Recenze

Adelaide

Nadčasový příběh o lásce, osudu a hledání sebe sama přináší psychologicky laděný román ADELAIDE. Pokud se rádi noříte do hodně citlivého vyprávění, v kterém se pocity přelévají, zaplavují i jemně vibrují vaší myslí, tento román vám vyjde vstříc.

Název: Adelaide
Autor: Genevieve Wheeler
Překlad: Petra Florianová
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2024
Počet stran: 360

Když od nás láska žádá až příliš, jak najít sílu upřednostnit sám sebe? Pro teprve šestadvacetiletou Adelaide, Američanku žijící ve vysněném Londýně, bylo setkání s Rorym Hughesem jako blesk z čistého nebe. Rory je okouzlující Angličan, pro ni ten pravý, a to ho ani nehledala. Jenže stačí to? Odpovídá na esemesky? Dodržuje, co slíbil? Plánuje? Občas ano, ale vlastně spíš ne. Když jí však vstoupil do života, svět pro ni najednou získal větší smysl a Adelaide je přesvědčená, že i on hluboko ve svém srdci cítí totéž. Potom co Rorym otřese nečekaná tragédie, Adelaide udělá všechno pro to, aby ho udržela nad vodou – i kdyby při tom měla ztratit sama sebe.

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Psychologicky laděný román Adelaide je niterným nahlédnutím do duše rozhárané dívky, která tápe, hledá, padá na dno i ujíždí na obláčku radostné extáze v komplikované realitě všedních dnů a vztahů. Ačkoliv je příběh fiktivním dílem, autorka některé své osobní pocity vtiskla do svého příběhu a na románu je tato citlivá výpověď rozhodně poznat.

Autorka pro svůj příběh zvolila neobvyklou formu vyprávění. Přímé věty jsou rozlišené pouze kurzívou a na první pohled se zdá, že čtete jednolitý text. Společně s velkou až objemnou porcí emocí přestanete časem vnímat tyto rozdíly a celý příběh se tak slije do jedné pocitové výpovědi. Adelaide prochází toxickým vztahem i životem a ani ona sama tuhle polohu nevnímá. Nic ale netrvá věčně a s ocitnutím se na samé hraně života a smrti konečně prozře a pocit uvědomění ji přenese přes duševní propast, ze které není návratu. Je to nelehký každodenní boj, ale naděje, která před ní stále září mihotavým světlem ji nedovolí polevit ze své vytyčené trasy. Naštěstí má kolem sebe spoustu skvělých přátel, jejichž pomocná ruka je vždy natažená směrem k ní.

Bylo důležité uvědomovat si své dobré stránky, ano. Projevovat vděčnost, počítat požehnání. Ale také bylo důležité uznat a přijmout svou bolest, pochopit, že bez ohledu na to, jak velké nebo malé jsou vaše problémy, vaše ztráty, vaše zranění – jsou vaše. A máte je cítit. Nejtěžší ztráta bude vždycky vaše vlastní.
Adelaide si to snažila připomenout. Její zármutek nebyl tak silný jako Roryho, ale byl její. Její zkušenost s hledáním pomoci se vyznačovala mnohem menšími zábranami než zkušenost průměrného člověka, ale přesto to nebylo snadné. Adelaide – dívka, která cítila všechno – si musela připomínat, že cítit je vlastně v pořádku. Že je v pořádku naplnit plíce vzduchem, nádrž palivem a mozek potřebnými chemikáliemi. Že je v pořádku jít do pekla a zpátky, že každý v sobě nosí kousek světla i temnoty. Bylo v pořádku milovat se, vášnivě, trochu sobecky a vědomě.

Tady o romantiku až tolik nejde a ani vztahy zde nehrají první housle, snad jedině ty toxické. V této knize budete skloňovat pocity, pocity a zase pocity. Ve všech možných pádech je budete zaoblovat, prohlubovat, vířit s nimi prapodivný rej bláznovství a poznávat je z lepší i té odvrácené strany. Budou hlídačem i kamarádem na cestě k poznání svého Já hlavní hrdinky a rádcem v duševní trýzni. Dějová osa příběhu se dá osekaně vyjádřit slovy – zamilovala se, pak se zhroutila a potom se snažila dát dohromady. Samozřejmě, že cesty ke styčným bodům nejsou tak jednoduché a čtenáře po celou dobu pronásledují různorodé emoce a myšlenky, které se stávají neoddělitelným stínem Adelaide i vás.

Hlavní postava Adelaide je značně komplikovanou osobností, a ačkoliv za to z části nemůže, nějak jsem si k ní po celou dobu nedokázala najít cestu. Vlastně jsem ji skoro vůbec nerozuměla nebo spíš nechtěla rozumět. Její reakce na životní události byly pro mě nepochopitelné a neuchopitelné, a i když v závěru autorka hodila do svého děje překvapivou bombu, která vše dokázala uvést na snesitelnou míru, bohužel ani po této změně to se mnou nic neudělalo. Snad jenom trocha soucitu a světlé naděje se přese mě převalily nebo snad najít vhodnější dobu na čtení této citlivě náročnější knihy.

Tentokrát jsem se s knihou úplně nepotkala, ale věřím, že pokud se trochu potácíte ve svém životě, nevíte kudy kam a některé situace řešíte malinko výstředním způsobem, mohla by vám kniha Adelaide ukázat směr či zvednout chuť do života a podsunout teorii, že nejste jediní utrápení na světě a že i pro vás září šťastná hvězda s nadějí uprostřed. Moc se mi líbí obálka knihy. Jednoduchá a přitom vše vypovídající. Jemná, něžná a na první pohled dokonalá. Ať máte stejnou životní obálku i vy…

Hodnocení: ❤ ❤ 💔 🤍 🤍

Za zvláštní a velmi soukromé nahlédnutí do života dospívající dívky děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Adelaide můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *