hodnocení   ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Ukázka z knihy 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *