Anotace knihy Horečka z nakladatelství Jota vám slíbí zrychlený tep, zvýšený tlak a přerývavý dech. To vše způsobené děsem, kterým vás Horečka ošlehne. Pokud se rádi bojíte, pojďte se se mnou podívat na novou joťáckou knihu Megan Abbottové.
Název: Horečka
Autor: Megan Abottová
Překlad: Radka Knotková
Nakladatelství: Jota
Rok: 2020
Počet stran: 304
Deenie Nashová je pilná studentka, žije s bratrem Elim, který je hvězdou školního hokejového týmu, a otcem Tomem, oblíbeným učitelem. Když ale Deeniina nejlepší kamarádka dostane ve třídě děsivý a nevyjasněný záchvat stabilita rodiny Nashových se změní v jeden velký chaos. Školou se lavinově šíří zvěsti o nebezpečné epidemii a obyvateli zmítá panika. V této atmosféře strachu vyplouvají na světlo dlouho skrývaná tajemství.
Summa summarum
Kniha Horečka se do světa vydala s šitou vazbou, pevnými deskami s přebalem a objemově patří kniha spíše k útlejším svazkům.
Děj se odehrává na maloměstě Dryden a za ústřední postavy lze považovat trojici nejlepších kamarádek ze střední školy a rodinné příslušníky jedné z nich – Deenie Nashové: bratra Eliho Nashe , který chodí na stejnou školu jako Deenie se svými kamarádkami a její otec Tom Nash, který na téže škole učí. Kniha začíná tím, jak středoškolačky čekají na očkování, další den Deeniena nejlepší kamarádka Lisey ve škole dostane silný a velice podezřelý záchvat, se kterým skončí v nemocnici. Lisey je první, nikoli poslední oběť: další a další studentky podlehnou podivné, neznámé, zákeřné nemoci a žádná z dívek oné školy si nemůže být jistá, která z nich bude další. Časem se ukáže, že nezáleží na tom, zda injekci dostaly nebo ne a nikdo netuší, jak se nemoc šíří a ani to, co nemoc způsobuje. Dívkám začíná být jasné, že jde o něco zcela jiného – temnějšího a zákeřnějšího… Paní spisovatelka si dala nelehký úkol vykreslit dusivou, „lepkavou“ atmosféru stupňujícího se strachu, zvolna přerůstajícího do paniky a davové psychózy a zároveň vsadila na oblíbené prostředí střední školy, na strach z nemoci, detektivní zápletku plus „vztahové / citové problémy“ teenagerů. To vše dohromady dělá z knihy čtivou „jednohubku“. Autorka čtenářům předkládá duševní pochody k smrti vystrašených dívek, atraktivního Eliho a bezradného, otce strachujícího se o své žačky i dceru. Díky tomu se kniha „rozjíždí“ pomaleji a příběh má celkově volné tempo. Osobně jsem z příběhu vyděšená nebyla. Co se paní autorce povedlo, je překvapivé rozuzlení původu „nemoci“, který určitě neuhádnete. Každopádně zkuste si Horečku přečíst sami a uvidíte, třeba právě vás „dostane“.