Recenze

A v srdci láska

Vydejte se s knihou A V SRDCI LÁSKA na retro návštěvu Československa do roku 1980. Spartakiáda běžela v plném proudu a barevný televizor ze Sovětského svazu nabízel jenom oranžový a zelený odstín. Na pozadí nelehkých časů je vyprávěn příběh dvojčat, které od sebe dělí několik tisíc kilometrů. Máňa žije v Melbourne a Eva v Praze, přesto je pojí pouto, které ani režim nerozdělil. Dojemný román z nakladatelství Metafora je napsán s velkou dávkou laskavosti a jemnosti.

Název: A v srdci láska

Autor: Favel Parrettová

Nakladatelství: GradaMetafora

Rok vydání: 2020

Počet stran: 216

Eva a Máňa jsou dvojčata, které roku 1938 rozdělil jeden osudný moment. Máňa je nucena zachránit se emigrací a svoji životní pouť zakončí v Melbourne, kde žije se svým mužem a vnučkou, které nikdo neřekne jinak než Malá liška. Eva zůstává v Praze a stará se o svého vnuka Luďka, který poznává všechny taje magické Prahy. Jeho maminka je na zahraničním zájezdu s Černým divadlem Jiřího Srnce a jemu se po ní hodně stýská. Díky své živé povaze a velké fantazii utíká do světa, kam na něho nikdo nemůže a jedinou jeho jistotou je babička Eva. Sporadické návštěvy mezi sestrami vracejí obě dvě zpět do minulosti, kde zjišťují, že ani pro jednu z nich nebyl život procházkou růžovou zahradou. Je jednodušší zůstat nebo odejít? Jediné, co zůstává neměnné, jsou jejich rodinná pouta…

Strejda Bill a teta Máňa zítra odjedou a vrátí se až za dlouho. Žijou daleko a musí hodně šetřit, aby zas mohli přijet. Přiletí za tři nebo možná až za čtyři roky. A to už bude Luděk velký, moc velký na příběhy, i na ten o Atlasovi. Usnul při melodii hlasů, které něžně zpívaly o minulosti i přítomnosti. Hlasů, které se příliš bály dělat si nějaké plány do budoucna, neboť věděly, že nad nimi nemají žádnou moc. Dobře věděly, že nemají moc nad ničím.

Poetický román A v srdci láska je křehkým příběhem, kde rodina i láska k vlasti rozehrává své dojemné vyprávění. Něžný povídání o rodinných poutech, které překonají všechny války světa.

Příběh je vyprávěn očima dvou malých dětí a situován je do dvou odlišných prostředí. Luďkovo vyprávění je napsáno er-formou a přibližuje vám život v Praze roku 1980. Magická Praha viděná očima desetiletého chlapce dostává kouzelnou atmosféru, která je v šedých dnech totalitního režimu světlem naděje. Pohled Malé lišky je vyprávěn ich-formou a seznámí vás se životem v Austrálii. Ani tady neměli Češi na růžích ustláno. Lidé je vnímali jako imigranty a nikdy je mezi sebe úplně nepřijali. Aby se mohla Máňa vydat jednou za pár let za svou sestrou, byla nucena obracet každou korunu v ruce a rozhodně si nežili jako v bavlnce. Do obou vyprávění jsou vloženy vzpomínky z roku 1938 a 1968. Vysvětlují tak některé souvislosti v ději a dotvářejí ucelený obraz celého příběhu.

Román vzdává hold silným ženám, jenž byly nuceny přežít téměř vše, přesto si dokázaly udržet úsměv na tváři i v nelehkých časech a pevně držely ve svých rukách rodinná pouta, které jim nikdo na světě nemohl vzít. Láska je zde skloňována několika způsoby, ať už se jedná o mateřskou lásku, partnerskou či ryzí cit ke svému domovu, své zemi.

Věděla jsem, že dědeček Československo miluje, že se mu po něm stýská a že se těší na to, až tam zase pojede. Takže tam bylo hezky, nebo ne?

„Je to domov, ale není tam svoboda,“ vysvětloval. „Seženeš tam jídlo, oblečení, elektřinu, ale ne sny. A to je pro některé lidi hodně těžké. Můžeš z toho zešílet.“

Jemný příběh je vyprávěn s poetickou duší a ne každému se tento styl bude líbit, ale mě velmi zaujal. Emoce i cit, které z vyprávění prýští, vás obejmou ve své konejšivé náruči a provedou vás s láskou fiktivním příběhem, jenž se klidně mohl stát. Některé postavy románu, jako např. osobnost Jiřího Srnce, jsou reálné. Tento zakladatel Černého divadla J. Srnce proslul po celém světě a právě on vymyslel techniku černého divadla, tak jak ji známe dnes, včetně černého sametu, luminiscenční barvy i UV světla.

Vystavěný děj, který nám slibuje anotace knihy je trochu upozaděn na úkor poetismu a vyjádřených pocitů, dokázala bych si představit větší propracování hlavního tématu, přesto román určitě stojí za přečtení. Dojemným příběhem, který na vás čeká v této útlé knížce, vzdala autorka hold svým prarodičům, díky nimž prožila láskyplné dětství a se stejnou laskavostí vypráví i tento příběh.

Hodnocení: 88 %

Za něžný příběh z druhé poloviny minulého století děkuji nakladatelství GradaMetafora, na jejichž stránkách si můžete knihu A v srdci láska pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *