Recenze

Pohřeb na přání

Sama si zařídila pohřeb, ale naplánovala si i vlastní vraždu? Spisovatel Anthony Horowitz není žádný troškař a tak obsadil sám sebe do jedné z hlavních rolí své nejnovější detektivky s názvem POHŘEB NA PŘÁNÍ. Podaří se mu vyřešit vraždu starší dámy?

Název: Pohřeb na přání
Autor: Anthony Horowitz
Překlad: Lucie Johnová
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2024
Počet stran: 304

Jednoho krásného jarního rána navštíví Diana Cowperová, bohatá matka slavného herce, pohřební ústav, aby si domluvila svůj vlastní pohřeb. O pouhých šest hodin později je mrtvá, kdosi ji v jejím vlastním domě uškrtil šňůrou na závěsy. Na scénu přichází Daniel Hawthorne, výstřední, leč geniální detektiv, kterého sice od policie vyhodili, ale občas si ho zvou ke složitým případům jako konzultanta. A protože by si k občasným melouchům u policie rád něco přivydělal, přijde s nápadem, že by mohl své případy vydávat knižně. K tomu ovšem potřebuje někoho, kdo by ho při práci sledoval a po vzoru doktora Watsona všechno zaznamenal. Los padne na Anthonyho Horowitze, známého spisovatele a scenáristu, se kterým kdysi Hawthorne coby expert na vraždy spolupracoval na jednom seriálu. Anthonymu se sice do spolupráce s tímhle mimořádně nepříjemným člověkem vůbec nechce, případ ho však začne zajímat, takže navzdory všem pochybnostem nedokáže nabídce odolat. Najednou se ocitá uprostřed příběhu plného nečekaných zvratů a falešných stop. Navíc postupem času vychází najevo, že pár temných tajemství skrývá i jeho společník.

⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓

Detektivka Pohřeb na přání je starou, dobrou, odvedenou prací milovníka Sherlocka Holmese a jeho neoddělitelného přítele doktora Watsona. Autor se sám pasoval do hlavní role své knihy a zhostil se tohoto originálního úkolu na jedničku. Napětí, suchý anglický humor, inteligentní vyšetřování i sympatičtí a velmi originální týpci, kteří jsou snůškou nápaditostí a vtipu, jsou hlavními benefity této skvělé detektivky.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu spisovatele Anthonyho Horowitze a forma je to věru neotřelá a zajímavá. Vnáší do vyprávění nového ducha a společně s výstředním vyšetřovatelem Hawthornem táhnou děj kupředu. Právě tento policejní konzultant si přivede Anthonyho k vyšetřování vraždy starší dámy Diany Cowperové, aby vše zaznamenal a napsal o tom knihu. O výdělek se samozřejmě rozdělí a tak se Anthony stává stínem bývalého detektiva a společně se snaží vypátrat úkladného vraha.

„Ne,“ zavrtěl hlavou. „Nevolal mi.“
„Tak proč jsi sem šel?“
„Proč asi myslíš? Ta věc na pohřbu – děje se tu něco fakt ujetýho, a kdybys neměl plný ruce práce s honěním toho svého lupiče, všimnul by sis toho taky. Chtěl jsem se ho zeptat, o co šlo. Jenže jsem dorazil pozdě.“ Ani zmínka o klíčích. Hawthorne by nikdy nepřipustil, že udělal chybu. Úplně zapomněl, že si to jednou Meadows přečte v mojí knize.
„Když jste sem přišli, byl už mrtvý.“
„Jo.“
„Odcházet jste nikoho neviděli?“
„Na terase je krvavá šlápota, kdybys měl zájem se podívat. Mohl bys z toho odvodit velikost bot. Řekl bych, že se vrah dostal po požárním schodišti dolů do tý postranní uličky, takže ho možná najdeš na záznamech z bezpečnostních kamer. My jsme ale nic neviděli. Dostali jsme se sem pozdě.“
„No tak dobře. Můžeš vypadnout. A tuhle Agathu Christie si vezmi s sebou.“

Autor skvěle zvolil formu svého vyprávění. On je tím hlavním protagonistou a hrdinou v jednom a díky tomuto internímu stylu, který připomíná hutnou atmosféru detektiva Marlowa, u mě slaví úspěch. S sebou totiž tahle postava přináší ojedinělý tajemný duch klasických detektivek, v kterých vládne inteligence, detektiv je v jednom kuse zahalen kouřem z cigaret a i když se tady pije víc čaje a kávy než skotské, anglický odér je poznat na míle daleko. Ostatně stejně jako pověstný humor, který je někdy velmi strohý a někdy až nebývale černý komíhající se na samé hraně. Obě tyto polohy – vážnou i humornou – autor střídá v neočekávaném poměru a čtenář si tak nemůže být jistý téměř ničím, snad jedině tím, že se bude dobře bavit.

Tempo této detektivky není nijak závratné, spíše se jedná o indiánský běh na dlouhou trať, která vám ale svěže ubíhá pod nohama. Autor se nevyhnul ani výplním ve svém příběhu, které jsou někdy zajímavé a někdy zbytečné, ale pasují do atmosféry příběhu, který si plyne svým časem a prostorem navzdory čtenářovu očekávání i navzdory všem zákonitostem.

Neotřelá detektivka Pohřeb na přání se mně líbila a hlavně mě dokázala bavit po celou dobu jak svým případem, tak i specifickým humorem, který mně přesně sedl do noty. Pokud jste milovníky klasických detektivek, v kterých se nikam nespěchá, chytré vyšetřování i originální týpci v hlavní roli vás dokáží nadchnout svým jednáním i poněkud černým humorem, nenechte si ujít tento velmi zajímavý krimi počin a nahlédněte do tajů policejní i spisovatelské práce, v které nemusí jít vždy o potoky krve, aby se čtenář dobře bavil.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za originální, zajímavé, humorné a velmi záživné detektivní čtení děkuji nakladatelství Argo, na jejichž stránkách si můžete knihu Pohřeb na přání pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Argo.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *