Recenze

Zubař

Máte rádi pozvolné vyšetřování zločinu, v kterém se hodně dbá na drobné detaily a pomalu plynoucí tempo? Pak sáhněte po detektivce ZUBAŘ a seznamte se s nekonvenčním vyšetřovatelem Crossem. Tenhle podivín s Aspergerovým syndromem je neuvěřitelně otravný, ale také vtipný. 😉

Název: Zubař
Autor: Tim Sullivan
Překlad: Naďa Špetláková
Nakladatelství: Euromedia Group Kalibr
Rok vydání: 2022
Počet stran: 320

George Cross je podivín a není snadné s ním vyjít. Ovšem díky své posedlosti logikou, detaily a systémem je současně i skvělý detektiv. Což mu nepřidává na popularitě u kolegů či nadřízených. Každopádně pokud jde o objasněnost případů, drží u místní policie prim. Když je nalezen zavražděný bezdomovec, Crosse tento případ zaujme. Snad proto, že i on je outsider. A když se objeví spojitosti mezi mrtvým mužem a starým nevyřešeným případem, upoutá ho ještě víc. A brzy vyjdou najevo podezřelá pochybení a trhliny v původním vyšetřování…

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Detektivka Zubař je prvním dílem ze série Detektiv Cross a seznámení s tímto podivínským vyšetřovatelem je naplněno překvapením a hledáním si vztahu k této originální postavě. Čeká vás vyšetřování vraždy, jehož kořeny vedou do minulosti a spojit všechna vlákna dohromady dá pořádnou fušku a mravenčí práci.

Příběh vyprávěný er-formou je postaven na nevšedním detektivovi Crossovi, jehož vyšetřovací metody jsou plné precizní práce, do puntíku provedené evidence a jistého „hulvátství“, za které vlastně ani nemůže. Jeho diagnóza zní jasně – Aspergerův syndrom a policejní parťačka Otteyová se snaží zmírnit jeho společenská faux pas jako komunikátorka mezi ním a zbytkem světa.

Díky své posedlosti pořádkem a systémem byl Cross, co se týkalo objasněnosti, jedním z nejúspěšnějších detektivů v oddělení vražd u policejní divize pro oblast Avon a Somerset. Devadesát sedm procent jeho případů vyústilo v úspěšné obvinění. Uměl dedukovat a jeho schopnost vést výslech byla – dalo by se říct – legendární, skutečně fascinující však byl způsob, jak detailně dovedl předestřít případ prokuratuře a jak pečlivě shromažďoval důkazy. To, jak neochvějně, otrocky lpěl na procesních postupech a podobných záležitostech, bylo pozoruhodné, byť pro jeho kolegy někdy také frustrující.

Autor píše rozvláčným stylem, v kterém se ve zvýšené míře věnuje vedlejším odbočkám a podrobným popisům. Díky tomu je celé vyprávění vedeno v pomalejším tempu, které nemusí každému vyhovovat. Na své si přijdou fajnšmekři starých dobrých detektivek, v kterých je děj postaven na logickém vyšetřování, tím pádem brutálních popisů vražd ani kovové pachuti krve se zde rozhodně nedočkáte. Systematická práce vyšetřovatelů je ještě více umocněna hlavní postavou, která se díky svému handicapu dostává do úsměvných situací a celá detektivka tak dostává efektní ráz atraktivity.

Musím zkonstatovat, že dějová osa příběhu mě až tolik neuchvátila, ale právě rozmanitá osobnost Crosse mě dokázala udržet u vyšetřování a doslova jsem hltala každý jeho dialog se světem, v kterém vyčnívá na míle daleko.

Pokud jste milovníky anglických detektivek, pak zbystřete, protože Zubař je tu pro vás a můžete zůstat v klidu, jelikož vám se do pusy dívat nebude.? Místo toho vás čeká systematické vyšetřování, originální detektiv i zamotaná zápletka.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za trochu jinou, přesto zajímavou detektivku děkuji nakladatelství Euromedia Group a pokud máte chuť přečíst si knihu Zubař, pořídit ji můžete zde.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *