Recenze

Nultá hodina

Československo opustili nacisté a zemi ovládli komunisté. Strach vystřídal strach. Porážkou fašismu se svět neprobudil do ráje, nýbrž do dalšího zla… Nejnovější román české autorky Jany Poncarové nese název NULTÁ HODINA a přináší čtenářům poutavý příběh plný historie a niterných pocitů.

Název: Nultá hodina
Autor: Jana Poncarová
Nakladatelství: Albatrosmedia Motto
Rok vydání: 2023
Počet stran: 296

Hedvika Adlerová se vrací do poválečného Československa po sedmi letech, které prožila v Londýně a ve vojenské službě v Africe. Jako řidička britských ženských pomocných sborů sjezdila poušť křížem krážem od Haify až po Káhiru. Rodiče jí zahynuli v koncentračním táboře, v pražské rodinné vile se usídlili Sověti a zbyl jí jenom letní domek u Plzně. Z trosek se snaží znovu vystavět svůj někdejší život, postupně však zjišťuje, že jednotlivé dílky se poztrácely a nic už není jako dřív. Hrůzy války a léta odloučení ji s manželem odcizily, a do cesty jí navíc vkročil jiný muž. Hedvika začne pracovat na britské ambasádě v Praze a spřátelí se se spisovatelkou Marciou Davenportovou, blízkou přítelkyní Jana Masaryka. Mezitím bezmocně pozoruje, jak jsou ideály, které ji přivedly k armádní službě, surově potírány a jednu totalitu v její vlasti střídá druhá. Podaří se jí vystoupit z neklidného bezčasí nulté hodiny?

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Nultá hodina je dalším nevšedním příběhem z pera Jany Poncarové a opět v jeho čele stojí velmi zajímavá ženská postava, která svými pocity promlouvá k naslouchajícím čtenářům. Ponořte se do stísněných časů poválečného Československa, kterému na záda dýchá hrozba dalšího krutého režimu.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní postavy Hedviky, která je sice smyšlená, ale velmi realisticky zasazená do historických souvislostí. Autorka prostupuje její postavou skrz naskrz a zachycuje pro čtenáře všechny její záblesky, myšlenky i pocity, které se na ně valí společně s bravurně zachycenou politickou situací. Poválečné období v Československu, kam se Hedvika vrací, je plné naděje, světlých zítřků a tepající energie, která se ale velmi brzy změní na rozčarování, agresi i smutek, který sebou přináší vzrůstající nástup komunismu. Hedvika si svůj návrat představovala docela jinak a nic není tak, jak si vysnila. Některé vztahy se hroutí, jiné začínají a některé ani nepropukají…

„Ze sutin jde stavět. Vytáhnout z nich cihličky, očistit je, znovu poskládat. Je to příležitost. Nultá hodina.“
„Nultá hodina?“ zbystřím.
„Tak za velké války říkali důležitým vojenským operacím. Většinou začínaly kolem půlnoci, v čase nula nula. Berte svoji nultou hodinu jako osobní bitvu. Vítěznou, samozřejmě. Jako krok ke změně.“
Zvonkohra slov v mých uších, v srdci, duši. Veselá hudba. Nultá hodina odbíjí, ale ručičky se ani nepohnou. Chci se jich dotknout prstem a posunout je, jako když jsme s tátou seřizovali kukačky v salonu. Ukazováček zatlačí na černou kovovou šipku, ale ta se nepohne ani o milimetr.
Ještě nejsem připravená, zatím se pořád dusím v troskách.

Styl psaní Jany Poncarové je oázou pro duši. Poetické vyjadřování i pestrá paleta pocitů vás obklopuje po celou dobu a střídající se emoce vás noří přímo do středu poutavého vyprávění. Hlavní postava Hedviky mi přirostla k srdci. Její touha po domově, ukotveném vztahu, po svobodě, kterou provází životní karamboly a mnohdy nepříliš lichotivá osobní rozhodnutí, tuto postavu polidšťují a přibližují až na dotek svým čtenářkám. Životní polemiky, přehodnocování i zamlžené oči láskou, které odmítají vidět pravdu, z ní dělají vaši přítelkyni i moudrého rádce.

Autorka do svého příběhu zasadila skutečné historické osobnosti, jakými byli např. Jan Masaryk, Prokop Drtina, Karel Janoušek apod. Příběh se tak odehrává nejen na soukromém emotivním poli, ale i na tom politickém, kde se před čtenáři rozprostře kus naší historie. Velmi mi sedlo toto politické zátiší, které bylo rovnocenným partnerem dějové linky, občas přebíralo do rukou otěže, ale nikdy nezahlcovalo tok vyprávění.

Román Nultá hodina se mi moc líbil. V mém osobním „poncarovském žebříčku“ ji budou dělat společnost Alžběta a Nina i Podbrdské ženy. Myslím, že by si holky mohly skvěle rozumět. 😉 Pokud máte rádi velké příběhy odehrávající se na kulisách českých dějin a nebojíte se ženských emocí, tahle novinka od J. Poncarové vám bude náramně chutnat. Občas sice bude mít lehce nahořklou příchuť na patře, ale požitek bude veskrze gurmánský.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za další krásný příběh J. Poncarové naplněný pocity a historií děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Nultá hodina pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *