Recenze

Moře vzpomínek

Ella na sklonku svého života odplouvá do MOŘE VZPOMÍNEK, aby tak oživila dávnou minulost a nechala ji sepsat svou vnučkou. Záplava vzpomínek ji unáší do jiných časů a na jiná místa. Nádherný příběh z nakladatelství Baronet mě naprosto uchvátil. Doporučuji!

Název: Moře vzpomínek

Autor: Fiona Valpy

Nakladatelství: Baronet

Rok vydání: 2020

Počet stran: 288

Kendra má manžela, s kterým poslední dobou nemůžou přijít na společnou řeč, má práci, která ji živí, autistického syna, jenž dá dost zabrat a starou babičku Ellu v pečovatelském domě. S babičkou se nikdy moc nevídala, protože mezi její matkou a Ellou bylo vždycky nepříjemné napětí a kontakt mezi nimi byl nemožný. Nyní, když je babička na sklonku svého života, požádá Kendru, aby pro ni sepsala příběh jejího života. Vyprávění Elly začíná v jejich sedmnácti letech, kdy se vydává na svou prázdninovou cestu z Edinburghu do Francie. Celé prázdniny stráví u známých své matky, aby se zdokonalila ve francouzštině. Na malém francouzském ostrově Ile de Ré prožije nezapomenutelné léto po boku svých nových přátel – dvojčat Caroline a Christophe. Láska Christophea a Elly je jako blesk z čistého nebe a stejně tak je i prudká a vášnivá. Do této jedinečné idyly lásky a přátelství vpadne 2. světová válka. Christophe je odveden a Ella nastupuje k WAAF (ženy, které pomáhaly při nebojových činnostech, např. balení padáků, údržbě radarů a letadel apod.), kde se podílí i na speciálních operacích, při kterých potká i svého budoucího manžela. Zmítána láskou ke dvěma mužům, z nichž jeden je navždy ztracený a druhý ji nabízí společnou budoucnost, i když jinou než si pro sebe představovala, je postavena před volbu, která ovlivní celý její život. Život, kdy se bude stále ve vzpomínkách vracet na jeden tichý francouzský ostrov obklopený zářivě modrou vodou, dlouhými písečnými plážemi a kdy naposledy cítila naprostou svobodu… Ella vypráví a Kendra v jejich vzpomínkách pomalu nachází odpovědi i na své životní otázky.

♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠

Kniha Moře vzpomínek je neskutečně krásným, velkým příběhem, který vás vtáhne do své konejšivé náruče, aby vás po dočtení propustil ze svého objetí s emocionální bouří ve vašem nitru.

Ohlédla se za zpěněnou bílou stopou, zanechanou za lodí, a přitom na sobě ucítila upřený pohled Christopheových tmavých očí. Stejně jako oceán v sobě ukrývaly tajemné hloubky, v jednu chvíli jiskřily světlem a v dalším okamžiku se v nich zachmuřilo. Cítila, jak jí zrudly tváře, ale pohled přesto neodvrátila. V tu chvíli věděla, že mezi nimi proudí něco mocného. Pocit vzájemného spojení z včerejšího večera se proměnil v puzení silné jako příliv. Instinktivně poznala, že nemá smysl se bránit. Bylo to jako přírodní síla, cosi, s čím doposud neměla vůbec žádné zkušenosti, něco, čemu neměla sílu odolávat, i kdyby chtěla. A zjistila, že ani nechce.

Románem se prolínají dvě dějové linie. Současnost je napsána ich-formou z pohledu Kendry a minulost, která obsahuje příběh Elly je vyprávěna v er-formě. Vzpomínky Elly jasně převažují a jsou právem hlavní osou celé knihy. Příběh velké lásky vás zanese na francouzské pobřeží i do nelehké atmosféry světové války. Autorkou vykreslené prostředí Francie vás okouzlí a její romantické popisy písečných pláží i samotná nálada přímořského městečka vás přenese do děje a vy okamžitě zatoužíte po návštěvě tohoto malebného místa obklopeného jedinečnými přírodními scenériemi.

Fiona Valpy

Příběh ukrytý v knize je jedním z miliónů, které už byly napsány, ale přesto je jiný. A jiný je díky spisovatelce Fioně Valpy. Její styl i forma psaní se lehce vznáší v prostoru a slova se vás dotýkají přesně tam, kde je potřeba. Žádný tlak ani neohebnost myšlenek, tady vše přesně zapadá kam má. Poetické vyprávění vás pohladí něžnou dlaní, která za sebou zanechává příjemný pocit doteku.

V knize se ukrývá „velký“ příběh s něžnou duší a emočním vyprávěním. Děj se vám před očima odvíjí jako film, který u mě získal soukromou sošku Oscara. A dalším příjemným bonusem je, že jsem našla ve Fioně Valpy další svou oblíbenou autorku.

Pokud máte rádi intenzivní příběhy, které se vám dostanou pod kůži, určitě si knihu Moře vzpomínek přečtěte. Zanechá ve vás ne moře, ale oceán emocí, které vás svými vlnami budou konejšit.

Hodnocení: 100 %

Za nádherný příběh vyprávěný s velkým umem děkuji nakladatelství Baronet a samozřejmě také za recenzní výtisk knihy Moře vzpomínek.

 

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] předchozí romány, které jsem četla, Moře vzpomínek a Kam včely chodí spát mě nadchly mnohem víc, ale jsem ráda, že jsem mohla poznat i osudy […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *