Recenze

Zvěrolékařka – Velké naděje

Dobrodružství dvou odvážných žen pokračuje v románu ZVĚROLÉKAŘKA – VELKÉ NADĚJE. Ponořte se do fascinujícího příběhu na pohnutém panoramatu 30. a 40. let 20. století. Opět vás čeká poutavé a pestré vyprávění.

Název: Zvěrolékařka – Velké naděje
Autor: Sarah Larková
Překlad: Zuzana Soukupová
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2023
Počet stran: 520

Po útěku z Německa na Nový Zéland se Nellie a Maria se svými rodinami konečně dostávají do bezpečí. Obě zvěrolékařky si v hřebčinci Gerstorfových otevřou ordinaci. Počáteční štěstí však netrvá dlouho. Důsledky světové hospodářské krize dolehnou až sem a dvě rodiny se už nemohou uživit provozem ordinace. Situace obě přítelkyně donutí vydat se rozdílnými cestami. A pak do jejich osudů zasáhne druhá světová válka…

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Poutavý román Zvěrolékařka – Velké naděje je druhým dílem ze série Zvěrolékařka a opět vás čeká vyprávění naplněné pestrým dobrodružstvím, láskou i životními zážitky dvou mladých „zvířecích odbornic“. Jejich láska k živočichům i vysněným mužům je přivede do nebezpečí i do milované náruče velké rodiny.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje dění nejen kolem dvou hlavních hrdinek Nellie a Mary, ale zapojuje i ostatní protagonisty do pestrého děje, v kterém o překvapení není nouze. Druhý díl nás zavede na práh 2. světové války a posléze i do jeho středu. Jak ovlivnilo Hitlerovo jednání v Evropě naše hrdiny na Novém Zélandu? Cejch židovství je provází i přes moře a hospodářská krize bují napříč celým světem. Někteří hrdinové „přičichnou“ k válce velmi zblízka a někteří se snaží o záchranu vlastního života. Jak vidno, i v druhém díle se stále něco děje. 😉

Walter ji políbil. „Spolu jsme byli vždycky šťastní,“ připomněl jí. „Dokonce i za války. A teď… Máme peníze, můžeme začít znovu. Nejdřív na farmě Gerstorfových a pak na našem vlastním statku. Já budu trénovat koně, ty budeš mít svou praxi. Co by to ještě mohlo pokazit?“
Na to Nellie neznala odpověď. Ale zkušenost jí říkala, že se její život málokdy vyvíjel tak, jak si naplánovala. Teď ale chtěla být optimistická. Nová země jistě naplní její očekávání!

Pokračování dobrodružného života dvou odvážných zvěrolékařek se nese v o něco pozvolnějším tempu, ale o zápletky ani překvapivé zvraty rozhodně nepřijdete. Některé pasáže jsou trochu víc natahovány a přicházejí tak o svojí čerstvě nabytou atraktivitu, ale autorka moc dobře ví, jak své čtenáře vrátit zpátky do hry a okamžitě reaguje zasazením další dějové bomby, která přenese váhu čtivosti na svojí stranu.

O tom, že autorka píše čtivě a rozvětveně nelze pochybovat. Dostane se vám tak celistvý obraz nejen vášnivé doby, v které se příběh odehrává, ale i ucelený pohled do životů jednotlivých postav. Procestujete Krétu i Austrálii a nahlédnete do zákulisí cirkusu i partyzánské činnosti. Děj je našlapaný událostmi i historickými souvislostmi, a ačkoli se jedná o fiktivní příběh, dobové podklady vycházejí ze skutečnosti. V doslovu vám Sarah Larková vysvětlí všechny podrobnosti i souvislosti týkající se reálnosti, včetně ostatních společenských problémů svých hrdinů, jako je např. autistické spektrum či židovská segregace.

Předchozí díl Zvěrolékařka – Velké sny se mi líbil o malý kousek víc, ale ani román Zvěrolékařka – Velké naděje nenabídl moc možností k nudě a dokázal mě zaujmout hned od začátku. Tyhle dvě ženy si zamilujete od první chvíle, a i když je každá z nich jiná, dohromady jim to neuvěřitelně ladí. Vždy pohotová a bezprostřední Nellie si dokáže udržet vaši pozornost po celou dobu a Mary budete zbožňovat za její úsměvné i hořké zkušenosti, které narážejí na neprostupnou zeď Aspergerova syndromu. Obsáhle zpracovaná sága, v jejímž středu stojí stěžejní téma – práva žen, se mi moc líbila, a pokud máte rádi silné a odvážné hrdinky, které se hned tak ničeho nezaleknou a tvrdě si jdou za svým snem, pak si tuto sérii rozhodně nenechte ujít. Nádavkem se vám ještě dostane i historický podkres vycházející ze skutečných reálií.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za další krásné životní dobrodružství dvou sympatických žen děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Zvěrolékařka – Velké naděje si můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *