Recenze

Tichý strážce

Vydejte se znova s Lakšmí do Indie v románu TICHÝ STRÁŽCE a tentokrát poznejte moc indického zlata, jež s sebou nese nebezpečí i tajemství a dokáže život obohatit, ale i zničit.

Název: Tichý strážce
Autor: Alka Joshi
Překlad: Michaela Martinová
Nakladatelství: Albatrosmedia Domino
Rok vydání: 2022
Počet stran: 368

Jaro roku 1969. Pokračování příběhu Tajemství na kůži nás přivádí do života Lakšmí v době, kdy je šťastně vdaná za doktorka Jaye Kumára a vede v Šimle bylinkovou zahradu, aby zdejší nemocnice mohla nabízet přírodní léčbu místním, kteří nevěří průmyslově vyráběným lékům. Dvacetiletý Malik dokončil studium na soukromé chlapecké škole v Šimle a setkává se s Nimmi, do které se zamiluje. Ale zrovna když se jejich vztah začíná rozvíjet, musí Malik odjet do Džajpuru na stáž v královském paláci, aby se naučil něco o stavebnictví. Zrovna se zde totiž dokončuje velkolepý projekt: supermoderní kino. Malik brzy zjišťuje, že se v Růžovém městě od jeho dětství mnoho nezměnilo. Mezi lidmi z bohaté třídy stále hrají hlavní roli moc a peníze a přízeň královského paláce má své podmínky. Když se při slavnostním otevření nového kina zřítí lóže, vina padne tam, kde se to zrovna hodí. Malik má podezření, že se děje něco mnohem temnějšího, a je odhodlán zjistit, co se skutečně stalo. Na pomoc povolá i Lakšmí a společně se pustí do rozplétání sítě lží a tajemství…

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Společenský román Tichý strážce je druhým dílem ze série Tatérka henou a opět vás přivede do indického prostředí, které je poznamenáno kastovním systémem i zaběhnutými tradicemi. Čeká vás barvité vyprávění, v jehož středu stojí zápletka obohacená napětím a emocemi.

Příběh je vyprávěn ich-formou ze tří pohledů. Lakšmí, Malik i Nimmi budou vašimi průvodci po Indii, která hýří pestrostí, skrytými osobními motivy i rodinnou sounáležitostí. Tentokrát se, oproti minulému dílu věnovanému čistě Lakšmí, vydáme do soukromí Malika. Vstoupíme do jeho životního úseku spojeného s novou prací i čerstvou láskou a i když se autorka posunula v čase o 10 let vpřed v životě Lakšmí i Malika, její postavy v jádru zůstávají stále stejné a vy se vracíte znova ke své milé rodině, která vás uchvátila už v prvním díle Tajemství na kůži.

Spolu s ní se vydám za zbytkem naší skupiny do foyer.
Než stačíme projít dveřmi, ozve se táhlé zaskřípění, nespokojené zasténání a vzápětí rachot, jak se tisíce kilogramů cementu, cihel, výztuží a sádrokartonu řítí k zemi. Během několika vteřin se z vnitřku kina ozývají uši drásající zvuky hroutící se budovy, výkřiky utrpení a bolestné vytí.

Poutavé vyprávění s příměsí exotiky je napsáno velmi čtivě a pro čtenáře atraktivně. Pozvolný styl psaní, v kterém se nezapomíná na popisy ani vedlejší odbočky se velmi příjemně čte a autorka ví, kdy má přitlačit na „pilu“ a hodit svým čtenářům lahodný kousek zápletky, která příběh nakopne k rychlejšímu tempu.

Opět nasajete omamnou vůni daleké Indie, v které nebudou chybět lahodné pokrmy, úchvatné prostředí i hrdí obyvatelé, jež si zakládají nejen na společenském kastovním systému, ale i na rodinné pospolitosti, v které se odpustí téměř všechno a za každým členem rodiny se stojí v jakémkoliv případě.

Předchozí díl Tajemství na kůži se mi líbil víc. Autorka do něj obtiskla své pocity i rodinnou zkušenost a z celého příběhu tak vyvěralo množství silných emocí, což v pokračování umírnila. I dějová osa příběhu byla více atraktivní, napínavá a vykazovala množství zápletek, které táhly vyprávění mílovými kroky kupředu. V pokračování Tichý strážce se vracíte mezi své milované osoby a tak dokážete nad nepatrnými nedostatky přimhouřit oko a znova se ponořit do rozmanitého příběhu. Už teď se těším na další díl a vám mohu tuto „indickou“ sérii vřele doporučit.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za další zajímavý příběh z Indie děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Tichý strážce pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *