Recenze

Mata Hari: Vycházející slunce Paříže

Zajímá vás milostný život proslulé tanečnice a špionky MATA HARI? Od svého příjezdu do Paříže nedobývala Mata jen prkna, co znamenají svět, ale také srdce mužů.❤ Její postelí prošlo množství významných mužů a některým z nich se podařilo v této cílevědomé ženě vznítit opravdovou vášeň a lásku.

Název: Mata Hari: Vycházející slunce Paříže
Autor: Eva-Maria Bastová
Překlad: Jaromíra Borecká
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2023
Počet stran: 368

Životopisný román přibližuje osudy tajemstvím opředené tanečnice známé jako Mata Hari, jejíž pravé jméno znělo Margaretha Zelleová (1876–1917). Narodila se v Nizozemsku, nějakou dobu žila s manželem na Sumatře a po rozpadu manželství zakotvila v Paříži. Na veřejnosti vystupovala jako dcera vznešeného bráhmana a svůj životní příběh vyšperkovala mnoha neuvěřitelnými příhodami. Netušila, že její poslední role svůdné německé špionky ji nakonec přivede až před popravčí četu.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Poutavý román Mata Hari: Vycházející slunce Paříže je dalším knižním zážitkem z edice Významné ženy a musím říct, že jsem si ji užila nadmíru. Mata Hari vás vezme do vybrané společnosti Pabla Picassa, Pucciniho, Rothschilda i Olgy Josifovny Preobraženské či mistra Ďagileva a ukáže vám svoji vášeň pro tanec, magickou auru přitažlivosti, která muže vábila do její blízkosti, i snílkovskou a odvážnou povahu.

Trochu nešťastně pojatá anotace této knihy dává naději, že se dozvíte o osudu a životě této vyhlášené tanečnice téměř všechno, ale ten kdo zná tuto edici, pod kterou vyšel i román Mata Hari, ví, že i tentokrát se bude jednat pouze o milostný život hlavní postavy a s největší pravděpodobností vám autorka představí jenom vybraný časový úsek jejího života. A tak se i stalo. Krátký prolog odehrávající se roku 1899 vás seznámí s jejím pobytem na Jávě i tragickou životní zkušeností a po té už se přesouváte do rozmezí let 1904 – 1912. Tady vás čeká Paříž, Monte Carlo, Vídeň i jiná významná města, zářivá taneční kariéra, milostné románky vážné i nevážné a pouze krátký epilog informuje i o její práci špionky a skonu.

Někdy měla Mata pocit, že je ve svém vlastním životě pouhou divačkou. Sedí v první řadě před pódiem a s napětím sleduje, co se asi stane v následující chvíli. Hra je strhující: žena bez prostředků přichází do Paříže a zakrátko už tančí před diváky z nejvyšších kruhů. Mata zjistila, že když ji jednou přijali, otevírají se jí jedny dveře za druhými. Bohatí a vlivní se všichni mezi sebou znají, to je zcela jisté. A tajemnou květinu z Orientu si mezi sebou předávají jako nějakou trofej. Nevadilo jí to. Právě naopak.

Mata Hari zdroj

Mata Hari byla neuvěřitelně krásná a přitažlivá žena, která to s muži uměla. Slavná femme fatale muže kolem sebe fascinovala zvláštní energií, která ji obklopovala a její vyzývavé pohyby i spoře oděné tělo u nich sklízelo obdiv i hříšné myšlenky. Není tedy divu, že její kariéra byla doslova lemována zástupy a tucty milenců z řad nejvyšších kruhů společnosti. K tomu si přidejte exotický zjev i náklonnost k pohádkovým fámám, které o sobě sama šířila a osobnost je na světě.

Autorka napsala čtivý a záživný román, který se věnuje milostnému životu půvabné tanečnice a představuje vám ji jako ženu vášnivou, odvážnou, milující a holdující tanci i umění a nezapomíná ani na její slabé chvilky plné smutku a bolesti. Z velké části se spisovatelka řídila realitou, ale občas si některé části upravila pro potřebu historického románu, a i když je trochu škoda, že úplně opominula její špionážní období, i tak jsem byla spokojena.

Neměla jsem problém vytvořit si k této ženě vztah a díky živému vyprávění se mi její osud odvíjel v reálných barvách přímo před očima. Pestrý a vzrušující život, který vedla, mě vtáhnul do děje a uzavřel v auře nádherného umění i vášnivé romantiky.

Svižné vyprávění plné bouřlivých životních eskapád i velké a malé lásky této fascinující ženy najdete v románu Mata Hari: Vycházející slunce Paříže, a pokud jste velmi zvědaví a rádi byste nakoukli do jejího soukromého, láskou i vášní prostoupeného života, směle sáhněte po tomto titulu a užijte si ho stejně jako já. 😉

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za další nádherný příběh významné ženy děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Mata Hari: Vycházející slunce Paříže můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *