Recenze

Tlustá tak akorát

Kniha TLUSTÁ TAK AKORÁT od spisovatelky Michaly Jendruchové vám nabídne velmi milý, laskavý příběh o hledání sama sebe, o naplnění svých snů i o tom, jak být v životě zase šťastná.

Název: Tlustá tak akorát

Autor: Michala Jendruchová

Nakladatelství: Práh

Rok vydání: 2019

Počet stran: 250

Květa se odmalička potýká se svou nadváhou a s nízkým sebevědomím, které jde ruku v ruce s postupujícími kily navíc. Pracuje jako učitelka a snaží se vsugerovat si, že jí tato odlišnost nevadí a že je vlastně naprosto v pohodě. Ale tak úplně šťastná není a i ona to ve skrytu duše ví. Když ji přepadne smutek, běží se vybrečet na rameno své milující babičky, která je nejen výbornou posluchačkou a rádkyní, ale také skvělou cukrářkou. Po její smrti zdědí její kuchařku, spolu s výzvou – 365 receptů na každý den, které má upéct.

Ve stejné vesnici žije i Jiřina, manželka bohatého podnikatele, která celý svůj život přizpůsobila manželově kariéře a svůj zapomněla žít. Jiřina si myslí, že má skvělý život, který se jí ale z ničeho nic zhroutí, když jí manžel oznámí rozvod. Obě ženy se spřátelí a zjišťují, že si jsou nejen oporou sobě navzájem, ale učí se poznat i své vnitřní já a začít konečně žít své sny, které jim znova vykouzlí úsměv na tváři.

≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥

Když jsem dostala do ruky tuto knihu, první co mě při čtení úvodních stránek napadlo, bylo, že se jistě bude jednat o jakousi českou Bridget Jones. Můj trpitelský povzdech byl velice dlouhý. Jaké na mě ale čekalo příjemné překvapení, když se příběh rozjel úplně jiným směrem, než jsem čekala. A musím zkonstatovat, že určitě lepším směrem.

Krásný, dojemný příběh plyne s ladnou lehkostí a nabídne čtenáři sladké pokušení s polevou emocí navrch. U této knihy se mi po dlouhé době zase stalo, že jsem se neustále přemlouvala – ještě jednu kapitolu a půjdu něco dělat…tak ještě jednu a půjdu…a hele já jsem na konci? Už v polovině knihy vám je naprosto jasné, jak celý příběh skončí, ale vlastně to vůbec nevadí, protože je tak poutavě napsána, že vás to od knihy neodradí.

Autorka Michala Jendruchová (foto: Honza Ptáček).

Budete spolu s hlavními hrdinkami procházet jejich vnitřním vývojem i nejistotou a pozorovat pozitivní posun na cestě ke spokojenému životu.

Všechno je v příběhu vykresleno v růžových barvách – všichni si pomáhají, drží se za ruce, dodávají si odvahu navzájem, mají se rádi a nic ošklivého si neřeknou. A vlastně proč ne? Život sice takový vůbec není, ale proč se někdy jen tak nezastavit a trochu si nezasnít?

Byla šťastná. Po dlouhé době úplně fyzicky vnímala pocit štěstí. Zaplavil ji a prostupoval jejím tělem, každou buňkou. Dávno tyto pocity pohřbila. Dlouhá léta je nahrazovalo cosi, co se jako štěstí tvářilo. Dnes má to, co má skutečnou hodnotu. Konečně oba chlapce u sebe, lásku i skutečnou přítelkyni. Práci, kterou si plní svůj sen, a před sebou mnoho dalších plánů. Začíná žít život. Před rokem by ji něco podobného ani nenapadlo.

Kniha Tlustá tak akorát byla mé první seznámení s autorkou Michalou Jendruchovou. Tato spisovatelka je převážně spojována s problémem anorexie, kterou si i ona sama prožila a nebojí se otevřeně o této nemoci mluvit. Např. v její knize Už je to za mnou. Osobní zpověď (bývalé?) anorektičky. Má můj velký obdiv, že se nebojí jít se svou kůží na trh a také se skláním před její odvahou.

Kniha se bude líbit nejen romantickým čtenářům, ale i těm co mají rádi poselství, které je může posunut zase o kousek dál. A pokud budete z četby už hodně unaveni a budete potřebovat dobít energii, i na to autorka příběhu myslela, protože v knize kromě jiného najdete i pár báječných receptů na sladké. Tak sladké čtení 😉 .

Hodnocení: 92 %

 

Těší mě, že mi nakladatelství Práh tuto knihu zaslalo jako recenzní výtisk. A tímto mu také děkuji, že vybralo autorku z mého rodného kraje. Držím ji palce 🙂 .

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *