Recenze

Dům na Riviéře

Spisovatelka Natasha Lesterová je vždy sázkou na jistotu a ani její nejnovější knižní počin mě nezklamal. Poutavé vyprávění, dvě dějové linie, tajemství i láska na vás čekají v románu DŮM NA RIVIÉŘE a musím jít s pravdou ven: „ Já tuhle autorku prostě miluju.“ ❤ 😀

Název: Dům na Riviéře
Autor: Natasha Lesterová
Překlad: Zdenka Lišková
Nakladatelství: Grada Metafora
Rok vydání: 2022
Počet stran: 480

Paříž, 1939: Nacisté si myslí, že Éliane nerozumí německy. Domnívají se, že pro ně pouze katalogizuje umělecká díla a netuší, že kradou národní poklady do svých soukromých sbírek. Jenže to se mýlí. Dívka pečlivě dešifruje jejich poznámky a předává informace odboji. Éliane však rozehrála nebezpečnou hru. Odváží se svěřit svá tajemství muži, kterého kdysi milovala? Nezradí ji znovu? Nemá šanci to s jistotou zjistit… dokud ji večírek v úchvatné vile na francouzské Riviéře nevystaví zcela nové úrovni nebezpečí.
Současnost: Remy Langová chce zapomenout na tragédii, kvůli níž se její život ocitl v troskách, a proto se vydává do domu na Riviéře, který za záhadných okolností zdědila. Během třídění knih objevuje evidenci uměleckých děl ukradených během druhé světové války. V šoku zjišťuje, že její součástí je i obraz, který už od dětství visí na stěně jejího pokoje. Kdo vlastně byli její předci? Neskrývá dům na Riviéře větší tajemství, než jakému je Remy schopná čelit?

♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

Román Dům na Riviéře je dalším krásným příběhem, který se vám dostane pod kůži. Jímavé vyprávění, v jehož středu stojí dvě silné ženy, provází válka, utrpení, bolest z osobních ztrát, ale i naděje, víra v lepší časy a na romantiku také dojde.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které sledujete dvě dějové linie. První se odehrává v období 2. světové války a věnuje se tématu ukrývání uměleckých pokladů před nenechavými prsty nacistů. Druhá linie spadá do současnosti a její hrdinka Remi je postavena před životní tragédii, jež ji zcela opanuje veškerý život a návrat mezi „živé“ se pro ni stává nekonečným seriálem. Obě dvě dějové linie jsou stejně silné a důrazné a jsou si rovnocennými partnery.

Jaké konkrétní obrazy se nacházely v galeriích Míčovny? Co kdyby si zapsala název každého ukradnutého obrazu, každé ukradené sochy, aby se někdy v budoucnu svět dozvěděl, co nacisté provedli?
Zabijí tě, řekl Xavier.
Počátkem onoho týdne bylo zastřeleno sedm antropologů z Muzea člověka, kteří tiskli a distribuovali ilegální noviny vyzývající k odporu proti nacistům. Co by asi nacisté udělali jí, kdyby sepsala vše, co věděla? Zabili by tě. Ta slova jí znovu prolétla hlavou, ale tentokrát se kvůli nim nezachvěla. Stejně už byla sotva naživu.

Tentokrát se autorka ponořila do sekce umění a musím říct, že mně tím udělala velkou radost. 🙂 Nespoutaná léta zhýralých malířských umělců, kterým vládnul absint a čtvrť Montparnasse, se nenápadně vkrádají do romantického příběhu, aby zaujala své stabilní místo v poutavém vyprávění. Freneticky známá díla z Louvru vám budou příjemnými společníky a všem milovníkům románů s nádechem uměleckého světa se zajiskří v oku a srdce zaplesá.

Román o záchraně nejen mistrovských obrazů, ale i osamoceného života, jež se bortí pod rukama, vás nadchne svým živým vyprávěním a nenásilnými emocemi, jež se autorce derou z každého řádku. Výstižné popisy válečné Paříže i sluncem zalité pobřeží vás doslova vcucnou do příběhu a magnetickou přitažlivostí vás budou držet v napětí, v slzách i smíchu. Lehkou rukou vás provede osudy dvou žen a zaujme příběhem vystavěným na skutečných podkladech o nacistických krádežích uměleckých děl i osudu ženy, jež riskovala svůj život pro umění.

Pro mě to bylo opět velkolepé a strhující čtení s nádechem jemnosti a důrazu na silnou dějovou osu. Nechte se zlákat Paříží a vydejte se s románem Dům na Riviéře do nelehkých časů 2. světové války a odhalte tajemství v současnosti za zvuků romantické lásky.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za další skvostný příběh, kterým autorka oblažila mé srdce, děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Dům na Riviéře pořídit.

Autor: Veronika Es.

Prolistujte si knihu zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *