Recenze

Návrat domů

Život je cesta a není vždycky jednoduché po ní jít. Někdy se přihodí hrozné věci a pravda, která je očišťující i bolestná už nesnese svá tajemství. Poutavý román NÁVRAT DOMŮ v sobě ukrývá šokující zločin i hluboko pohřbená tajemství, která se snaží odkrýt novinářka hledající své rodinné kořeny. Fanoušci pozvolného a mnohovrstevnatého vyprávění budou nadšeni!

Název: Návrat domů
Autor: Kate Mortonová
Překlad: Jaroslava Novotná
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2023
Počet stran: 512

Je Štědrý večer roku 1959. Na konci horkého dne objeví muž na pozemku velkolepého sídla několik bezvládných těl. Když je přivolána policie, poklidné městečko Tambilla se stává dějištěm vyšetřování nejzáhadnější vraždy v dějinách Jižní Austrálie. O mnoho let později v Londýně pátrá novinářka Jess po příběhu, který by vydal na reportáž. Potřebuje ho jako sůl – je nezaměstnaná a sotva vychází s penězi. Když ale dostane zprávu, že její milovaná babička Nora leží zraněná v nemocnici, odsune práci stranou a vrací se do Sydney. V Nořině domě objeví knihu, jež popisuje dávno odložený případ: tragédii rodiny Turnerů z roku 1959. A jakmile se začte, zjistí, že mezi nechvalně proslulou vraždou a její rodinou je šokující spojitost…

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Poutavý román Návrat domů je příběhem o lžích a o tom, co všechno jsme schopni udělat pro lidi, které milujeme i o bolestných návratech domů. Hutný příběh, který má mnoho různobarevných vrstev, vám poskytne silnou dějovou osu, jež se sice odvíjí v pozvolném tempu, ale nabídne čtenářům krásné a dojemné vyprávění.

Příběh se odvíjí ve dvou časových osách, z nichž jedna vás zavede do roku 1959, kde se stáváte současně pozorovateli i detektivy. Tragédie, která se zde odehraje, vás nepřestane dráždit a nutit k dalšímu čtení. Hluboko pohřbená tajemství se snaží odhalit Jess, hrdinka druhé osy vyprávění, která se odvíjí v roce 2018. Její pátrání vnese zmatek i světlo do rodinné historie, v které se krčí kostlivci schovaní pod nánosem času a zapomnění.

A teď je to tady. Navzdory Nořiným přáním jí někdo posílá balíček, určený jen a jen jí, a je to Jessina zásluha, že se vlak znovu dal do pohybu. Jako by všechny tři byly postavami z prastaré pohádky: prokletí seslané na dítě v kolébce, tajemství, které nesmí být prozrazeno, a přesto skutečná pravda nakonec vyjde najevo.

Autorka nikam nespěchá. S precizností a se smyslem pro detail postupně staví svoji katedrálu příběhu, která se skládá do mnohovrstevného vyprávění, do jehož děje se sice noříte velmi pozvolna a opatrně, ale s každou přečtenou stránkou zjišťujete, že vás okouzluje a baví čím dál tím víc. Její vyprávění se větví do pevně zakořeněného stromu, jehož odnože jsou sice košaté a téměř nenabízí volné místo k nádechu, ale jeho úroda je bohatá a velmi plodná.

Pátrání po rodinném tajemství zajišťuje čtenáři dostatek napětí i zdravé zvědavosti a dokonalá propojenost všech vrstev příběhu vás nepřestane do poslední chvíle fascinovat. Autorka bravurně míchá s charaktery svých postav a před vámi se otevírá plejáda zajímavých osob, v kterých objevujete jak stinné tak kladné stránky. Nabídne vám velmi mnoho poloh příběhu a ve všech vám bude dobře.

Román Návrat domů se mi líbil, a i když měl své slabší popisné výkyvy (hlavně na začátku) byla jsem spokojená. Není to snadné čtení, ale silná dějová osa vás dokáže přilepit ke knize a čtenáři, kteří mají v oblibě hutné, podrobné i vícevrstevné příběhy, budou velmi spokojeni. Je to opravdu nádherný příběh, který potřebuje váš čas, ale odměna je tuze sladká.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za velmi poutavý a nádherný příběh děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Návrat domů můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *