Recenze

O psaní

Jste začínající spisovatel, který navštěvuje kurzy tvůrčího psaní, sleduje webináře slavných spisovatelů, navazuje kontakty s potencionálními vydavateli či čtenáři? Pak se připravte na to, že vám Stephen King dá ve své knize O psaní pěkně „na zadel 🙂 „. Máte totiž sedět doma a psát a psát, číst a číst!!! Protože bez toho se spisovatelem nikdo nestane. A když to tvrdí King, tak na tom něco bude…

Název: O psaní 

Autor: Stephen King

Nakladatelství: Beta

Rok: 2020

Počet stran: 224

Z oficiální anotace

Při psaní nejde o vydělávání peněz, o slávu, o randění, o sex ani o navazování přátelství. Nakonec jde vždycky o to, abyste obohatili život těch, kdo budou vaše dílo číst, a stejně tak i svůj vlastní. Jde při něm o vstávání, o uzdravování, o překonávání něčeho. O radost, že? O radost. Část téhle knihy – možná až příliš velká – se zabývá tím, jak jsem se to já naučil dělat. Hodně z ní je o tom, jak to vy můžete dělat líp.

Summa summarum

Již po čtvrté vychází titul O psaní ikony hororů Stephena Kinga. Kniha má pevnou vazbu s přebalem, je tištěna na bílém papíře a čtenářsky přátelský font písma. Nepatří mezi objemné bichle a v kabelce se nepronese.

Publikace má 2 části, v té první nakoukneme do soukromí slavného, duchovního otce knižních psychopatů a vyšinutých sadistů. V druhé části můžeme sedět u Kinga v jeho pracovně, sledovat, jak do místnosti zavírá dveře, vypíná telefon a sedá k počítači. Zjistíme, že psaní je řemeslo jako každé jiné a i zde platí, že cvik dělá mistra. Máte-li zájem může vám Stephen King prostřednictvím této knihy pomoci opravit váš text. Ovšem připravte se na to, že vyškrtá všechna příslovce a slovesa v trpném rodu. S velkou dávkou upřímnosti vám vysvětlí, že on i nejslavnější spisovatelé dělají chyby a některé nešvary vám představí přímo v originálních textech.

„Zbytek – a možná to nejlepší – je povolení psát: smíte psát, měli byste psát, a pokud máte dost odvahy do začátku, pak to dokážete. Psaní je magie, stejně jako kterékoli jiné umění je to živá voda. A voda je zadarmo. Tak pijte… Pijte, co hrdlo ráčí.“
Stephen King
Kniha je zajímavým, upřímným autobiografickým dílem menšího rozsahu světově známého spisovatele a modly všech „knihomolských strašpytlů“, kteří rádi zkrápí svá prostěradla studeným potem hrůzy. Navíc text, podle záměru autora, představuje úvod k „opravdovému“ psaní.
Podle mého názoru je velkým plusem publikace, že všechny tovaryše umění literárního Stephen King opakovaně a důrazně upozorňuje na to, co je pro SKUTEČNÉ psaní SKUTEČNĚ důležité (poctivý dril, praxe, čtení a sebekázeň).
Hodnocení: 98%
Za Kingovu zpověď děkuji nakladatelství Beta. A samozřejmě i za recenzní výtisk.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] Kniha je zajímavým, upřímným autobiografickým dílem Stephena Kinga menšího rozsahu světově známého spisovatele a modly všech „knihomolských strašpytlů“, kteří rádi zkrápí svá prostěradla studeným potem hrůzy. Navíc text, podle záměru autora, představuje úvod k „opravdovému“ psaní. Recenze zde. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *