Recenze

Sisi: Císařovniny hvězdy

Nikdo nezná Sisi tak dobře jako její kadeřnice. Nahlédněte společně s románem SISI: CÍSAŘOVNINY HVĚZDY do života významné ženy očima nejbližší důvěrnice Fanny Angererové a nasajte ojedinělou atmosféru vznosného dvora i niterné pocity legendární Sisi.

Název: Sisi: Císařovniny hvězdy
Autor: Mara Andecková
Překlad: Zlata Kufnerová
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2024
Počet stran: 352

Vídeň 1863. Fascinující pohled do života legendární císařovny Sisi očima její kadeřnice a nejbližší důvěrnice Fanny Angererové. Během jedné divadelní premiéry ve vídeňském Burgtheatru upoutá císařovnu Alžbětu nádherný účes představitelky hlavní role, a tak si následně vyžádá setkání s její kadeřnicí. Mladá Fanny, nemanželská dcera porodní báby, sotva dokáže pochopit své štěstí: Má se stát císařovninou osobní kadeřnicí!

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Historický román Sisi: Císařovniny hvězdy je dalším skvostným čtením z edice Významné ženy a kdo už do této výjimečné série nahlédnul tuší, že i tento díl bude dalším výjimečným čtením, které mapuje život známé osobnosti. Nečekejte podrobné historické či životopisné dějství, tady se jde po emocích a nahlédnutí do mysli ojedinělé dámy, která bojuje stejně jako ostatní ženy s životním zklamáním, bolestnými zkušenostmi i s láskou.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu její kadeřnice Fanny. Ona se zde stává hlavní osobou a jejíma očima sledujete císařovnu Sisi, která na rozdíl od ní pocházela z odlišného prostředí. Byla bohatá, krásná, inteligentní a oblíbená a přesto byla jednou z nejnešťastnějších osob na císařském dvoře. Fanny sice pocházela z nuzných podmínek, ale její přímočarost i sen po svobodném životě bez omezení z ní udělaly blízkou důvěrnici Sisi. Dvě ženy, které nemohly být odlišnější, a přesto měly mnoho společného…

Náhle se zprudka zastavím. Mám bezuzdnou touhu udělat něco, co by při pohledu zvnějšku možná mohlo vypadat podivně. Ale přesto to udělám – v temné chodbě policejního ředitelství na Petrském náměstí si položím ruku na srdce a přísahám si.
Od téhle chvíle budu své kroky řídit sama. Místo abych šla po vyšlapaných stezkách, chci jít svou vlastní cestou. A to naprosto vzpřímená, se vztyčenou hlavou… Nebude-li mít má matka tam uvnitř žádný úspěch, zasadím se o své místo u císařovny sama.

Autorčin styl psaní teče jako klidná řeka ve vymletém korytu, které vám poskytne bezpečí a ničím nerušenou plavbu. Bez výkyvů a zaváhání vás obklopí domácí, přátelská atmosféra a vy tak nejste ničím rušeni a pouze si užíváte poutavý děj plný citů a hledání svého místa na slunci nezastíněného akurátní společností ani přetvářkou dvorní hierarchie. Příběh sice vychází z historických faktů, ale neznámé výplně v něm si autorka upravila dle své fikce a musím zkonstatovat, že velmi nenásilně.

Ačkoliv je do hlavní role obsazena kadeřnice Fanny a Sisi je vnímána pouze zprostředkovaně, dokáže vás hlavní linka zaujmout. Fanny nabídne čtenářům nejen pohled do zákulisí císařského dvora a výzvu k důvěrnému posezení u její milosti, ale prožijete s ní i romantickou lásku, která v ději hraje umírněnou roli, za to však velmi příjemnou. Dialogy s jejím milým Hugem jsou pastvou pro oči a neotřelý humor je vítaným zpestřením v ději naplněném emocemi. Já si tyhle dva neskutečně užívala a jejich chytré špičkování mě nejednou vykouzlilo úsměv na tváři.

Román Sisi: Císařovniny hvězdy mě nezklamal, a i když má pomalejší rozjezd a chvíli si zvykáte na celkové pojetí románu (od kterého jsem očekávala větší nadřazenost postavy Sisi, ale nakonec jsem musela uznat, že tento koncept je daleko lepší), v okamžiku kdy přijmete autorčin styl a záměr, jste už navždy lapeni do osidel poutavého příběhu, který má své nedokonalé hrdinky, odvážné skutky i komplikované city. Milovníci historických románů budou jistě spokojeni a jejich srdce zaplesá nad milým a záživným vyprávěním.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za další výjimečný příběh významné ženy děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Sisi: Císařovniny hvězdy můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *