Recenze

Vítězové

Čas na nikoho nečeká, z chlapců jsou muži, z talentů vykopávky a démoni doženou každého. Nejspíš i nerychlejšího bruslaře ve městě… Medvědín se vrací v závěrečné části s názvem VÍTĚZOVÉ, a pokud si myslíte, že vás Backman nemá už čím překvapit… no, přesvědčte se sami a užijte si toto poutavé a záživné čtení plnými doušky.

Název: Vítězové
Autor: Fredrik Backman
Překlad: Helena Matocha
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2023
Počet stran: 645

Od událostí, o nichž nikdo nechce mluvit, uběhly dva roky. Všichni se snažíme posunout dál, jenže cosi v tomhle lese to člověku nikdy úplně nedovolí. Jsme město se smutkem v srdci a násilí zde visí ve vzduchu, máme rádi pohádky s dobrým koncem, ale vlastně jsme tušili, že tahle mezi ně nepatří. Tentokrát to začíná vichřicí a končí střelbou. Někdo, kdo byl dlouho pryč, se vrací domů. Někdo nás opouští navždy. Někdo se zamiluje, někdo sní o NHL a někdo o pomstě. Někdo usíná vedle své nejlepší kamarádky, někdo se pokouší vzkřísit manželství a někdo se snaží ochránit své děti. Někdo nenávidí, někdo bojuje, někdo popadne zbraň a zamíří ke stadionu. Ne všichni, za koho jsme bojovali, se dočkají šťastného konce a ne všichni, které milujeme, zestárnou.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Vítězové je závěrečným dílem trilogie Medvědín, a pokud vám tato série unikla, doporučuji napravit. Dojemné, silné a citově vyhrocené vyprávění se vám dostane pod kůži a tento otisk si už s sebou ponesete navždy. Medvědín i s jeho obyvateli se vám totiž vetkne do srdce a napáchá v něm emoční bouři, která se bude přelévat ještě dlouhou dobu po jeho přečtení.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje dění v hokejovém městě Medvědín a vrací se několika zmínkami do dění před dvěma roky. Pokud jste tedy předchozí díly nečetli, budete v obraze, ale ochuzeni o výjimečné vyprávění tohoto autora dojemných vět. Opět potkáváte známé tváře, které toto maloměsto obklopené lesy nikdy neopustili a také oblíbence, kteří se rozhodli vrátit zpět ze svých únikových cest.

„Jo, už jsem za ty roky zažil v bráně spousty podivínů, ale tenhle je trumfne všechny. Neřekne jediný slovo, dokonce ani po vyhraným zápase, jako by vůbec neměl radost. Jako by hrál s velkou… temnotou uvnitř sebe.“
„Tak to mají všichni, kdo jsou nejlepší,“ odpoví Frak, jako by se to rozumělo samo sebou.
„Vážně?“ opáčí správce.
Frak pozoruje brankáře dole na ledové ploše.
„Petera doma bili i za to, že rozlil mlíko. Benji se neodvažoval svěřit, že je homosexuál. Amat je syn uklízečky a dělá sport pro děti boháčů. Všichni nejlepší hráči v sobě mají temnotu, proto jsou nejlepší, myslí si, že ta temnota zmizí, pokud budou dost vyhrávat…

F. Backman nikam nespěchá. Pozvolna a s chladnou hlavou staví pevné základy své zápletky a stabilizuje je moudrými myšlenkami i poetickými popisy. Své vyprávění rozprostírá do daleka a širokými i pevnými tahy svého pera skládá obraz lidského bytí poznamenaného životními pády i úspěchy. Nic není bílé, nic není jenom černé, to jen osud s vámi hraje hru tak podobnou té hokejové, v které nakonec nejsou žádní vítězové nebo jsou vítězi možná všichni… Pokud jste byli v předchozích dílech emočně rozbití, tady se citově zhroutíte pod náporem citlivého a dojemného vyprávění, které bude rezonovat všemi vašimi póry.

Jedná se o velmi obsáhlý příběh, který občas trochu stagnuje u zdánlivě nicneříkajících popisů, ale pokud tohoto autora dobře znáte, víte, že nic není jen tak. To si vás totiž teprve připravuje na velkou „věc“, která s vámi zamává a vrazí vám nůž do srdce, aby vzápětí přikryl tuto bolestivou ránu životními moudry a myšlenkovým přesahem.

Román Vítězové je vyprávěním dlouhým a zároveň krátkým. Jakmile totiž jednou vkročíte do Medvědína, stane se vaší duší, vaším místem, kam se budete chtít vracet znovu a znovu a zažívat s jeho obyvateli všechny životní strasti, slasti, bolesti i naděje. Jak mně se bude stýskat…
Všem citlivým čtenářům, kteří dokáží ohodnotit výjimečný a přesně cílený styl psaní tohoto autora, sérii vřele doporučuji!

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za poslední návrat do Medvědína děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu Vítězové pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Host.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *