Recenze

Tajemství na kůži

Chcete opravdu dobře poznat Indii a nasát omamnou kořeněnou vůni této exotické země? Pak sáhněte po románu TAJEMSTVÍ NA KŮŽI a vydejte se společně s Lakšmí do Džajpuru. Nahlížejte ji přes rameno, když tetuje henou a léčí svými bylinami významné a bohaté klientky. Toto poutavé a emotivní vyprávění o ženě, která se odmítla podrobit zaběhnutým konvencím, vás nadchne. 🙂

Název: Tajemství na kůži

Autor: Alka Joshi

Překlad: Michaela Martinová

Nakladatelství: Albatrosmedia Domino

Rok vydání: 2021

Počet stran: 368

Když sedmnáctiletá Lakšmí utekla od násilnického manžela, netušila, že se od zdobení těl prostitutek dostane až k tetování královen. O třináct let později je z ní nejvyhledávanější tatérka henou v Džajpuru, kde se proslavila svými originálním designy a také znalostí bylinek. Získala si důvěru svých bohatých klientek, ale zatímco poznává tajemství ostatních, ta svoje odhalit nesmí. Do cesty za nezávislostí se jí po letech postaví nečekaná překážka. Vyhledá ji její manžel a není sám. Přichází s ním také temperamentní dívka Rádhá – mladší sestra, o které Lakšmí dosud nic nevěděla. Vše, co Lakšmí tak dlouho a pečlivě budovala, je najednou v ohrožení. Přesto v sobě musí najít sílu a být oporou těm, kteří ji potřebují.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Tajemství na kůži je prvním dílem ze série Tatérka henou a vypadá to na velmi záživnou četbu na pokračování. 🙂 Čtivé a poutavé vyprávění z Indie vás nadchne svojí exotikou a příběhem Lakšmí, která se odmítla podřídit zaběhnutým zvyklostem a s odvahou se vydala do světa splnit si své sny.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Lakšmí. Píše se rok 1955 a vy sledujete její stoupající hvězdnou kariéru tatérky v Džajpuru i pád na samé dno. Její pestrý život dokáže čtenáři nabídnout dostatek nečekaných zvratů a dějových zápletek, při kterých se vám bude tajit dech. Seznámíte se s prostředím atraktivní Indie, která na vás bude útočit nebývalou silou, a zatoužíte po okamžité návštěvě této cizokrajné země.

Mapu svého života nechám tady v Džajpuru. Nechám za sebou sto tisíc tahů henou. Už si nebudu říkat tatérka henou, ale každému, kdo se bude ptát, řeknu: uzdravovala jsem, utěšovala jsem. Domlouvala jsem sňatky. Nechám za sebou zbytečné omluvy za svoji neposlušnost. Nechám za sebou touhu přepsat svoji minulost.
Moje schopnosti, dychtivost učit se, touha po životě, který bych mohla nazývat svým vlastním – to byly věci, jež jsem si chtěla vzít s sebou. Byly mojí součástí stejně jako moje krev, můj dech, moje kosti.

Čtivé a dějově bohaté vyprávění na vás čeká v tomto nevšedním vyprávěním z Indie. Celý příběh je napsán zlehka, ale se silným důrazem, který se do vás otiskne. Poznáte zvyky i indické tradice této fascinující země, kastovní systém rozdělující společnost i kořeněné delikatesy ochucené kardamomem a skořicí. Do protipólu tohoto indického světa autorka postavila osobní nezávislost hrdinky, která tyto vžité tradice narušuje svým svobodným myšlením i aktivním přístupem k životu. Přesto se ani této silné ženě nedaří všechny zažité konvence překonat.

Hlavní dějová linie nese v sobě poselství svobodné vůle na život, jenž byl ženám v Indii odepřen. Jak autorka sama v doslovu poznamenala: „Tento román jsem napsala pro svoji matku… V osmnácti jí domluvili sňatek a do dvaadvaceti se jí narodily tři děti. Nikdy neměla možnost vybrat si, koho si vezme, kdy se vdá, jestli bude mít děti, jestli bude pokračovat ve studiu nebo co bude v životě dělat. Ale postarala se o to, abych já tu možnost měla.“ Toto velmi silné téma se nese celým románem a neustále útočí na vaše rozjitřené emoce.

Musím pochválit i velmi povedenou obálku, která vás ještě více navnadí na netradiční příběh tatérky a okouzlí vás tajemnou aurou, jenž ji obklopuje. Na konci knihy najdete slovníček indických pojmů, informace o kastovním systému i recepty na indické pochoutky či pastu z heny. Hrdinku opouštíme v nové etapě jejího života, jež ji zavedla zpět ke starým tradicím a já se už teď velmi těším na pokračování, v kterém se doufám opět shledáme. 🙂

Pokud máte rádi spletité příběhy naplněné exotikou a důraznou dějovou linkou, sáhněte po románu Tajemství na kůži a poznejte umění tetování henou i tradiční indické zvyklosti. Doporučuji!

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za jemný a fascinující příběh z Indie děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Tajemství na kůži pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

3 komentář

  1. Tohle vypadá hodně dobře. Díky za tip. 🙂

    1. Veronika Esserová says:

      Moc se mi líbila a myslím, že tobě by také sedla, Sabi. 🙂

  2. […] Příběh je vyprávěn ich-formou ze tří pohledů. Lakšmí, Malik i Nimmi budou vašimi průvodci po Indii, která hýří pestrostí, skrytými osobními motivy i rodinnou sounáležitostí. Tentokrát se, oproti minulému dílu věnovanému čistě Lakšmí, vydáme do soukromí Malika. Vstoupíme do jeho životního úseku spojeného s novou prací i čerstvou láskou a i když se autorka posunula v čase o 10 let vpřed v životě Lakšmí i Malika, její postavy v jádru zůstávají stále stejné a vy se vracíte znova ke své milé rodině, která vás uchvátila už v prvním díle Tajemství na kůži. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *