Recenze

Hrobník

Vídeň roku 1893 je nádherná a současně nemilosrdná. Dechberoucí i smrtící. Počtem vražd se vyrovná Londýnu i New Yorku a o tom se přesvědčí i nový inspektor Leo, který má před sebou případ zavražděných mladých dívek probodnutých kůlem. Jeho spolupracovníkem se stává HROBNÍK a společně s pomocí nejnovějších metod vyšetřování se snaží dopadnout sériového vraha.

Název: Hrobník
Autor: Oliver Pötzsch
Překlad: Tomáš Kurka
Nakladatelství: Euromedia Group Kalibr
Rok vydání: 2022
Počet stran: 368

1893: Augustin Rothmayer pracuje jako hrobník na známém vídeňském ústředním hřbitově. Nevrlý podivín je současně velmi sečtělý a vzdělaný samouk. Ve volných chvílích sepisuje Almanach pro hrobníky. Inspektor Leopold von Herzfeldt ho však připraví o klid. Mladý policista totiž potřebuje odborníka na vše, co souvisí se smrtí. Vyšetřuje brutální vraždy vídeňských služek. Každá z nich byla nemilosrdně probodnuta kůlem. Hrobník ví, že tímto způsobem byli od dávných dob nebožtíci drženi ve svých hrobech, aby neškodili živým. Řádí snad ve Vídni vrah věřící v upíry?

¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤

Historická detektivka Hrobník je krimi lahůdkou pro všechny fajnšmekry tohoto žánru. Začátky kriminalistiky, temná ponurá atmosféra i prostředí hřbitova, kde vám společnost budou dělat mrtvoly, to vše vás čeká v napínavém vyprávění ze staré Vídně.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které sledujete dění kolem inspektora Lea a hrobníka Augustina. Více prostoru se dostává Leovi a vy se tak ocitnete přímo uprostřed vyšetřování brutálních vražd mladých dívek. S Augustinem nahlédnete do temného řemesla a smrt vám tento zvláštní hrobník přiblíží opravdu detailně a musím říct, že to byly opravdu fascinující vsuvky ze světa mrtvých. Oba dva mají své důvody proč nenechat zvrhlého vraha na svobodě a tento černý valčík, který Vídeň tančí snad se samotným ďáblem, jim dá pořádně zabrat.

Namířil revolver přímo na Julii.
„Myslela sis, že se dokážeš přetvařovat,“ zasyčel. „Ale já poznal tvou pravou tvář. Jsi Lilith! Připravila jsi mě o inspektorovu důvěru. Myslíš, že netuším, co máš za lubem? Ty… ty… čarodějnice!“
Křičel stále hlasitěji a třásl se po celém těle. Každým okamžikem mohl zmáčknout spoušť.
„Kulka tě nezabije a právě díky tomu dokážu inspektorovi, že jsi nemrtvá a já mluvím pravdu! A pak tě zničím jinak!“ Natáhl kohoutek.
„Táhni upíre tam, odkud jsi přišla… áááh!“ zařval překvapeně. Anna se mu zakousla do levé ruky, kterou ji svíral. Krev dívce vytékala z úst, takže opravdu vypadala jako upír.

Stará dobrá detektivka, v které se ulicemi Vídně prohání zvrácený vrah, je napsána velmi čtivě a svižným stylem. Ačkoli dějová linka neoplývá žádným novým knižním nápadem, její „obal“ je v nadmíru přitažlivém hávu. Ať už se to týká prostředí či samotného pátrání. Kriminalistika je ještě v plenkách, ale první moderní vyšetřovací postupy se už zavádějí do praxe k nelibosti některých policistů a Leo má před sebou postavenou nepřístupnou zeď, za kterou se se svými novotami dostává jen velmi ztěžka. Další silnou stránkou knihy jsou její ústřední postavy. Tajemný a lehce odpudivý hrobník se svojí zálibou v pohřbívání vás bude přitahovat a Leo je sympaťák od pohledu a navíc oplývá akurátním suchým humorem, čímž si ještě více získá vaše plusové body.

Autor skvěle zachytil atmosféru staré Vídně konce 19. století a vám se okamžitě vybaví teplé žluté světlo z plynových lamp svítící v temné noci, muži v kloboucích, ženy volných mravů i hrozivý Jack Rozparovač, jež zasévá zkázu všude kolem sebe. Oliver Pötzsch tuto náladu ještě povýšil, když svůj příběh vsadil do prostředí mrtvých, kde se dozvíte spoustu zajímavých informací o hrobařských mýtech a pověrách i o procesech, které se dějí v těle po smrti.

Detektivka nemá žádné úderné tempo, ale díky překvapivým zvratům, šíleným vraždám a dokonce i romantice se daří příběhu udržet svižnou rychlost po celou dobu. Pokud jste příznivci zvrhlých mordů, dobře vystavěného příběhu i temné ponuré atmosféry, pak sáhněte po detektivce Hrobník a nechte se vtáhnout do tmavých a nebezpečných uliček staré Vídně.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za náhled do prvopočátků kriminalistiky a pod hrobníkovi ruce děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Hrobník můžete pořídit na stránkách Knižního klubu.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách knihkupectví Luxor.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *