Recenze

Pekárna s vůní skořice

Laskavý příběh plný staré nenávisti, zloby, ale i radosti, přátelství, lásky a hlavně rodinných vztahů, to vše na vás čeká v novém románu z nakladatelství Metafora s názvem PEKÁRNA S VŮNÍ SKOŘICE. Jak může událost, která se odehrála v roce 1947, stále ovlivňovat současné dění mezi dvěma rodinami? Vydejte se do švédského městečka Halleholm a zjistěte více.

Název: Pekárna s vůní skořice

Autor: Ruth Kvarnström – Jonesová

Nakladatelství: GradaMetafora

Rok vydání: 2021

Počet stran: 408

Sedmadvacetiletá Lovisa Lindegrenová utíká z Londýna zpátky do rodného Švédska, do malebného městečka Halleholm. Jméno města je úzce spjato s rodinným klanem Halleholmových, které Lovisa bytostně nenávidí. Osobní válka mezi těmito dvěma rodinami začala už v roce 1922, kdy její prababička Elin Perssonová zasela první semínko nenávisti. Nyní se Lovisa vrátila do domu, který ji odkázala babička Amélie. Kdysi tady bylo pekařství, kde dědeček Johan pekl ty nejlepší skořicové šneky široko daleko, ale teď je to zchátralý dům, který nutně potřebuje investici. Lovisa se rozhodne pekařství znovu otevřít a pouští se s vervou do rekonstrukce, ale stará nepřátelství nerezaví. Ke slovu se hlásí potomek znepřáteleného rodu Reuben Halleholm, který vlastní všechny domy na náměstí a právě pekařství mu chybí do sbírky, ale také by rád pokořil rodinu Lindegrenových. Lovise se nedaří a není to tak úplně její vina, naštěstí má kolem sebe pár přátel, který pomocnou ruku vždy nabídnou. Může ale mezi ně počítat i charismatického Axela, který patří do protivníkova tábora? Nenávist a zloba, která si dovolila chvíli odpočívat, opět vstává z mrtvých, aby rozhořela odvěký boj a přihlásila se ke svému slovu. Je v lidských silách zapomenout a odpustit?

ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ

Okouzlující příběh, který na vás čeká v románu Pekárna s vůní skořice, vás nadchne svojí vystavěnou zápletkou a obejme v konejšivé náruči něžného vyprávění. Rodinná sága s vůní skořice vás vezme do samého středu jednoho nepřátelství, které vzniklo v dávné minulosti a stále neusíná, ba naopak se ještě více vyostřuje. Román je prvním dílem série Halleholm a já věřím, že ani další díly si nenecháte ujít, protože tyhle specifický obyvatele švédského městečka si určitě zamilujete.

Příběh vyprávěný er-formou vás zavede do malého švédského městečka, kde se hlavní role ujímá sympatická Lovisa. Seznamuje vás nejen se svým osobním životem, ale i se svéráznými obyvateli Halleholmu, kteří jsou stejně různorodí jako lákavé kousky z pekařství. Někdo je na pohled nevábný s milým překvapením uvnitř a někdo je sladký s nahořklým koncem chuti. Do této linie je umístěna další dějová část, která vás seznamuje s historií rodinné války mezi dvěma klany. Datuje se od roku 1922 a hrdinkou se zde stává babička Lovisy – Amélie. Díky ní poznáme všechny důležité aspekty, které vedly k nenávisti a nepřátelství, jež si hledá cestičky i v současnosti.

S Lovisou mohl mluvit. Obnažit svoji duši a být si při tom jistý, že je v bezpečí. I když se dokázala rozčílit, přítele by nikdy nezradila. Rozdrtit ho na prach, to možná, ale nikdy by ho neztrapnila před ostatními. Nikdy. Lovisa byla v Halleholmu jeho jedinou důvěrně blízkou duší. Vlastně na celém světě. Jenže celým srdcem pořád ctila ten starý rodinný svár. Bylo nezbytné, aby to nějak překonala. Kvůli jim oběma. Jak jinak by mu mohla dovolit, aby ji miloval?

Začátek se rozjíždí v průměrném tempu, ono také představování všech členů rodiny a obyvatel Halleholmu neposkytne čtenáři až tolik vzrušení 😉 . Větší náboj dostává román s dějovou zápletkou z minulosti a i když se po několika stránkách vracíte zpět do současnosti, kterou až do konce knihy neopustíte, zrychlené tempo zůstává, naopak s koncem ještě více graduje.

zdroj

Románem prostupuje sladká chuť pečiva i omamná vůně kávy, která vám navodí pohodu a uvolnění. Spletité vyprávění rodinného sporu vás vtáhne do děje a vy se stanete součástí hutného příběhu, kde nechybí romantická linka. Stěžejní otázkou se v románu stávají nenávist a odpuštění. Zaslepená nenávist, která dokáže otrávit několik generací, se dostává do popředí a zda se účastnící příběhu odhodlají k odpuštění nebo pojedou v zajetých stopách nepřátelství, si už přečtěte sami. 😉

Velmi příjemné a milé čtení s příchutí napětí vám poskytne román Pekárna s vůní skořice, který je spíše určen ženám, a já se moc těším na další pokračování, v němž mě opět přivítá městečko Halleholm.

Hodnocení: 90 %

Za laskavý příběh s vůní skořice děkuji nakladatelství GradaMetafora, na jejichž stránkách si můžete knihu Pekárna s vůní skořice pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] díl Pekárna s vůní skořice se mi líbil víc. Tady mi chyběla silnější ústřední zápletka, o kterou by se celý […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *