Recenze

Prameny Vltavy

Detektivní příběh ze současnosti se odehrává na pozadí skutečných historických událostí spojených s přísně tajným koncentračním táborem s názvem PRAMENY VLTAVY. Pojďte odkrýt případ umrzlé dívky s židovskou hvězdou, který vám bravurně naservírovala česká autorka Petra Klabouchová.

Název: Prameny Vltavy

Autor: Petra Klabouchová

Nakladatelství: Host

Rok vydání: 2021

Počet stran: 309

Hrůzný nález těla studentky vimperského gymnázia, které jako by ze svého nitra vyvrhly samy šumavské kopce, otřese obyvateli vesniček poblíž bývalého pohraničního pásma. Mrtvá dívka ustrojená do židovského mundúru se stává nejen tučným soustem pro bulvární novináře, ale především novou příležitostí pro stárnoucího policejního komisaře. Zatímco u něj se rodí naděje na nápravu pošramocené pověsti a získání uznání od kolegů i nejbližších, v místních se začínají probouzet vzpomínky na dávná příkoří. Dívčino pruhované pyžamo jako by plnou silou znovu vracelo nikdy neobjasněné osudy vězněných sovětských zajatců a tajemství Hitlerovy utajované fabriky pod Stolovou horou do přítomnosti.

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Detektivka Prameny Vltavy je moc příjemným překvapením pro všechny nadšence české krimi. Autorka vyslala do světa spletitý krimi příběh plný tajemné historie s atmosférou šumavských lesů a hájů. Na podkladech dávné historie zajateckého, internačního a pracovního tábora Prameny Vltavy, kam byli umisťováni sovětští váleční zajatci, vystavěla případ mrtvé dívky, jenž otřese obyvateli malé vísky.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které jste účastníky netradičního „skákání“ v čase: 1 den od nalezení těla, 83 dní od nalezení těla a šup zpět k 19 dni od nalezení těla atd. Naštěstí se v ději ani časové ose neztrácíte, ale na druhou stranu i tento aspekt přispívá k jisté překombinovanosti příběhu. Stáváte se pozorovateli několika dějových linek, které se dotýkají samotného případu, a musím smeknout před autorkou, že neztratila svoji vypravěčskou nit a po celou dobu ji dokázala udržet v mezích logičnosti.

„A co ten tábor Prameny Vltavy, paní Laušmanová?“
Koukla na něj nedůvěřivě a ještě víc ztišila hlas. Už předtím jí špatně rozuměl, teď jí musel pomalu odezírat ze rtů.
„Tu malou, tu Terezku, našli na Františkově, že? Tak nechte tábor táborem, pane komisaři. Odtamtud ta chuděra jistě nešla, to mi věřte. Hrabat se v tom vám nijak nepomůže, jenom spát už nebudete tak dobře, jako předtím. Zrovna vy byste neměl tahat minulost z díry za ocas. To, co vytáhnete, by mohlo hodně bolet. Člověk si myslí, že někoho dobře zná, ale ono to tak vždycky není. Já nemám strach říct vám pravdu, víte? To jen, že tyhle věci vždycky nosily lidem v kraji smůlu. Lepší zapomenout, starou nespravedlnost stejně nenapravíš, říkávala maminka. Tak na co budit mrtvé. Jim už nikdo nepomůže a jedna Terezka stačí, pane komisaři. Nechte minulost spát pod zemí, prosím. Jinak bude hůř.“

Autorka Petra Klabouchová má velmi příjemný styl psaní, v kterém, ačkoli jde přímočaře k jádru věci, nezapomíná na popisné a pestré části, jež má dávkované v patřičné míře. Díky tomu se bez potíží přesunete do šumavských hvozdů a nasajete atmosféru malé vesničky i s jeho specifickými obyvateli. Její propracované postavy jsou silně reálné a čiší z nich šumavská „obyčejnost“, jež zavání češstvím. Občasné probleskování emotivních částí pak dodává celému příběhu hloubku a atraktivitu.

Prameny Vltavy není detektivkou, při které byste tajili dech, útočily na vás prolité potoky krve a zvrácení pachatelé by laskali vaše receptory, přesto se jedná o velmi záživné čtení, které přitahuje vaši pozornost a nenechá vás knihu jen tak odložit. Propracovaná a řádně zamotaná zápletka, jež má překvapivé vyústění, táhne celé vyprávění vpřed a tajemná legenda kolem koncentračního tábora šponuje vaši zvědavost téměř k samé hranici. Pokud si autorka dala za cíl seznámit čtenáře s tajemnou minulostí Stolové hory, podzemními štolami i mýty opředeným táborem Prameny Vltavy, pak se jí to rozhodně podařilo. 🙂

Máte-li rádi tajuplné příběhy, z kterých na vás dýchne temnější atmosféra a jejíž děj je postaven na skutečných historických událostech, pak neváhejte a sáhněte po ryze české detektivce Prameny Vltavy.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za spoustu nových informací z historie naší země i zapeklitý případ mrtvé dívky děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu Prameny Vltavy pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy najdete zde, na stránkách nakladatelství Host.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] Klabouchová mě zaujala už svojí předchozí knihou Prameny Vltavy. Autorka je skvělou vypravěčkou, která se vám bez obtíží dostane pod kůži. Moc se mi […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *