Recenze

U severní zdi

Pomsta se má prý servírovat za studena, jenomže tahle je už přímo ledová, ztuhlá časem a možná i zapomněním. Někdo ale stále v sobě živí naději v odplatu a odkrývá tak zvěrstva i hrůzy padesátých let. Nový román české autorky Petry Klabouchové U SEVERNÍ ZDI znova připomíná důležité historické okamžiky, na které je i čas zapomnění krátký a doufám, že navždy bude…

Název: U severní zdi
Autor: Petra Klabouchová
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2023
Počet stran: 343

Přišel čas platit účty za padesátá léta.
Tajemný Muž s dírou v srdci si nese životem nezhojené jizvy na těle i na duši. Dávný zločin, který ho v dětství připravil o rodinu, nebyl nikdy potrestán. Všichni už zapomněli nebo se o to usilovně snaží. Až na něj. A čím víc se blíží jeho vlastní konec, tím naléhavěji jako přízraky z hloubi hromadných hrobů Ďáblického hřbitova vystupují příběhy dětských obětí komunistického režimu.
V léčebně dlouhodobě nemocných pomáhá Ošetřovatelka umírajících svým pacientům v posledních chvílích jejich pozemského života. S novou klientkou však do ústavu přichází i něco, co je mimo možnosti chápání zdejšího personálu. Bude nutné z léčebny nebo ze svědomí stařečků, kteří tají temnou minulost, vymítat ďábla?

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román U severní zdi je silným a hutným zážitkem inspirovaný skutečnými osudy politických vězeňkyň a jejich dětí v padesátých letech v Československu. Vydejte se poznat tajemství ďáblických náhrobků, na které sice sedá prach z ulice, ale Petra Klabouchová ho očistila něžnou a důraznou rukou, která vás dokáže pohladit i sevřít do pevného úzkostného stisku.

Příběh je vyprávěn ve dvou dějových liniích, které spolu úzce souvisejí a citlivě se do sebe prolínají. V současnosti vás přivítá Ošetřovatelka umírajících a Muž s dírou v srdci, kteří mají na duši hluboké jizvy a čas odplaty se blíží. Druhá linie příběhu nás vrací do padesátých let a ústředním prostředím se stává pankrácká věznice a osudy politických vězenkyň a jejich dětí. Čeká vás velmi hutné a emotivní čtení, kterému bude váš mozek vzdorovat i hltat ho stejnou měrou.

Lidé kolem si prostě všímali, viděli. Do mláďat se nekope, nikdy! Tohle mohlo zlomit hřbet jakémukoliv režimu. Nikdo si nemohl být jistý, co z těch kukaččích kuřátek vyroste. V té době na Ďáblickém hřbitově začaly v rohu u severní zdi pomalu přibývat nové šachty. Prý tam pohřbívali i děti z Pankráce.

Petra Klabouchová mě zaujala už svojí předchozí knihou Prameny Vltavy. Autorka je skvělou vypravěčkou, která se vám bez obtíží dostane pod kůži. Moc se mi líbí její styl psaní, bohatá slovní zásoba uložená v něžném lůžku slovních poetických spojení doplněných rozvitými, popisnými částmi a nahlížející do hloubky emocí. Díky tomu vynikne silný námět její knihy, který se sice čte s lehkostí, ale s tíživým kamenem v srdci.

Všechny postavy v historické části knihy mají reálný základ a čtení je to věru neveselé. Ne nadarmo se říká, že některá komunistická zvěrstva předčila ty nacistická a autorka to svým příběhem potvrzuje. Necílí přímou cestou na čtenářovy city, přesto dokáže vyvolat plejádu tíživých emocí skrz své napsané řádky. Skládá příběhovou mozaiku několika lidských osudů s precizností a logickou posloupností, kterou drží silné ústřední téma knihy.

Ačkoli je tento námět velmi silnou a podstatnou záležitostí, autorce se podařilo do příběhu protlačit i břitký humor, který nelehké téma odlehčuje a dodává ději vítanou chvíli odpočinku. Její smysl pro humor mě velmi baví, na pomezí ironie a „budovatelského“ sarkasmu přivádí do příběhu prvek zábavy v šedi děsivého svědectví.

Román U severní zdi je silným a intenzivním zážitkem, který rozhodně stojí za přečtení. Já byla velmi spokojena a P. Klabouchová osvěžila čtenářovu mysl polozapomenutými kauzami (provokační akce Kámen na státních hranicích či mizení tzv. „dětí režimu“ v prapodivném systému adopce apod.), které připomněla důraznou výpovědí a s velkou dávkou emocí vytvořila tak nezapomenutelný knižní prožitek.
Nemohu jinak, než doporučit!

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za historický návrat do zrůdných komunistických časů děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu U severní zdi pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Host.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *