Recenze

Maligní onemocnění, psychika a stres

Vědecká ani laická veřejnost již nepochybuje o tom, že lidská psychika je jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují naše fyzické zdraví a zároveň do jisté míry rozhoduje o tom, zda eventuální léčba bude úspěšná či nikoli. Kolektiv českých lékařských kapacit, vydal zajímavou publikaci s názvem Maligní onemocnění, psychika a stres plnou případových studií a příběhů ze života pacientů z onkologických ambulancí, které čtivou formou dokumentují staré pořekadlo, že “ veselá mysl půl zdraví „ .

 

Název: Maligní onemocnění, psychika a stres

Podtitul: Příběhy pacientů s komentářem psychologa

Autor: Kolektiv autorů

Nakladatelství: Grada

Rok: 2019

Počet stran: 208

Kniha se mi líbila na první pohled. Nevím, z jakého důvodu Grada dává na přebaly své lékařské literatury výhřezy klasických uměleckých děl, ale mně se to zdá zajímavé. Publikace Maligní onemocnění, psychika a stres má na titulní straně část výjevu od Leonarda da Vinciho “ Stvoření Adama „. Snad proto, že víra v uzdravení je jedním ze zásadních pilířů pro úspěšný boj s rakovinou. Anebo je možné, že to autor přebalu myslel úplně jinak, kdo ví 🙂 …

Obr. zdroj:Wikipedie 

Kniha je členěna do 8 kapitol, které mají netradičně dlouhé názvy (např. kapitola 7 “ Vliv chronického stresu a psychické nepohody na vznik nemocí, aneb ´trápení přivolává nemoci, spokojenost je odhání´ “ ).To (podle mě) zlepšuje představu o obsahu dané kapitoly a zároveň je to celkem originální přístup..

I když by se podle názvu dalo předpokládat, že se text monografie bude točit hlavně kolem rakoviny a bude tím pádem použitý zejména v onkologické praxi, pravda je, že kniha je mnohem univerzálnější a mnohostranně použitelnější, než by se na první pohled mohlo zdát. I když se autoři zaměřují na problematiku vlivu stresu a depresí u pacientů s nádorovým onemocněním, jsem toho názoru, že ve skutečnosti bychom mohli (třeba s jistými obměnami) jejich poznatky a rady z této knihy efektivně použít i u pacientů s jinými chronickými a obtížně léčitelnými nemocemi, které ani nemusí být nutně onkologické. Protože každá dlouhodobá fyzická nepohoda představuje stres, na který člověk nějakým způsobem reaguje a jak vyzdvihují autoři knihy, stres – úzkost – deprese, jsou pro organismus dalšími zátěžemi, které zcela prokazatelně blokují a komplikují proces uzdravování.

Na knize se mi líbí její praktická použitelnost ve zdravotnické praxi, protože nejen lékaři, ale i ostatní zdravotničtí pracovníci, kteří jsou v každodenním styku s nemocnými, musí vědět, jak profesionálně komunikovat a jak se chovat k lidem, kteří se právě ( či nedávno) dozvěděli špatnou zprávu ohledně jejich zdraví, jež bude mít osudový dopad nejen na ně osobně, ale i na jejich rodiny a blízké.  Autoři v knize radí, “ jak žít s vědomím ´mám nádorové onemocnění´ „. V kapitole 5 ( str. 69 ) se dočteme to, co stále mnoho lékařů – specialistů nebere v potaz při komunikaci s pacienty ani při jejich léčbě: je důležité, aby nemocní znali zdroje své radosti, neboť jsou velmi důležité pro jejich úspěšný boj s depresí a patologickou únavou. Dále je obsah této kapitoly velmi inspirativní v tom bodě, kde se píše, že není třeba každého rutinně nutit do fyzického cvičení, protože záleží jen a pouze na temperamentu osobnosti nemocného, co ho dělá šťastným a v čem nachází uspokojení. Proč by měl zahrádkář povinně chodit na rehabilitaci šlapat na rotopedu, když je nejšťastnější u záhonků mrkví nebo růží?  Text se zde dále věnuje pozitivní psychologii a nutnosti odpoutání se od zraňujících a negativních emocí.

V knize najdeme odpovědi i na velice těžké otázky, jak informovat o prognóze, abychom nezvýšili pacientovu úzkost a strach? Jak sdělit fakt, že nemoc při léčbě progreduje a kdy se má přestat „léčit“ a „začít jenom tlumit bolesti“?

Mě nejvíce zaujaly ( například ) tyto (pod – )kapitoly:

7.4 Vliv chronického stresu a psychické nepohody na imunitu a četnost infekčních onemocnění

7.7 Vliv nadřízeného (šéfa) na zdraví

7.10 Ovlivnění imunitního systému psychikou

Summa summarum

Zdravotnickou literaturu od nakladatelství Grada obecně považuji za velice kvalitní a tato knižní novinka „Maligní onemocnění, psychika a stres“ mě v tomto přesvědčení znovu utvrzuje. Kniha je velice hezky provedená, lehce se čte a i když se jedná o odbornější literaturu, jsem přesvědčena, že i laik bude textu rozumět a bude z něj mít užitek. Zdravotníci by se měli s obsahem knihy seznámit, protože je aplikovatelný na všechny chronické, bolestivé a s životem neslučitelné diagnózy. 

Moje hodnocení (jako ve škole): 1

V procentech: 100%

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *