Recenze

Sňatek lvů

Historický román z poloviny 13. století v Anglii, z neklidné doby vzpoury baronů proti králi Jindřichu III. nese název SŇATEK LVŮ. Přesvědčte se sami, zda se podaří Joanně de Munchensy uhájit svoji lásku, děti i majetek proti chamtivosti, násilí a politickým intrikám u královského dvoru.

Název: Sňatek lvů
Autor: Elizabeth Chadwicková
Překlad: Renáta Tetřevová
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2023
Počet stran: 504

Historický román z bouřlivého období vlády Jindřicha III. Plantageneta (1207–1272), syna neoblíbeného Jana Bezzemka a Isabely z Angouleme. Na pozadí skutečných historických událostí se odehrává příběh dvorní dámy Joanny a nevlastního králova bratra Williama de Valence, kteří uzavřou manželství z politických a majetkových důvodů, okolnosti občanské války je však donutí stát při sobě proti četným nepřátelům a společně bojovat o přežití. Poutavý příběh plný zvratů, politických intrik a dramatických událostí.

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Poutavé vyprávění vás čeká v románu Sňatek lvů, a pokud máte rádi historii a romantiku, tady rozhodně nesáhnete vedle. Propracovaný příběh vás překvapí svojí historickou linkou, v které autorka podrobně líčí peripetie života u královského dvora, i samotnou postavou Joanny. Ponořte se do pestrého osudu dvorní dámy, jejíž příběh je vystavěn na pozadí skutečných historických událostí.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje dění kolem hlavní postavy Joanny de Valence. Žena, která se ze samého dna aristokracie dostala až na samý vršek společenského žebříčku, byla inteligentní a dokázala v mužském světě hájit svá práva i majetek. Velmi milovala svého muže a my nahlédneme do úseku jejího života datujícího se do období roku 1238 – 65. Celý příběh se odehrává na královském dvoře a o intriky a podpásovky tedy nebude nouze.

„Z tohohle si vezmi ponaučení, dítě. Nikdy nedovol mužům, aby ti poroučeli, jelikož za to nestojí – ani jeden. Jsou bezcenní, to si pamatuj.“
Joanna skousla ret, protože si nedokázala představit, že by něco takového udělala. Paní Cecily se dokázala beze strachu postavit komukoli. Joanna toužila být jako ona, ale jak má vzdorovat dospělým mužům? Připadali jí jako vlci a ona byla jen malá laň.

Autorka píše čtivým stylem, který je rozprostřen do daleka a na hlavní dějovou osu nabaluje další zajímavé a pestré odnože. Lehkou rukou dokáže popsat prostředí i charaktery svých postav, aniž by vás zahltila nezáživnými informacemi. Vlastně si toho ani nevšimnete a přesto dostanete všechna potřebná sdělení, aby váš pocit z četby byl ještě více umocněn. Autorka nikam nespěchá a servíruje vám všechny drobné nuance života na královském dvoře, čímž kniha nabývá o něco větších rozměrů, a mnohdy tak zahlcuje hlavní dějovou osu.

Elizabeth Chadwicková pro mě není neznámou autorkou. Její historické romány jsou velmi čtivé a prosyceny dějinami i jemnou romantikou a stejný příběh odvyprávěla i v nejnovějším počinu Sňatek lvů. Pokud očekáváte lehký historický románek, tady asi budete zklamáni, protože autorka je víc než perfektně připravena odvíjet reálné historické dějiny a do nich vložit příběh Joanny. Politické machinace v zákoutí Koruny a mocenské i majetkové boje zaplňují román až po okraj. Každopádně pro milovníky propracovaných historických románů bude tato kniha lahůdkou.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za historický příběh plný romantiky a intrik děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Sňatek lvů můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *