Recenze

Dcera krále

Tušíte, co znamená pojem filles du roi alias královy dcery? Román DCERA KRÁLE vypráví příběh mladé dívky, jež se stala součástí programu krále Ludvíka XIV na osídlení Kanady. Nejen svobodné Francouzsky hledají štěstí i lásku za mořem, ale i temný stín visící nad hugenoty donutí Isabelle vydat se na nebezpečnou cestu. Za svou víru ovšem musí každý den bojovat, ale co když je její úsilí marné? A jaká je cena za skutečnou svobodu? Velmi zajímavé a poutavé vyprávění.

Název: Dcera krále
Autor: Kerry Chaputová
Překlad: Jana Jašová
Nakladatelství: Euromedia GroupIkar
Rok vydání: 2023
Počet stran: 304

Mladá protestantka Isabelle přežívá se svou matkou v zoufalých podmínkách neustálého trýznění z rukou místních katolíků. Lidé jejich víry jsou mučeni, pronásledováni a nuceni konvertovat k vládnoucímu náboženství. Rebelka Isabelle ale odmítá ponižování už déle snášet. Oddanost víře předků u ní nakonec nenahlodá strach, ale seznámení s katolickým vojákem Jamesem. Jejich sbližování přerve další akt násilí proti protestantům, kteří jsou bez milosti vyhoštěni z města. Dívka po strastiplné pouti Francií zakotví jako služka u katolické rodiny. Tam je však sexuálně napadena, a tak jí nezbývá než pro svou záchranu skutečně konvertovat. Jako katolička totiž může být vyslána do Kanady coby dcera krále.

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Příběh vášnivé a nespoutané Isabelle nese název Dcera krále a musím říct, že se jedná o velmi záživné čtení. Král Slunce je, co se týká náboženství, nemilosrdný. Chce sjednotit svůj lid a nastolit katolickou víru, jenomže mu v tom překáží protestanti neboli hugenoti. Jak se žije mladé protestanské dívce v časech pronásledování, trestů a pod věčným stínem smrti? Působivé vyprávění, v kterém na vás čeká romantika, historie i dobrodružství, se mi moc líbilo.

Příběh vyprávěný ich-formou jde zcela ve stopách hlavní hrdinky Isabelle. Na pozadí jejího dramatického života se odehrávají dějiny Francie i náboženské perzekuce a čtení je to věru zajímavé. Ve středu dění stojí nejen zakázaná víra, ale i nebezpečná láska, pomsta a nové začátky. Z Francie, kde se stihne zamilovat i najít v sobě kýžený klid ohledně svého náboženství, se mladá dívka dostává do kanadské divočiny, kde zjišťuje, že její hledání lásky a víry teprve začalo…

Ta slova mi zvoní v uších, jsou příliš směšná, než abych si pod nimi dokázala něco představit. „Já jako… dcera krále?“
„Přesně tak.“ Hrdě zvedne hlavu.
„Nechápu.“
„Je to čestný titul. Svět se k vám bude chovat jako ke královské dceři. Vaši cestu a ubytování bude hradit Koruna. Sama si vyberete nejvhodnějšího nápadníka a založíte s ním rodinu., až se usadíte v naší nové kolonii. Můžete vybírat, jak dlouho budete chtít, dokud nenajdete toho pravého. Zaplatíme vám, až se vdáte, a potom znovu, až budete mít děti.“

Autorka píše věcnou a čtivou formou. Nenutí vám své emoce ani příběh a přesto tento nenápadný tlak nakonec slaví svůj úspěch. Vyprávění se do vás pomalu zakousne a jeho stisk je pevný a odolný. Vyprávění se přes vás bouřlivě přelije a vezme vás sebou do světa nebezpečí, dobrodružných zážitků, při kterých jde o život, i do tenat lásky, jež dokáže být lákavá stejně jako nemilosrdná.

Začátek se rozjíždí v poněkud nudném taktu. Na stránkách se rozehrává příběh, který se ke mně svým plochým a pragmatickým sdělením neměl šanci dostat. Postupem času, jak jsem více zabředávala do nelehkých časů hugenotů, se ke mně prodral syrový, ničím neupravený příběh, který se mi nenápadně dostal hluboko pod kůži. S každou další přečtenou stránkou jsem víc a víc toužila po dalších osudech téhle svéhlavé dívky i historických informacích.

Hlavní hrdinka Isabelle je fiktivní postava, ale její příběh je založen na historických faktech. Ať už pronásledování hugenotů čí osídlování Kanady je silným tématem, na kterém vyprávění stojí, a musím zkonstatovat, že to byl od autorky výborně zvolený tah. Obě dvě stěžejní témata jsou atraktivní a velmi zajímavou součástí příběhu a já věřím, že stejně jako mě, vás donutí si vyhledat další informace o těchto historických souvislostech.

Román Dcera krále je našlapán akcemi i zápletkami a vy se vezete na velmi výživné vlně poutavého příběhu, který vám nedá šanci vydechnout. Konec je lehce otevřený a připravený pro další dobrodružné zážitky Isabelle a jak jsem zjistila, na světě je už pokračování a já ho budu velmi netrpělivě vyhlížet. Pokud máte rádi silné příběhy, v jejichž středu stojí neochvějné a odvážné ženy hledající nejen samy sebe, ale i romantiku a životní vášeň, směle se vrhněte do románu Dcera krále a nechte se zlákat působivým vyprávěním odehrávajícím se na pozadí zajímavých historických skutečností.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za záživný, čtivý a atraktivní příběh mladé Isabelly děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Dcera krále můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *