Recenze

Zbav nás od zlého

Román ZBAV NÁS OD ZLÉHO české autorky Věry Fojtové rozhodně stojí za přečtení. Vydejte se do jihomoravské vesnice v pohraničí a nechte si vyprávět příběh místních sedláků, kteří se snažili odolat přesvědčování a posléze i nátlaku ke vstupu do JZD. Udavači zažívali ráj na zemi a pro některé bylo pár vyřčených slov likvidační.

„Slova mohou padat jako kameny. Mohou zranit kohokoli. Mohou být nebezpečná hlavně pro toho, kdo je pronesl…“

Název: Zbav nás od zlého

Autor: Věra Fojtová

Nakladatelství: Moba

Rok vydání: 2020

Počet stran: 232

Sedlanov je malebná víska v pohraničí, kde se dalo po 2. světové válce snadno přijít k polnostem i bydlení. Spousta mladých rodin tuto šanci využila a stejně jako Martin Burian začali na svých pozemkách sedlačit a doufat, že teď, pár let po válce, se jim konečně začne dařit. Ale ke slovu se přihlásily nové poměry. Kolektivizace pomalu polyká jednu polnost za druhou a udržet se je skoro nadlidský úkol. Jeden z mála, který pořád ještě odolává, je i Martin Burian se svou ženou a třemi dětmi. Stejně jako každý mužský se jednou za čas po práci rád napije a jedna neuvážená věta řečená před svými sousedy mu navždy změní život. Verdikt zní: odsouzení do vězení na deset měsíců. Všechna starost o statek tak padá na bedra jeho ženě a dětem. Vincek, Jarý i Pavel Kuna jsou jediní, kteří jeho slova zaslechli. Všechny indicie ukazují právě na místního Pavla Kunu, který je znám nejen svým chronickým sukničkářstvím, ale i častými návštěvami na okrese. Když je nalezena jeho mrtvola na dně starého lomu, vyšetřování se stává takřka nemožné. Byla to jen náhoda, anebo mu někdo trochu pomohl? Těch, co by ho rádi viděli mrtvého je nekonečný zástup…

≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥

Začátek románu Zbav nás od zlého se velmi pomalu rozjíždí. Autorka vás seznamuje s místními obyvateli a vy vlastně ani pořádně nevíte, kdo nakonec bude mít „Černého Petra“ v ruce jako hlavní postava příběhu. Postupem času dostává děj „kolektivizační“ injekci a z románu se v tu ránu stává kniha, kterou se vám nepodaří odložit. Popsané lidské osudy ve vás zanechají hlubokou stopu, která hned tak nevychladne.

Celý příběh stojí na nelehkých časech období kolektivizace. Rok 1949 s sebou přinesl nátlak vstupu do družstva (JZD). Násilné přesvědčování o výhodách společného hospodaření, potom přemlouvání a nátlaky a nakonec i vyhrožování, to vše s sebou toto období neslo. Ten, komu se podařilo odolat a dál dělal na svém, neměl postupem času stejně jinou možnost, než kývnout. Státní dodávky byly tak vysoké, že jim sotva zbývalo na živobytí.

„Jaképak podvracení. Já jsem nikoho a nic nepodvracel. Možná bych se z toho všeho teď akorát tak pozvracel.“

Autorce se podařilo vystihnout klasické charaktery místních obyvatel poznamenané vesnickým životem. Na jedné straně téměř rodinná pospolitost a vzájemná sounáležitost, na straně druhé pak závist a pomluvy, které se šíří světelnou rychlostí.

„Lidská závist… to je jedovatá bylina, ta otráví každého a roste skoro na každé zahrádce.“

Styl psaní Věry Fojtové je velmi sympatický. Přímočaré vyjadřování zabarvené jednoduchým, selským jazykem vám dokonale přiblíží nejen tehdejší dobu, ale i atmosféru malé vesnice s jejich obyvateli. Pokud budete vnímat všechna její napsaná slova, dostane se vám i několik životních mouder, které pojala někdy vážně a někdy s humornou noblesou řádně od podlahy.

„Občas se musí osud nakopnout pěkně přímo do zadku, aby se pohnul tím správným směrem.“

Ačkoli nám anotace slibuje detektivní pátrání, o žádné velké vyšetřování zde opravdu nejde. Spíše se jedná o doplněk, který neurazí, ale bohužel ani nenadchne. Pro mě byl v zásadě naprosto zbytečný a raději bych více rozvinula závěr knihy. Na to, jak závažnému tématu se autorka v knize věnuje, mi přišel konec celého příběhu trochu „ustřelený“.

I přes pár výhrad, které jsem ke knize měla, se mně román Zbav nás od zlého líbil. Autorka nám jednoduchou a velmi stravitelnou formou přiblížila jedno nelehké období naší země. Pojďme nezapomínat.

Hodnocení: 98 %

Za nevšední příběh z české vesnice a také za recenzní výtisk knihy Zbav nás od zlého děkuji nakladatelství Moba.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. Sabina says:

    Paní Fojtova píše skvěle. Mam teď od ni koupený Čas havranů a už se na nej moc těším.

    1. Veronika Esserová says:

      Tak to já se zase budu těšit na tvoji recenzi, poněvadž to vypadá, že jsem s touto autorkou ještě neskončila :-))).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *