Recenze

Tajemství ohnivých koulí

Přenesme se do šedesátých let minulého století, kdy oslovení „soudružko / soudruhu“ nebylo urážkou a vše, co nemělo materiální podstatu bylo pokládáno za čistokrevný „podvrh, provokaci, podvod a spiknutí“. Do této doby MILOSLAV ŠVANDRLÍK zasadil svou novelu TAJEMSTVÍ OHNIVÝCH KOULÍ, kde se soudružce národní umělkyni Marii Majerové nad postelí objeví ohnivé koule a následně se soudruzi ze strany začnou trápit, „co teď jako s tím“ ?

Název: Tajemství ohnivých koulí

Autor: Miloslav Švandrlík

Nakladatelství: Epocha

Rok: 2018

Počet stran: 144

Oficiální anotace

V zámku plném spisovatelů se skutečně udála neobyčejná věc: jednou zde přespala autorka sociálních románů Marie Majerová a ze spánku ji vyrušily prskající a syčící ohnivé koule, poskakující po pelesti historické postele. Incident musel být vyšetřen – a náležitě ututlán, neboť jeho charakter neodpovídal platným idejím marx-leninismu. I když ve stejnou dobu probíhal rozsáhlý výzkum telepatie a různých psychotronických metod, nebylo možné, aby socialistická spisovatelka, jejíž prostopášnosti mládí již byly zapomenuty, byla spojována s tak mystickou událostí. Miloslav Švandrlík se tématu chopil s fantazií, která čtenáře nenechá, aby knihu odložil nedočtenou. (Foto: mladá Marie Majerová, zdroj).

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Miloslav Švandrlík (10. srpna 1932 Praha – 26. října 2009 Praha) byl český spisovatel a Miloslav Švandrlík | Spisovatele.czhumorista. Používal také pseudonym Roman Kefalín (text zdroj: Wikipedie). Švandrlíka znají čtenáři především jako autora Černých baronů. Literární příběhy příslušníků někdejších armádních Pomocných technických praporů mu zaručily, že se stal jedním z nejznámějších českých spisovatelů. Kromě nejznámějších Černých baronů, kteří dlouho museli vycházet v samizdatu, je autorem například příhod žáků Kopyta a Mňouka, ale k jeho dílům patří i horory. Po roce 1989 napsal ještě několik pokračování Černých baronů, ale jejich úspěchu už nedosáhl. Podle jeho knihy Doktor od jezera hrochů, o mladém lékaři v Africe, jeho ambiciózní manželce a tchýni, natočil film režisér Zdeněk Troška. (Text zdroj: lidovky.cz. Foto: Miloslav Švandrlík, zdroj: spisovatele.cz.) ℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Summa summarum

Kniha Miloslava Švandrlíka vydalo nakladatelství Epocha s šitou vazbou, pevnými deskami a křídovým přebalem. Kniha má sympatický, „kabelkový“ formát a všem (nejen) Švandrlíkovým sklaním fanouškům bude na první pohled jasné, že Tajemství ohnivých koulí je další ze skvělých humoristických „jednohubek“, které neodložíte, dokud je „nezhltnete“ :). V novele najdete vše, co dělá Švandrlíka Švandrlíkem: svůj humor staví na jazykovém základě, kdy postavy mluví jako „správní straníci na sjezdu“ a zároveň používají slang a vulgarismy. (Obdobně jako důstojníci v černých baronech.) V tomto příběhu nechybí ani jeho oblíbená „strašidla“, i když se nejedná o klasické pohádkové postavy. Vtip knihy o nadpřirozených jevech v režimu, který je popírá a „zakazuje“, snižuje „poplatnost době“. Dnešní teenage čtenáři už stěží budou vědět, že osoby zmiňované v příběhu (ministr obrany gen. Lomský, ministr školství František Kahuda, předseda Svazu Československých spisovatelů Jan Drda) skutečně žili. Možná je trkne jméno Marie Majerové ve spojitosti s jejími romány povinné školní četby např. Robinsonka nebo souborem pohádek Zázračná hodinka, ale ani tím bych si nebyla nijak jistá 🙂 . To, co mě osobně na knize nejvíce mrzí, že nevím, „jak to tedy s těmi koulemi bylo“ 🙂 , protože se vysvětlení od autora nedočkáte. Celkově se mi příběh líbil, královsky mě pobavil a proto ho doporučuji ♥.

Hodnocení: 90%

Za vtipný příběh o socialistické spisovatelce a nadpřirozených jevech děkuji nakladatelství Epocha .

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *