Recenze

Snoubenky smrti

Temná detektivka SNOUBENKY SMRTI slibuje pořádné drama, a jak by také ne, když se nestandardně odehrává v předvečer druhé světové války a za psací stůl se posadil autor světového bestselleru Purpurové řeky. Tohle byl sice obsáhlý, za to ale velmi zajímavý thrillerový zážitek…

Název: Snoubenky smrti
Autor: Jean Christophe Grangé
Překlad: Jiří Žák
Nakladatelství: AlbatrosmediaXYZ
Rok vydání: 2022
Počet stran: 616

Snoubenky smrti, to jsou dámy „z rajchu“, krásné a bezstarostné, které se každé odpoledne scházejí v berlínském hotelu Adlon, aby si popovídaly a popily šampaňské, zatímco Evropa je v předvečer druhé světové války na pokraji zhroucení. Jsou to ale také oběti tajemného vraha, který je postupně překvapuje na březích Sprévy či u berlínských jezer. Po jeho řádění z nich zbydou jen zohavené mrtvoly… V rozžhaveném Berlíně, který se chvěje doslova jako kráter sopky, se do vyšetřování pouštějí tři jedinečné bytosti. Simon Kraus, nadaný psychoanalytik, gigolo a tak trochu vyděrač. Franz Beewen, brutální a nemilosrdný gestapák, a Mina von Hassel, bohatá dědička a psychiatrička. Vydávají se po stopách netvora a postupně odhalují otřesnou pravdu. Zlo totiž není vždy tam, kde ho očekáváte…

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Detektivka Snoubenky smrti je pořádně obsáhlou a temnou záležitostí, která vás i přes svůj velkoobjemový formát bude skvěle bavit. Je to jiné než Purpurové řeky, přesto poznáváte charakteristický autorův rukopis, kde se na podrobné popisy, detailní vyšetřování i komplikovanost dějové zápletky rozhodně hledí.

Příběh vyprávěný er-formou jde ve stopách tří hlavních protagonistů, kteří svojí osobní pestrostí vyčnívají z davu. Začátek je plně v područí seznámení se s hlavními postavami a autor si dává na čas. Detailně představí všechny tři hrdiny a příliš důvěry si u vás rozhodně nevyslouží. Osobní ztroskotanci, jejichž morální kodex cti je na spodní hranici, vás nemají čím oslnit, ale jejich soukromá přeměna během vyšetřování vám bude imponovat, až najednou zjistíte, že se vám dostali pod kůži a vůbec to nepálí.

Znovu se na oba hosty upřeně zadíval. Jednooký nacistický obr seděl v křesle, jako kdyby do něj definitivně zapadl, a tatínkova holčička horečnatě přecházela za jeho zády. Propátrání po sériovém vrahovi v Berlíně už jim určitě chyběl jen psychiatr – vyděrač na vysokých podrážkách.
„Na takový případ nemůžu poslat své muže,“ řekl Beewen.
„Jistěže. Něco takového by se pod jejich brigadýrky nevešlo.“
„Tak jdeš do toho s námi nebo ne?“ zeptala se Minna.

Autor vám servíruje pochmurné menu, v kterém se brutální vraždy i nesourodá vyšetřovací trojice dostává na váš stůl v podobě hlavního menu. A tahle mana by vám mohla chutnat. Spojení detektivky a historie zde funguje na jedničku a vám se dostane od každého přesně nadávkovaný díl, který souzní v dokonalou chuť. Dějová zápletka není ani tak zamotaná jako spíš zauzlovaná a spoje drží opravdu perfektně. Časem se možná neubráníte myšlence jisté překombinovanosti, ale napětí, pochmurná atmosféra i velmi zajímavé rozuzlení vás přesvědčí, že u tohoto autora slovo hodně neznamená vůbec nic. 😉

Prostředí, do kterého je detektivka umístěna, včetně zvoleného časového údobí, dělá z knihy výjimečné a ojedinělé čtení. Však uznejte sami – mrtvé ženy nacistických pohlavárů, nevšední vyšetřovací trojice, kterou abyste pohledali a v životě by vás nenapadlo dát je k sobě, a k tomu všemu ještě předvečer nebo spíše rané stádium 2. světové války. Jako by nestačila sama válka, autor ještě dobu temna přiostří vraždami žen a peklo je skoro dokonáno.

Bylo to velmi dobré a bylo to dlouhé. Mám ráda obsáhlé knihy, ale na můj vkus tady toho bylo chvílemi příliš a zbytečně natahované. Přesto tento detektivní thriller hodnotím velmi kladně, protože tohle byla opravdu knižní lahůdka. Pokud vám nevadí obsáhlé knihy a rádi odhalujete komplikované vraždy a nádavkem se ještě dozvíte informace z historie, pak rozhodně sáhněte po temné detektivce Snoubenky smrti a užijte si tuhle podivnou, přesto velmi výživnou jízdu plnou napětí a zvratů.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za velmi nevšední, za to intenzivní čtení děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Snoubenky smrti pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *