Svět knih

Životopisy, které neodložíte, dokud je nepřečtete ;-)

Co se vám vybaví při slově biografie nebo životopis? Mně, bohužel, jako první proletí hlavou vzpomínka na „stručné životopisy autorů“, které jsme se ve škole museli učit nazpaměť. Jednalo se o suchá data typu: „narodil se – žil – napsal – zemřel a je pochován“. Naštěstí jsem si několika knihami z posledních let „uzdravila“ názor a již se mi u biografií či biografických románů neprotáčí oči hrůzou :). Níže uvádím 3 životopisné knihy, které se mi osobně moc líbily.

Polygon

Kniha Ladislava Kubizňáka otřese s každou naivní duší, která věří v nedotknutelnost osobních údajů, citlivých dat, fair play a ochranu soukromí. V nové knize nakladatelství Grada se vám bývalý československý rozvědčík pokusí vysvětlit, že zřejmě nemá cenu si dělat jakékoli velké iluze o morálce, vyšších principech či humanitě zejména v (mezinárodní) politice. Ať se v kalendáři píše rok 1968, 1989, 2019 nebo úplně jiný. Ač jedinečná kniha Ladislava Kubizňáka není příliš „tlustá bichle“,  čtenáře překvapí obrovské množství informací o umění politické manipulace s veřejností a veřejným míněním ve vyhroceném období Studené války.  Publikace je napěchovaná zajímavostmi z denní rutiny rozvědčíků či jinde nedohledatelnými detaily týkajících se přelomových historických událostí v Evropě. Celá recenze zde.

Ženistou ve Stalingradu, pobočníkem na Dukle. Vzpomínky rudoarmějce a příslušníka 1. československého armádního sboru v SSSR  Eduarda Picky.

 Eduard Picka podává výpověď skromného, inteligentního člověka s vysokým morálním kreditem a obrovskou odvahou, který měl neuvěřitelné štěstí v neštěstí. Řízením osudu se dostal do víru dvou nekrvavějších bitev moderních dějin: na Dukle a u Stalingradu. Ale  vrtkavá Fortuna mu stála za zády a on přežil – na rozdíl od tisíců jeho spolubojovníků. Ve své autobiografické knize si bývalý voják dvou armád (Rudé a Československé armády) na nic „bolestínsky“ nestěžuje – nepředstavitelné útrapy války konstatuje a šokující fakta nebalí do patosu či sentimentality. Vše čtenářům předkládá věcně, chronologicky, v příjemném tempu, tak jak si události pamatuje a určitě mu nechybí ani nadhled a smysl pro humor. Článek o knize zde.

O psaní

Kniha je zajímavým, upřímným autobiografickým dílem Stephena Kinga menšího rozsahu světově známého spisovatele a modly všech „knihomolských strašpytlů“, kteří rádi zkrápí svá prostěradla studeným potem hrůzy. Navíc text, podle záměru autora, představuje úvod k „opravdovému“ psaní. Recenze zde.

A co Vy 🙂 ?

Kdy po vás někdo naposledy chtěl, abyste si přečetli něčí biografii – nebo lépe: abyste napsali svůj vlastní životopis ? Je zřejmé, že většina z nás se memoáry psát nechystá a ani nikdy nebude. Nicméně v dnešní době k základní gramotnosti patří určitá úroveň sebeprezentace. Tudíž je dobré vědět, „jak se správně životopis normálního smrtelníka píše“ a zapomeňte na strukturu životopisu z devadesátek  😉 . Vyplatí se vědět, kde kvalitní šablony životopisů sehnat. A pokud sháníte práci či o nové kariéře uvažujete, doopravdy vám nezbyde nic jiného než si sednout a psát: ideálně správně a bez zbytečného stresu a utrpení. Vězte, že existuje elegantní pomoc – šablona životopisu. Pokud svůj životopis psát nepotřebujete, zkuste si nějaký zajímavý a inspirující přečíst – třeba některý z výše zmíněných či z dalších, na které jsme s kolegyňkou napsaly recenze 🙂 . Žijte blaze a žijte tak, ať máte jednou o čem psát  😉 🙂 … !

KM

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *