Recenze

Frida Kahlo a barvy života

Nahlédněte do nespoutaného života výjimečné ženy, která si dokázala, navzdory ranám osudu, užívat každý svůj den s elánem i nikdy nekončící nadějí. Román FRIDA KAHLO A BARVY ŽIVOTA je poutavým čtením, které hýří pestrou paletou životních zážitků i barevným ohňostrojem života.

Název: Frida Kahlo a barvy života
Autor: Caroline Bernardová
Překlad: Zuzana Soukupová
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2022
Počet stran: 352

Mexiko, rok 1925. Sedmnáctiletá Frida Kahlo se chce stát lékařkou. Strašlivá autobusová nehoda však její plány zhatí. Pak potká Diega Riveru, proslulého malíře a lamače ženských srdcí, a po uši se do něho zamiluje. Když ji Diego požádá o ruku, okamžitě souhlasí. Jenže on jí nedokáže být věrný, a navíc se zdá, že její touha po dítěti zůstane nenaplněná. Navzdory překážkám se Frida nevzdává svého ideálu bezbřehé lásky a života podle svých představ. Objeví malování a svými obrazy vypráví o svých snech. Přímočarostí, pestrým oblečením a mayskými šperky a samozřejmě originální tvorbou se stane jednou z nejproslulejších malířek naší doby.

♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣

Román Frida Kahlo a barvy života je příběhem o výjimečné ženě, která se snažila udělat svět kolem sebe trochu krásnějším ♥. Ponořte se do rozmanitého, barevného světa Fridy, jejíž osud byl naplněn nespoutaností, intenzitou i osudovými dramaty.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které se stáváte stíny odvážné Fridy. Projdete s ní tragickými okamžiky, které navždy poznamenaly její tělo i duši, stanete se součástí ohromné vůle k životu i vášnivé lásky a budete po krůčkách stoupat na žebříku slávy k uměleckým výšinám. Stejně jako Fridu vás budou bolet její zklamání i prohry a stejně tak bude cítit i její vzrušující pulsování životem a krásou světa.

Znovu se na obraz zahleděla. Bylo v něm cosi, na co nechtěla zapomenout, jakýsi příslib. Zachycoval něco důležitého. Dlouho o tom přemýšlela, až na to přišla. Tímhle obrazem začala brát své malování vážně. V tom okamžiku se jí stalo prostředkem proti smutku, cestou k potlačení bolesti a možností, jak dát svým dnům smysl. A třeba je ten autoportrét pro Alejandra vstupem do světa umění. V každém případě byl odpovědí na její otázku: Co ti život dnes daroval?

Poutavý román o významné osobnosti malířského umění je napsán velmi citlivě a živým stylem. Autorka s citem zachytila vnitřní rozervanost umělkyně i milující ženy a nechala svým příběhem prostoupit živelnost, opojnou radost i stísněný smutek.

Z příběhu sálá mocná energie, kterou vydává nejen sama Frida, ale i mexické prostředí a živý naturel starousedlíků. Román hýří výraznými barvami na paletě i v živém obrazu životního osudu Fridy, kterou autorka ukazuje nejen jako obdivuhodnou malířku, ale hlavně jako fascinující ženu, které ležet svět, muži i ženy u nohou. Její vztahová rozpolcenost i životní propady a úspěchy jsou hlavním tématem knihy a Fridu tak přibližují čtenářům z všedního lidského pohledu. Budete ji chápat, litovat i nevěřícně kroutit hlavou nad jejími životními eskapádami, ale hlavně v ní budete obdivovat vnitřní sílu i nezdolnost její nespoutané duše.

„Frido, vy musíte malovat. Máte velký talent a máte co říct. Vy malování potřebujete. Bez něho by vám v životě chybělo něco podstatného.“

Caroline Bernardová ve svém románu zachytila stěžejní okamžiky rozmanitého života této mexické malířky a okrajově své čtenáře seznamuje také s mexickou historií i politickým uspořádáním. Během čtení se neubráníte potřebě vyhledat si Fridiny obrazy a nasát jejich prostřednictvím výpravný epos o jejím životě. 🙂

Román Frida Kahlo a barvy života je další mimořádnou lahůdkou z edice Významné ženy a musím zkonstatovat, že s každou další biografií se zamilovávám čím dál tím víc do této ojedinělé série ♥. Pokud jste milovníky umění či jímavých životních osudů nezlomných žen, pak si rozhodně nenechte tento historický román ujít.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za další příběh výjimečné ženy děkuji nakladatelství Euromedia Group. Román Frida Kahlo a barvy života můžete pořídit na stránkách Knižního klubu.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách knihkupectví Luxor.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *