Recenze

Tajemství luštitelky kódů

Oslnivý příběh lásky, intrik a tajemství odehrávající se po Pearl Harboru je krásným a poutavým čtením, které se vám bude zamlouvat. Ponořte se do románu TAJEMSTVÍ LUŠTITELKY KÓDŮ a nasajte jedinečnou atmosféru malebné Havaje i zajímavé osudy dvou žen.

Název: Tajemství luštitelky Kódů
Autor: Sara Ackermanová
Překlad: Jaroslava Hromadová
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2024
Počet stran: 376

Příběh dvou žen, Isabel a Lu, odehrávající se na havajském ostrově O´ahu ve dvou časových rovinách – za války v Pacifiku a v roce 1965. Isabel se po Pearl Harboru zabývá rozkrýváním japonských kódů. Po převelení na Havaj, kde zahynul její bratr, se seznámí s jeho přítele Matteem, oba se neubrání vzájemné přitažlivosti, ale jejich osudy se rozcházejí. Navíc Isabel přichází o kamarádku Glorii, jež se nevrátí z výletu se svým přítelem Dickiem, který tvrdí, že se utopila… V červenci 1965 se na Havaji otevírá nový moderní rezort. Mezi VIP hosty je známý fotograf Matteo, zpěvačka Joni Diaz a mladičká novinářka Lu, původem z Havaje. Sblíží se s Matteem a Joni, ta však náhle zmizí. Při pátrání je objevena stará kostra a zjistí se, že jde o Glorii, jež byla stejně jako Joni zavražděna. Který z hostů je vrahem obou dívek? Setká se Matteo se svou láskou, na niž nemůže zapomenout? Poutavý román plný romantiky, napětí a nádherného líčení úchvatné přírody Havaje.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Historický román Tajemství luštitelky kódů je půvabným čtením vyprávěným s jemností i naléhavostí. Osudy postav jsou poutavé, pestré, srdceryvné i bolestné a od první stránky vás uchvátí svým životním příběhem. Autorka má velice příjemný styl vyprávění, v kterém se kromě hlavní dějové osy věnuje i prostředí a specifické atmosféře tehdejší doby. Během války se přenesete do Pearl Harboru a okamžitě se vám před očima začne odvíjet známý film a vy dýcháte společně s hrdiny teplé ovzduší nabité napětím i očekáváním a slyšíte bouřit moře, které se stane pro někoho uklidňujícím přístavem a pro jiné smrtící pastí.

Příběh je vyprávěn ve dvou dějových linkách. První nás zavede do roku 1943 a jeho hrdinkou se stává mladá Izzy. Její práce během války spadá pod přísné utajení a jako luštitelka japonských kódů je ženou na svém místě. Převelení na havajský ostrov byl jejím snem i touhou objevit poslední kroky bratra, jenž zde zahynul. Matteo se tak pro ni stává prostředníkem, přítelem i zdrojem informací o bratrovi. Druhá linie se odehrává v roce 1965 na stejném místě, za zády vietnamské války. Ústřední postavou je Lu, dívka milující svoji práci novinářky se seznamuje s ikonou novinařiny Russim, jehož aura je obestřena tajemstvím stejně jako události, které se zde později odehrají.

Ani ne za deset minut vrazil dovnitř Hudson a v patách za ním Denny. „Doufám, že to stojí za to,“ řekl. Dennymu trčely vlasy na všechny strany a měl vykasanou košili.
„Tohle by mohla být ta nejdůležitější zpráva, která kdy prošla těmito dveřmi. Je to dost?“ řekl Ziegler a zamával papírem.
Hudson zbledl. „Co se tam píše?“
Ziegler kývl na Isabel. „Tys to zachytila, tak proč se toho neujmeš?“
„Dobře, ještě na tom pracujeme, ale ta zpráva obsahuje podrobný bojový plán s daty, časy a místy.“ Na okamžik zaváhala, měla sucho v ústech. „Pro admirála Jamamota, pane.“
V místnosti zavládlo hrobové ticho.

Autorka do svého poutavého příběhu skryla nejenom kus historie a romantiku, ale i tajemství, jež je spojeno s napětím a zločinem. Z románu to dělá velmi záživné čtení, které se vám nebude chtít opouštět. Své dvě dějové linky poslala na práh i dovnitř válek a ať už se jedná o 2. světovou nebo vietnamskou válku, obě mají vypovídající hodnotu. Mně se o něco víc líbila osa mapující období po Pearlu Harboru, v které cítíte nebezpečí, lásku, bolest i naději. Příběh je fikcí, ale některá místa, lidé i události jsou inspirované skutečnostmi. Obě dvě linky spojuje jedinečné místo Havaj a tady se vám dostane opravdu velké porce tohoto malebného prostředí, které nasáváte všemi póry.

Velmi atraktivním lákadlem se pro mě stalo prostředí vysoce střežené práce luštitelů. Nakouknete přímo pod ruce těm nejchytřejším a nejsofistikovanějším, kteří svojí prací dokázali zachránit spoustu životů. Moc mě bavilo stát za zády Izzy a společně rozkrývat státní japonská tajemství i válečné plány a s hlavou hrdě vztyčenou ukázat čistě mužskému pracovišti, zač je toho loket/žena. 😀

Román Tajemství luštitelky kódů je čtivou a úchvatnou záležitostí, při které se vám bude chvíli tajit dech, chvíli se budete vznášet na obláčku romantiky a na chvíli se vrhnete i do odhalování tajemství, jehož kořeny sahají do minulosti. Mně se tento historický román moc líbil a prostředí Havaje mě okouzlilo na první dobrou. Jemné, něžné i důrazné vyprávění se nese v příjemné atmosféře, z které sálá láska, naděje i přátelská nálada navzdory válce a smrtelnému ohrožení.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za velmi záživné historické čtení děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Tajemství luštitelky kódů můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *