Název: Zbavte se svého emočního batohu
Autor: Vivian Dittmar
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2019
Počet stran: 200
Každý to známe: během dne řešíme tisíce drobných komplikací, nedorozumění, komunikujeme s různými lidmi a pak přijde „poslední“ kapka. Většinou je to z pohledu citově nezainteresovaného člověka „hloupost“ nebo „maličkost“, ale nám to mnohdy umí zkazit celý den… Náhle jsme zaplaveni silnými emocemi – anebo naopak necítíme vůbec nic. V hlavě nám začnou divoce vířit myšlenky, musíme si „nutně“ vzít čokoládu nebo se začneme chovat úplně iracionálně, tak jak bychom v normální situaci nereagovali. To se ke slovu hlásí náš emoční batoh! V něm se nacházejí zážitky z minulosti a emoce, které jsme dosud nezpracovali: strach, zlost, smutek, lítost…
Náš emoční batoh ale pro nás nemá být přítěží. Každá životní zkušenost, i ta sebebolestnější, může totiž být ve svém konečném důsledku pro nás přínosem.
Německá autorka Vivian Dittmar má za sebou již sedm knih. Zbavte se svého emočního batohu je její nejnovější spisovatelský počin a zároveň první kniha, která vychází v češtině.
Tak se tedy na ni společně podívejme…
Kniha je spíše útlá, má měkkou / brožovanou vazbu a přebalem vás rozhodně nijak neupoutá. Jasně, název knihy úplně nabádá k tomu, dát na její obálku batoh. Ale tento se doopravdy nepovedl. Není batoh jako batoh aneb : „Když dva dělají totéž, není to totéž“. Toto okřídlené rčení se nám opět potvrdí, pokud se podíváme na obálku knihy tak, jak vyšla v originálu. Němci se taktéž nechali zlákat názvem a použili téma batohu, ale výsledek je prostě hezčí …
„Naše prožitá realita dávno uplynulých dní překrývá současnost a deformuje ji k nepoznání.“
(str. 32)
Knížek na téma „emočního sebeléčení“ v nabídce našich knihkupectví poslední dobou přibývá. Vypadá to, že pro většinu lidí začíná být téma duševní hygieny stále aktuálnější.
Autorka „Zbavte se emočního batohu“ názorně, většinou na vlastních zážitcích, vysvětluje, jak nás nezpracované emocionální rány mohou ovlivňovat i v situacích, které si na první pohled nejsou vůbec podobné. Dozvíme se, že v situacích, ve kterých nepoznáváme sami sebe (sprostě nadáváme, házíme, talíři a vyhrožujeme rozvodem) jsme plně pod nadvládou emocí ze svého „batohu“ a pokud je sami v sobě nezpracujeme, bude to tak do konce našich dní.
Kniha je klasicky rozdělena do třech částí, které na sebe volnou strukturou logicky navazují. V první části knihy nás autorka zasvětí do základní terminologie, kterou v knize užívá (emoční aktivace, emoční svěrač apod.). Druhá část je věnovaná seznámení se s vědomým zacházení s emocemi. Poslední, třetí část, je o emoční hygieně, kterou autorka přirovnává k hygieně tělesné.
„Sním o době, kdy bude hygiena emoční stejnou samozřejmostí, jako je dnes hygiena tělesná.“
( str. 127)
Co mě v knize (mj.) nejvíce zaujalo:
– způsoby, jakým jsou v mozku aktivovány pocity ( str. 34)
– definice „zóny paniky“ (str. 38)
– typy partnerských vztahů ( str. 76 a dále)
– emoční ochranný štít ( str. 120)
– praktikování vědomého vybíjení
Vivian Dittmar rozhodně nezklamala. Napsala knížku, která se snadno čte, je inspirativní a bude užitečná každému, kdo se chce naučit rozumět sám sobě i druhým. Každému, koho již nebaví točit se v bludném kruhu nefunkčních vzorců chování vyprovokovaných nezvládnutými a nezpracovanými emocemi.
Moje hodnocení ( jako ve škole): 1
V procentech: 97%
K inventuře vlastního emočního batohu mě recenzním výtiskem inspirovalo nakladatelství Grada, kterému tímto za tuto super knížku děkuji.
Post Views: 1 602