Recenze

Polygon

Máte rádi bondovky? Polygon rozhodně není klasickým „špionážním“ románem, protože zde nenajdete akční scény, mega husté přestřelky ani peprné erotické vsuvky, ale přesto v tomto (nejen) biografickém románu najdete spoustu informací ze světa „špionáže“, ze kterých vám také „polezou oči na vrch hlavy“. A pokud jste slabší povahy, můžete snadno propadnout pocitu, že “ ONI o vás fakt všechno vědí“.

Kniha Ladislava Kubizňáka otřese s každou naivní duší, která věří v nedotknutelnost osobních údajů, citlivých dat, fair play a ochranu soukromí. V nové knize nakladatelství Grada se vám bývalý československý rozvědčík pokusí vysvětlit, že zřejmě nemá cenu si dělat jakékoli velké iluze o morálce, vyšších principech či humanitě zejména v (mezinárodní) politice. Ať se v kalendáři píše rok 1968, 1989, 2019 nebo úplně jiný.

Název: Polygon

Autor: Ladislav Kubizňák

Nakladatelství: Grada

Rok vydání: 2019

Počet stran: 328

Ač jedinečná kniha Ladislava Kubizňáka není příliš „tlustá bichle“,  čtenáře překvapí obrovské množství informací o umění politické manipulace s veřejností a veřejným míněním ve vyhroceném období Studené války.  Publikace je napěchovaná zajímavostmi z denní rutiny rozvědčíků či jinde nedohledatelnými detaily týkajících se přelomových historických událostí v Evropě. 

Ladislav Kubizňák se narodil se v roce 1949 v Jaroměři, v roce 1971 maturoval na SPŠ strojnické v Hradci Králové a poté v roce 1976 absolvoval VŠE v Praze. Byl zaměstnán na Městském výboru SSM v Praze,v roce 1980 nastoupil k 26. odboru MV – SNB, kontrarozvědka, od  roku 1984 byl v legalizační funkci na Federálním ministerstvu zahraničních věcí. Byl vyslán jako diplomat na stálou misi při OSN v New Yorku, působil zde jako zástupce rezidenta rozvědky. V USA zůstal do konce února 1990. Z rozvědky byl propuštěn v roce 1991, oficiálně z organizačních důvodů. Od roku 1999 do roku 2006 byl vedoucím mise Czech Trade v Rize. Text (zkráceno KM): pametnaroda.cz

To vše je psáno z pohledu člověka, který všechno dění kolem sebe nejen pozoroval, ale měl  v popisu práce jej i ovlivňovat. Měl své přesně dané úkoly, ve kterých nesměl udělat žádnou chybu. Byl si dobře vědom, že je pouze jedním kolečkem v obrovském soukolí, jehož „porucha“ by mohla mnoho lidi stát (třeba i) život.

Autor ve své publikaci vypráví o nejvyšších zákulisních hrách a nejrozmanitějších hříčkách nejmocnějších zpravodajských služeb, které ke konci minulého století fungovaly v Evropě (na východě i západě) a USA. Knihu jistě ocení především zájemci o historii konce 20. století. Všichni, kteří se zajímají např. o politické okolnosti pádu totalitních režimů Východního bloku, případně pamětníci, kteří historické momenty zažili na vlastní „kůži“ a zajímalo by je, jaké (asi) bylo stínové pozadí toho, co slyšeli v televizi a chtějí se konečně dozvědět to, co se tehdy v novinách nepsalo.

Rozpad komunistického systému, jehož mezníkem se stal rok 1989, předpovídal Brzeziński už v roce 1968. Když sovětská vojska s dalšími spojeneckými armádami vtrhla do Československa, veřejně prohlásil, že vstupujeme do konečné fáze komunistického systému, protože vnitřní rozpory uvnitř něj byly v té chvíli tak jasně viditelné a tak zničující, že se ten systém zhroutí. Což se vyplnilo.

( str. 210)

Foto: Autor knihy před vstupem do rozvědky. Zdroj: Paměť národa

Výsledek obrázku pro ladislav kubizňák

Kniha Polygon má pevnou vazbu a opět (hurá) se mi vejde do kabelky, takže za mě dobrý :). Co se prvního vizuálního dojmu týče: diplomatická „poznávačka“ na přebalu knihy je podle mě hezký nápad, rozhodně upoutá pozornost. Autor píše velice svižně, lehce, čtivě. Čtenáře nezahlcuje zbytečnými detaily, aby se neztrácel v líčení událostí, ale na druhou sdělí mnohem více, než jiní květnatými opisy událostí. Dočtete se zde mj. o tom, jaké vlastnosti by měl mít správný rozvědčík a jak to u tajných služeb chodilo ( možná to tak tam mají stále 🙂 ), že Gorbačova narozdíl od Putina nevzali ke KGB . Díky knize pochopíte okřídlené rčení “ Co neudělá puška, udělá tužka“. 

Někdy od roku 2004 se ví o tajném kódu, který barevné tiskárny a kopírky vkládají na každý vytisknutý papír, který jimi prochází. Má podobu miniaturních žlutých teček, které jsou pro lidské oko neviditelné, ale pod mikroskopem jsou jasně patrné, Příslušné služby pak mají možnost vysledovat cestu dokumentu.

(str. 208)

Kniha mě bavila a měla jsem ji přečtenou celkem rychle. Je pravda, že vzhledem k datu narození jsem si musela ( pro vlastní přesnou představu) některé jména či pojmy „vygůglit“, ale celkově se mi kniha četla hezky. I když nejsem milovník špionážních filmů ( Bonda nemám ráda), tak kniha pana (nejen) spisovatele Kubizňáka mě příjemně překvapila a nadchla. Velice se mi líbí autorův styl psaní, nadhled a někdy bych se ho chtěla zeptat, jak se mu v noci spí, když ví tolik věcí, které je určitě lepší ani netušit …

Moje hodnocení (jako ve škole): 1

V procentech: 92%

 Po návratu domů na mne čekala fronta už na jiné pobočce pražského Úřadu práce, kde spolu se mnou čekali také nikomu nepotřební – moji spoluobčané romské národnosti. Tam jsem se seznámil s bývalým vojenským letcem – pilotem MIG-29А, na jehož přípravu Československo vynaložilo nejméně dva – tři miliony korun. Zaměstnali ho jako prodavače dámského prádla. Celý systém bezpečnosti státu se zhroutil. Archiv československé rozvědky byl zveřejněn, byly odhaleny všechny informace „spřáteleným“ zahraničním službám. Kdo začne seriozně spolupracovat se státem, který zradil všechny své agenty působící po celém světě? Nejde jen o ně, ale i o členy jejich rodin, jejichž životy byly ohroženy. Kolik poctivých lidí utrpělo lustracemi, rozpoutanými v těch letech…

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] Kniha Ladislava Kubizňáka otřese s každou naivní duší, která věří v nedotknutelnost osobních údajů, citlivých dat, fair play a ochranu soukromí. V nové knize nakladatelství Grada se vám bývalý československý rozvědčík pokusí vysvětlit, že zřejmě nemá cenu si dělat jakékoli velké iluze o morálce, vyšších principech či humanitě zejména v (mezinárodní) politice. Ať se v kalendáři píše rok 1968, 1989, 2019 nebo úplně jiný. Ač jedinečná kniha Ladislava Kubizňáka není příliš „tlustá bichle“,  čtenáře překvapí obrovské množství informací o umění politické manipulace s veřejností a veřejným míněním ve vyhroceném období Studené války.  Publikace je napěchovaná zajímavostmi z denní rutiny rozvědčíků či jinde nedohledatelnými detaily týkajících se přelomových historických událostí v Evropě. Celá recenze zde. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *