Recenze

Zlatá klec

Už ve Starém zákonu se mluví o pomstě a vy se střezte toho naštvat ženu

ZLATÁ KLEC švédské autorky Camilly Läckberg je napínavý psychologický román v hlavní roli s nekompromisní ženou, která se umí pomstít pomalým a krutým způsobem.

Název: Zlatá klec

Autor: Camilla Läckberg

Nakladatelství: Metafora

Rok vydání: 2019

Počet stran: 432

Faye je dokonalá žena svého úspěšného manžela Jacka. Právě ona byla tím hnacím motorem, který spoluvytvářel novou firmu Compare, jež se během pár let vyšvihla mezi nejúspěšnější podniky ve Stockholmu. Štěstí Faye je dokonalé a vyšperkované už jenom narozením dcery Julienne. Z inteligentní Faye se postupem času stává žena, která má pouze jediný úkol a to zdobit úspěšnou cestu Jacka a být vždy po ruce. Je s tím smířená a vlastně ji to i vyhovuje, ale pouze do doby než přistihne svého muže při nevěře. Zůstane naprosto zničená, bez finančních prostředků a hluboko v ní uzrává temný plán na krutou pomstu. Ve skrytu duše totiž ví, že to není poprvé, kdy musí popustit uzdu temnotě v ní a vyřídit si účty. Svou pomstu má naplánovanou dokonale a není kam spěchat, pěkně pomalu a až do konce…

Není nic horšího než pomstychtivá manželka, kterou ovládá hněv…

Kniha je rozdělena na tři části. V 1. části se seznamujete s Faye, která zavírá oči před tím, co se jí odehrává přímo před očima, 2. část mapuje její „zmrtvýchvstání“, kdy ji dochází, že je načase převzít velení a rozjíždí svůj vlastní byznys na základech pomsty a ve 3. části už vás přivítá sebevědomá žena, která má všechny trumfy ve svých rukách. Celým příběhem se prolíná další dějová linka – retrospektiva do roku 2001, kde se Faye vrací do svého dětství a přibližuje tak čtenáři období, kdy se její charakter začal přeměňovat včetně toho, co předcházelo této změně.

Temnota v ní se začala hýbat. Hřímala z dávno a hluboko pohřbeného místa. Z jiné doby. Z jiného života.

Kniha má pomalejší rozjezd, který ve mně vyvolal „zaječí“ úmysly román odložit. Od třetiny se ale děj začíná rozjíždět a v polovině už nabere neuvěřitelné, strhující tempo, které na konci vyústí ve velké finále. Spíše než o thriller se zde jedná o vypracovaný psychologický román, který nepostrádá napětí, dramatickou zápletku ani hutnost příběhu.

Postava Faye je vykreslena do nejmenších detailů a vy sledujete její vývoj i změnu, která se v ní odehrává. Na začátku příběhu je nemastná, neslaná puťka bez vlastního názoru, jenž jede v závěsu za svým manželem. Uprostřed knihy se z ní stává žena mstitelka s dokonale propracovanou strategií, ale až teprve na konci ukáže svou pravou tvář.

Obálka knihy na první pohled působí jako luxusní záležitost, ale nešla mi do hlavy pořád spojitost s psychologickým thrillerem. Obálku knihy totiž plně pochopíte a oceníte až po přečtení románu a ano, teď už je naprosto skvostná a dokonalá.

Tento napínavý román je ryze ženská záležitost, chlapi jsou zde většinou prezentováni v černém světle, až to chvílemi připomíná feministické hnutí za práva žen. Čtenářkám něžného pohlaví to rozhodně vadit nebude, ba naopak a čtenáři reprezentující pány tvorstva, ať se s tím nějak poperou 😉 .

Švédská autorka Camilla Läckberg je jednou z nejčtenějších spisovatelek na světě a českým čtenářům jistě netřeba tuto autorku představovat. Její knihy jsou neuvěřitelně čtivé a já je mohu určitě doporučit. Kniha Zlatá klec je první z dvoudílné série temných, napínavých románu a já se těším na další pokračování.

Hodnocení: 90 %

 

Psychologické romány nejsou úplně moji oblíbenou četbou, ale tady jsem naštěstí měla šťastnu ruku a tímto děkuji nakladatelství GradaMetafora za poskytnutí recenzního výtisku.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *