Recenze

Kořist

V ledové pustině číhá smrt a dobrodružný výlet několika lidí se mění v nebezpečnou past. Thriller KOŘIST má fascinující atmosféru i mrazivý dech napětí.

Název: Kořist
Autor: Yrsa Sigurđardóttir
Překlad: Lucie Korecká
Nakladatelství: Grada Metafora
Rok vydání: 2023
Počet stran: 344

V nehostinných podmínkách islandské ledové pustiny se ztratí čtyřčlenná skupinka turistů. Co je přimělo vyrazit za tak drsných podmínek zcela mimo civilizaci? A proč opustili bezpečí srubu takřka nazí? Záchranářka Johanna a její kolegové z pátracího týmu jsou povoláni do akce a narážejí na velice podivné stopy.
Na osamocené radarové stanici na pobřeží Stokksnes mezitím dochází k nevysvětlitelným, hrůzu nahánějícím událostem. Rudá kaluž krve uprostřed nedotčeného sněhu, dětská botička pohřbená desítky let pod zemí, život dobrovolně ukončený v mořských vodách hluboké skalní průrvy. Sníh nepřestává padat a tajemných událostí přibývá, jako by je mrazivé počasí přitahovalo…

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Thrillerové čtení s názvem Kořist na vás čeká v novince islandské autorky a je to jízda věru mrazivá. Hluboko pod kůži vám nezaleze jenom třeskutá zima, ale i duchařské tajemno a stísněná atmosféra, která obklopuje celý příběh. V islandské pustině se děje něco hodně divného a vy si dejte pozor na ledový dech a studené ruce, které se vás mohou kdykoliv dotknout…

Příběh vyprávěný er-formou sledujete hned několik linií příběhu, které spolu úzce souvisejí. Kromě pátrací části, jež má v područí záchranářka Johanna, se vám dostane i osamocené návštěvy zaměstnance radarové stanice Hjörvara. Ten se vrací na místo svého dětství, aby oživil své hluboko zasunuté vzpomínky na minulost. Další linie vás vrací o týden zpět a vy se seznamujete se zajímavou skupinkou turistů, která bojuje o přežití v nehostinné pustině a odkrývá tajemství, kterou umně ukryla sněhová vánice.

„To je jen vítr,“ pípla Agnes. Hlas se jí chvěl, oči měla vypoulené a žlutý odstín v obličeji se zdál intenzivnější než předtím.
Sama svým slovům nevěřila o nic víc než Dröfn.
Strnule seděly a naslouchaly tichému, nesrozumitelnému mumlání zvenku. Dröfin neměla odvahu se Agnes zeptat, jestli také rozeznává neustále opakované slovo. Nechtěla svou domněnku potvrdit. Byla totiž přesvědčená, že se zvenku bez přestání ozývá: Otevři, otevři, otevři…

Autorka bravurně ovládá napětí ve svých příbězích a ani tento její nový počin není výjimkou. Pomalu, ale jistě buduje a uvolňuje tok neklidu, který se vám pomalu dostává pod kůži a vytváří kolem dějové osy mrazivý odér nebezpečí. Tato stísněná nálada vás doprovází po celou dobu čtení a společně s mysteriózními prvky a temným tajemstvím vytváří dosti zajímavou atmosféru celého thrilleru.

Začátek se rozjíždí v pomalém módu, který byl pro mě chvílemi nezáživný, ale autorka dokázala uvolnit několik málo informací, které dávaly tušit budoucí „velký třesk“, jež se nakonec opravdu dostavil. Gradující tempo ani závěrečné vyvrcholení se nedá této spisovatelce upřít, a když k tomu ještě využije mrazivé prostředí, do kterého svůj příběh zasadí, atraktivita je téměř zaručena.

Thriller Kořist nebyl vůbec špatný, a i když bych ho nezařadila mezi islandský thriller roku, jak informuje nálepka na knize, ani mezi děsivý román hrůzostrašných detailů, vcelku se mi líbil. Autorka dokáže zaujmout svojí vystavěnou zápletkou, kterou spojuje propletenými vzorci a jejíž celistvý obraz se ukáže až v samém závěru, i stísněnou aurou vybudovanou kolem celého děje. Pokud k tomu ještě můžete trochu duchařiny, pak se tady budete cítit jako doma. 😉

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za sněhovou nadílku napětí děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Kořist pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *