Slavný malíř Vincent van Gogh spáchal roku 1890 sebevraždu. Ale co když bylo všechno jinak? V románu VINCENTŮV POSLEDNÍ OBRAZ autorka představuje možný scénář vystavěný na podkladech výzkumu jeho smrti, v kterém vám představuje poslední dva roky života tohoto mistra barev.
„Malíř nemaluje jenom barvami, ale taky tím, čeho se zřekl, co obětoval, zlomeným srdcem.“(str. 229)
Název: Vincentův poslední obraz
Autor: Marianne Jaeglé
Překlad: Tomáš Havel
Nakladatelství: Grada – Metafora
Rok vydání: 2022
Počet stran: 312
Městečko Auvers-sur-Oise, dnešní okrajová čtvrť Paříže, 27. července 1890 navečer. Klopýtající Vincent van Gogh se vrací z pole, kam obvykle chodívá malovat. Ale tentokrát je něco špatně. Potácí se a drží se za břicho, smrtelně zraněný. Vrací se do svého pokoje v hostinci pana Ravouxe, kde o dva dny později před zraky svého bratra Thea umírá. Vincentovými slovy „Zranil jsem se v polích…“ všichni rozumí, že se pokusil o sebevraždu, a tak to zůstalo zaznamenáno i pro další generace. Ale bylo tomu skutečně tak? Marianne Jaeglé a nabízí překvapivě jiný pohled: Co když se známý malíř nepokusil zabít? Co když ho postřelili?
Životopisný román Vincentův poslední obraz na základě studií uznávaných historiků Stevena Naifeha a Gregoryho Whitea Smithe rekonstruuje poslední dva roky van Goghova života a podobně jako film S láskou Vincent z roku 2017 zpochybňuje zažité teorie o jeho tragickém konci. Marianne Jaeglé ale ve své knize nepodává suchý výčet událostí, naopak čtenáři zprostředkovává jak vnější okolnosti Vincentova života, tak i niterný vhled do jeho duše. Čtenář se ocitá ve Vincentově kůži, pociťuje jeho křivdy a nepochopení, zažívá jeho extázi, ať už z barev nebe, pole, květin či jižního slunce, nebo z autentických drobností všedního života. Autorce se podařilo jakoby mimoděk popsat stěžejní van Goghova díla, jen pár slovy dokáže zhmotnit slavné obrazy včetně jejich předlohy.
Stejně tak jednoduše zachycuje třeba i Vincentův komplikovaný vztah s Paulem Gauguinem, který s ním několik týdnů pobývá v jeho žlutém domku v Arles, ale nakonec narychlo odjíždí a zklame všechny Vincentovy naděje ohledně kolegiálního partnerství a vybudování malířské školy. Nový pohled na univerzálně známý příběh tak přináší průlom ve vnímání osobnosti slavného malíře. Bortí představu šílence s uříznutým uchem a přibližuje Vincenta van Gogha jako citlivého, plachého, asociálního člověka, výjimečného génia, umělce nepochopeného dobou a osamoceného uprostřed společnosti plné předsudků.
℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘
Román Vincentův poslední obraz je niterným čtením, které vám dá nahlédnout do osobnosti tohoto výjimečného umělce. Milovníci životopisných románů budou spokojeni a ohodnotí nový pohled na jeho poslední okamžiky života i barevné vidění světa, které mu umožňovalo vytvořit nadčasová díla.
Příběh vyprávěný er-formou sleduje tři linie, z nichž nejvíce prostoru se dostává Vincentovi. Zbylé připadají na jeho bratra Thea a dalšího slavného malíře Paula Gauguina a doplňují tak střípky ze života rozháraného umělce. Román mapuje poslední dva roky před smrtí Vincenta a nabízí čtenářům možný scénář jeho skonu, jenž je dodnes zahalen nejasnostmi a tajemstvím.
Theo bratra vyslechl jako vždy bez přerušení, co nejvážněji. Dívá se na vychrtlého, zarostlého, rozrušeného, horečnatého člověka; pozoruje třes a záškuby jeho dlouhých, štíhlých bílých rukou, shrbenou postavu, mrtvolně bledou, náruživou tvář. Zkoumá tlustý gázový obvaz na bratrově pravém uchu a potřese hlavou. Není třeba snažit se argumentovat. Lepší cesta bude Vincenta ujistit.
„Chci, abys pokračoval v malování. To nejlepší, co pro mě můžeš udělat, je, že se co nejrychleji zotavíš a znovu se pustíš do práce. Viděl jsem tvoje plátna. Musíš se znovu pustit do práce.“
Autorka slavného malíře ukazuje jako vnitřně rozervaného, nepochopeného umělce, který touží po uznání okolí i po klidu v duši a jeho snaha po dokonalosti ho přivádí na hranu šílenství. Jde do hloubky, skoro až na dřeň jeho podstaty i bolavé duše a citlivě vypráví život křehkého člověka, jehož bytí bylo naplněno krásou vnímání, bolestí i radostného vzrušení z tvoření.
Pokud nejste zrovna velkými příznivci zbeletrizovaných románů slavných umělců pro jejich náročnost, tady nemusíte mít obavy. Autorka píše velmi čtivě a nenáročným stylem nám přibližuje, podle posledních doložených výzkumů o smrti tohoto za života nedoceněného umělce, příběh plný emocí a barev. Po přečtení se neubráníte lehkému splínu a melancholii, která provázela celý umělcův život, ale zároveň se ocitnete v jisté extázi z jeho geniálního umění a zběsilého způsobu malování. Možná bych si dokázala představit větší rozpracování – autorka vše proběhla zrychleným tempem a některé události pouze zlehka naťukla. Nicméně pokud je vaším cílem dozvědět se možné základní informace o jeho posledních dvou letech, budete spokojeni.
Román Vincentův poslední obraz bych doporučila nejenom fanouškům umění a životopisných románů, ale každému, kdo miluje emoce v příběhu a citlivé vyprávění, které se dotkne vaší duše.
Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍
Za niterné vyprávění o Vincentovi děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Vincentův poslední obraz pořídit.
Autor: Veronika Es.
Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.